Jak ubezpieczyć auto na wyjazd za granicę?

  

Wyjazd zagraniczny własnym autem wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba mieć świadomość przepisów, które obowiązują w poszczególnych krajach, m.in. w zakresie ograniczeń prędkości, opłat za korzystanie z autostrad, ale również zasad działania ochrony ubezpieczeniowej. Czy ubezpieczenie OC wykupione w polskim towarzystwie działa za granicą?


Wyjazd zagraniczny własnym autem wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba mieć świadomość przepisów, które obowiązują w poszczególnych krajach

Wyjazd zagraniczny – jak się przygotować?

Przed wyjazdem w każdą dłuższą trasę warto dokładnie obejrzeć auto, którym zamierzamy podróżować. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie się na badanie techniczne, dzięki czemu zostanie zweryfikowany stan pojazdu. Czy podstawowy przegląd możemy zrobić sami? Jak najbardziej. Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, światła, kierunkowskazy, ciśnienie w oponach, pióra wycieraczek, lusterka, wyposażenie awaryjne. Upewnij się, czy przy hamowaniu nie słyszysz pisku – może to wskazywać na konieczność wymiany klocków. Ocieranie się koła o nadkola może zaś świadczyć o konieczności wymiany amortyzatora lub sprężyny, ale oczywiście nie zawsze.

Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie trasy, którą zamierzamy pokonać. W Europie nie ma uniwersalnych zasad, jeśli chodzi o opłaty drogowe. W każdym państwie reguły mogą być inne. Np. w Czechach obowiązują winiety na drogach ekspresowych i autostradach. W przypadku samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony opłata za 10 dni wynosi 310 koron czeskich. W Chorwacji stawka zależy od danego odcinka trasy, a w Czarnogórze opłaty wymagane są wyłącznie w przypadku przejazdów przez tunele.

Różne są również zasady, jeśli chodzi o prędkość. Np. we Francji, w przypadku samochodów osobowych i dostawczych, obowiązują następujące ograniczenia:

50 km/h na terenie zabudowanym,
80 km/h na terenie niezabudowanym.
Natomiast w Niemczech reguły są nieco inne:

50 km/h na terenie zabudowanym,
100 km/h na terenie niezabudowanym.
Warto pamiętać, że w wielu krajach Europy mandaty są o wiele wyższe niż w Polsce, dlatego warto mieć świadomość ograniczeń prędkości.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?

Kluczowa informacja dla wyjeżdżających za granicę własnym autem jest taka, że w większości krajów Europy wystarczy polskie OC, bez żadnych dodatkowych dokumentów. Będzie tak w państwach Unii Europejskiej, a także w Bośni i Hercegowinie, San Marino, Monako, Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie, na Wyspach Owczych, Islandii i Gibraltarze. Uwaga: konieczne jest posiadanie potwierdzenia ubezpieczenia OC w Polsce.

W niektórych krajach to jednak zbyt mało. W przypadku państw, które nie zawarły Porozumienia Wielostronnego konieczne jest posiadanie zielonej karty, czyli dokumentu potwierdzającego fakt korzystania z ochrony ubezpieczeniowej w kraju, w którym zarejestrowany jest dany pojazd. Do takich miejsc zaliczamy m.in. Maroko, Tunezję, Rosję, Ukrainę, Turcję czy Białoruś. Są i takie państwa, w których konieczne jest ubezpieczenie graniczne, czyli polisa wykupiona przed wjazdem na terytorium danego kraju – takie zasady obowiązują np. w Kosowie.

OC jest obowiązkowe, ale za granicą warto mieć również inne ubezpieczenia samochodowe. Jakie? Na pewno należy do nich zaliczyć autocasco, które może nas uchronić przed odpowiedzialnością finansową za szkody spowodowane m.in. w wyniku kradzieży, aktów wandalizmu czy działania sił przyrody. Kolejnym godnym zakupu ubezpieczeniem jest assistance. Może się nam przydać w razie awarii pojazdu, wypadku czy kradzieży auta – ubezpieczyciel może zorganizować np. holowanie czy też naprawę samochodu na miejscu zdarzenia, pojazd zastępczy czy nocleg dla kierowcy i pasażerów. Kolejna ochrona, którą warto mieć, to ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, dzięki któremu możemy uzyskać świadczenie, jeśli odniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu w następstwie wypadku komunikacyjnego. W przypadku każdej z tych polis warto przed wyjazdem sprawdzić, czy aby na pewno ochrona ta jest ważna również poza granicami Polski.



Redakcja poleca

Widok na jedną z tras narciarskich - Kotelnica I oraz na wspaniałe szczyty Tatr Białka Tatrzańska - Kotelnica Ujęcie na promenadę i morze w Mielnie. MIELNO - widok na promenadę NOWOŚĆ Widok z Kamery na Ulicę Krupówki w Zakopanem na żywo Krupówki - widok na deptak Prezentujemy obraz na żywo z najsłynniejszego deptaka pod Tatrami - Krupówki w Zakopanem. Aleja o długości ponad 1km ma swój początek od skrzyżowania z ulicą Nowotarską, niemal u stóp samej Gubałówki. Skorzystać tam możemy z kolejki górskiej prowadzącej na sam wierch. Zobacz widok online z dolnej stacji kolei na Gubałówkę. Po kilometrowym spacerze pod lekkie wzniesienie kończymy przygodę z Krupówkami na skrzyżowaniu z al. 3-go Maja. Z kamery w lewym rogu obrazu widać skrzyżowanie z ulicą Staszica, gdzie mieści się oczko wodne i pomnik czytelnika. Deptak cieszy się wysoką popularnością nie tylko w sezonie zimowym. Do dyspozycji turystów wzdłuż Krupówek oddane są liczne sklepy, restauracje, karczmy, hotele i wiele innych. Turyści nieraz jako główny cel odwiedzin Podhala wymieniają właśnie spacer po Krupówkach w Zakopanem. Uwielbiasz góry, latem czy zimą?  Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę  Kamera obrotowa prezentuje ujęcia na deptak, rozległe morze oraz wschodnią część piaszczystej plaży w Sarbinowie. Sarbinowo to urocza miejscowość o charakterze czysto wypoczynkowym w województwie zachodniopomorskim, położona między Mielnem, a Ustroniem Morskim. Niebywałym atutem tej nadmorskiej osady jest względnie niedroga baza noclegowa oraz piękna piaszczysta plaża. Bardzo przestronna i długa promenada, jest idealnym rozwiązaniem dla spacerowiczów o każdej porze dnia i nocy przez okrągły rok. Przygotowując się na wyjazd nad Bałtyk, warto upewnić się jaka jest przewidywana prognoza pogody i zerknąć na nasze transmisje z kamer. Wiemy też, że uwielbiacie tu zaglądać ❤ zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy to możecie zatęsknić, powspominać i rozmarzyć się w tle zachodzącego słońca. Dlatego prezentujemy nową kamerę o wysokiej rozdzielczości tylko na zachodnią część plaży w Sarbinowie. Obraz na żywo na Molo i Plażę w Kołobrzegu Kołobrzeg - widok na molo Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny Widok z Kamery na Plac Łokietka w Lublinie LUBLIN - widok na Bramę Krakowską Co widać z kamery? Kamera zainstalowana na ratuszu miasta Lublina. Widok z kamery prezentuje ulice Królewską oraz z lewej strony Bramę Krakowską, a przed nią Plac Łokietka. Najwyższy punkt zabytkowy Lublina to Wieża Trynitarska, którą widać na ostatnim planie obrazu, po lewej stronie. 

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów