Jak działa katalizator samochodowy?

  

 Katalizator samochodowy jest ważną częścią układu wydechowego, która znajduje się między tłumikiem a kolektorem wydechowym. Odpowiada za oczyszczanie spalin, zmniejszając ich szkodliwość. W miarę eksploatacji staje się bezużyteczny i wymaga wymiany. 

Katalizator odpowiada za oczyszczanie spalin, zmniejszając ich szkodliwość. W miarę eksploatacji staje się bezużyteczny i wymaga wymiany.

Bez potrzeby zużytą część wysyłać na złom, można na niej nieźle zarobić używając cennik katalizatorów - AutoCatalyst Market. Za pomocą tej strony zawsze możesz sprawdzić aktualną cenę konkretnego rodzaju neutralizatora, znaleźć korzystne propozycje od kupujących w danym regionie. 

Z jakich elementów składa się katalizator?

Konstrukcja katalizatora samochodowego zawiera kilka ważnych detali. Pomiędzy nich:

1. Metalowa obudowa, w której mieści się część. Posiada odgałęzienie na wlocie i wylocie.
2. Monolityczny blok ceramiczny lub o strukturze komórkowej. Struktura komórek pozwala na wykorzystanie większej powierzchni kontaktu szkodliwych spalin z powierzchnią konwertera.
3. Warstwa katalityczna. Napylanie metali szlachetnych z grupy platynowców (platyna, pallad, rod), które pokrywają komórki. Ponieważ właśnie ten składnik neutralizuje szkodliwość spalin. W tańszych modelach samochodów do natryskiwania używa się złota, które w cenie jest znacznie niższe niż inne metale szlachetne z tej grupy.
4. Metalowy pokrowiec ochronny wykonany. Służy jako izolator ciepła, chroni część przed różnego rodzaju uszkodzeniami.
Katalizator samochodowy neutralizuje substancje toksyczne, takie jak tlenek węgla, węglowodory i tlenek azotu. Zapobiega przedostawaniu się ich do atmosfery i  płuc człowieka.

Działalność neutralizatora: w jaki sposób działa 

Po uruchomieniu silnika spaliny docierają w strukturę komórek części. Warstwa katalityczna metali szlachetnych wstępuje w reakcję ze związkami toksycznymi, powodując utlenienie składników reakcji. Węglowodory rozkładają się i stają się parą wodną. Tlenek węgla jest przekształcany w dwutlenek węgla. Tlenek azotu zamienia się w zwykły azot, który jest całkowicie nieszkodliwy. Już oczyszczone związki przedostają się do atmosfery.

Pojazdy z silnikiem Diesla specjalnie dla dodatkowego czyszczenia oprócz katalizatora wyposażone są również w filtr cząstek stałych. 

Ważne jest, aby pamiętać i wziąć to pod uwagę, że neutralizator nie  dezaktywuje toksyny od razu po uruchomieniu silnika, ale dopiero wtedy, gdy temperatura osiągnie +300 stopni. Optymalną wydajność katalizatora obserwuje się w zakresie temperatur od +400 do +800 stopni. Przy wyższym wskaźniku (od +1000 stopni) neutralizator zaczyna szybko się zużywać i staje się nie roboczy.

Alternatywą ceramicznego katalizatora,  który przy pracy na wysokich temperaturach szybciej się zużywa, występuje katalizator metaliczny. Będzie kosztować więcej cenowa, ale na pewno służyć będzie znacznie dłużej.

Producenci samochodów zalecają wymianę starej części tylko na oryginalną nową, nie ufając tanim odpowiednikom. W takim przypadku nie będzie błędów i odchyleń w pracy  węzłów samochodowych, które zostały zadeklarowane przez producenta.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer