TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Nowy Targ miejscowość i gmina znajdująca się w centrum urokliwego Podhala. Niezwykle ciekawe miejsce dla chcących poznawać bogactwo i różnorodność kulturową terenów podgórskich, a także dla odkrywców, którzy w tym miejscu mogą znaleźć ciągle jeszcze dziewicze tereny.
zdjęcie: widok na rynek w Nowym Targu z kamery stałopozycyjnej
„Tischnerówka” to drewniana chata dobudowana do budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej. Uroczyste otwarcie odbyło się w 2004 roku dzień przed czwartą rocznica śmierci księdza tj. 27 czerwca (Tischner zmarł 28 czerwca 2000 roku). Profesor mieszkał w tej miejscowości zarówno przed okupacją kiedy przeprowadził się z Tylmanowej jak i po wojnie kiedy to powrócił do Łopusznej. Umiejscowienie izby pamięci tuż przy ośrodku kultury było oczywistą decyzją. Tischner wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach organizowanych przez tą instytucję np. w Święcie Gwary Góralskiej. Był również kapelanem związku Podhalan. W muzeum znajdują się pamiątki związane z księdzem. Zobaczymy jego książki, rękopisy, ulubione przedmioty. Jest również piękny kredens, który otrzymał w prezencie od mieszkańca wsi. W muzeum można zobaczyć multimedialną wystawę. Jest to zbiór nagrań księdza Tischnera, a także wystąpień filmowych w których brał udział.
źródło: archiwum prywatne redakcji WebCamera.pl
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu to najstarsza parafia na Podhalu. Na miejscu drewnianego kościoła został wzniesiony w latach 1869-1877 kościół murowany. Stworzony w stylu neogotyckim i w takim możemy oglądać go do dziś. Przeniesiony do niego został ołtarz wraz ze słynącą ze swoich łask figurą Matki Bożej Ludźmierskiej. Pierwszą próbę koronacji figury podjęto w 1934 roku natomiast wybuch wojny zniweczył te starania. Ostatecznie koronacja odbyła się w święto Wniebowzięcia NMP w 1963 roku. Dokonał tego kardynał Stefan Wyszyński z towarzyszącym mu biskupem krakowskim Karolem Wojtyłą.
We wnętrzu kościoła w ołtarzu głównym znajduje się tryptyk z czasu późnego gotyku czyli początków XVI wieku. Na ścianach znajduje się unikatowa na skalę europejską w całości zachowana, barwna i wzorzysta polichromia. Pokrywa ona prawie całe wnętrze. Pod chórem, w gablocie ze szkła wisi chorągiew, dar króla Jana III Sobieskiego. Legenda mówi, że przekazał ją w drodze powrotnej ze zwycięskiej bitwy pod Wiedniem. Kościół ten w 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Gajówka, granicząca od południa z Gorczańskim Parkiem Narodowym wybudował Stefan Lgocki. Dlaczego Gajówka „Mikołaja”? Miejsce swoją nazwę wzięło od pierwszego mieszkańca. Był to żołnierz armii rosyjskiej, który na te tereny trafił w okresie I wojny światowej i był prawdopodobnie jeńcem. Tenże Mikołaj nie tylko znalazł w budynku schronienie, ale także pełnił obowiązki gajowego. Dziś w gajówce odbywają się wystawy artystyczno–naukowe. Pozwalają poznać gorczańską przyrodę oraz historię tych terenów. Istnieje ekspozycja narzędzi, którymi posługiwano się w czasie pracy w lesie. W Gajówce prowadzone są zajęcia edukacyjne liczne wykłady, warsztaty i prelekcje. W pobliżu obiektu znajdują się dwie atrakcyjne ścieżki przyrodnicze o nazwie: - Partyzancką ścieżką na Turbacz oraz - Z Łopusznej na Jankówki.
źródło: zdjęcie z kamery live zainstalowanej na Schronisku PTTK im. Władysława Orkana, w okolicy szczytu Turbacza
Waszych ulubionych kamer