7 najczęstszych błędów przy zakupie deski snowboardowej.

  

Deski snowboardowe różnią się między sobą w zależności od ich przeznaczenia. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto przygotować się na taką wizytę. Dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem oraz dla tych już bardziej zaawansowanych przygotowaliśmy krótki poradnik związany z doborem sprzętu. Na co zwracać uwagę? Jakich błędów unikać przy zakupie deski snowboardowej? 

7 najczęstszych błędów przy zakupie deski snowboardowej.zdjęcie: shuttersock.com

 

Sklepy ze sprzętem narciarskim oferują nam przeogromny wybór desek o różnych kształtach, profilach, wadze, szerokości. Podobnie z zakupami online. Dlatego zanim przekroczymy próg sklepu czy wejdziemy na stronę warto sobie odpowiedzieć na parę pytań. 

Na początek deska do 1000 zł?

Jeśli jesteś nowicjuszem, to zdecydowanie polecamy wypożyczenie deski. Wypożyczenie snowboardu pozwoli Ci cieszyć się pierwszymi ślizgami, bez obaw o zniszczenie deski. Po drugie będziesz mógł wypróbować kilka desek. 

Jeśli jednak jesteś zdecydowany posiadać własną to przede wszystkim nie ma co przepłacać. Najlepiej kupić deskę do 1000 zł. Dlaczego? Z tego powodu, że będzie ona w dużym stopniu narażona na zniszczenie. Dopiero, gdy już jako tako opanujemy technikę jazdy na desce, możemy zainwestować w droższy sprzęt. 

Deska snowboardowa dla kobiety czy mężczyzny? 

Skoro już kupujemy deskę warto pamiętać o tym, że istnieją duże różnice pomiędzy damskimi a męskimi deskami snowboardowymi, będące konsekwencją różnej budowy ciała. A to z kolei ma wpływ na technikę jazdy.  Deski snowboardowe dla kobiet są lżejsze i krótsze. Dodatkowo większa miękkość i elastyczność sprawia, że kobiecie jest łatwiej zapanować nad deską, a co za tym idzie – łatwiej manewrować na stoku.  

Ciężar ciała 

Jest jednym z podstawowych elementów przy wyborze deski. Większość producentów desek podaje przedział wagowy dla danego modelu w danej długości. Jeśli się w nim mieścisz oznacza to, że masz właściwą deskę. Będzie się dobrze prowadzić i trudno będzie ją złamać. Osoby o mniejszej wadze powinny koncentrować się na deskach krótszych – wybrać najkrótszą dla swojego wzrostu i preferowanego stylu jazdy. 

Analogicznie w przypadku osób z większą wagą. Wybieramy najdłuższą z możliwych dla naszego wzrostu i stylu jazdy. Dzięki temu możemy być pewni kontroli nad deską. 

A co mają zrobić osoby nie będące szczupłymi, ani przesadnie grubymi? Wybór jest jeden – odpowiednie dla nich będą deski znajdujące się pomiędzy najniższym a najwyższym punktem długości deski dla wybranego stylu jazdy i wzrostu.

Długość deski uzależniona od wzrostu snowboardzisty

Kolejny ważny czynnik determinujący wybór deski. Podstawą wyboru deski jest dostosowanie długości do wzrostu. Wybór długości deski snowboardowej wpływa również na styl, jaki chcemy uprawiać. 

Krótkie deski, preferowane przez lubujących Freestyle są długości pomiędzy obojczykiem a podbródkiem.

Średnie deski, uniwersalne przeznaczone dla wszystkich, od początkujących do zaawansowanych. Deski te sięgają długością od podbródka do wysokości brwi.

Długie deski sięgające od czoła do kilku centymetrów powyżej głowy przeznaczone są dla szybkiej jazdy.

Szerokość deski snowboardowej

Na szerokość deski snowboardowej największy wpływ ma rozmiar buta. Im większe jest obuwie tym szersza powinna być deska, i na odwrót. Jeśli kupimy wąską deskę może się okazać, że przy skrętach nasze buty będą łapać śnieg.  W przypadku kupna zbyt szerokiej deski trudno nam będzie utrzymać nad nią kontrolę i w konsekwencji włożymy zdecydowanie więcej wysiłku w wykonanie skrętów. 

Styl jazdy freestyle czy all mountain?

Ważny jest również styl jazdy jaki chcemy uprawiać. Deski snowboardowe umownie dzieli się na trzy klasy: Freestyle, All Mountain i Freeride. Jeśli zaczynamy dopiero najlepiej zdecydować się na All Mountain. Deski tego typu sprawdzą się w amatorskim uprawianiu sportu w każdych warunkach.

Buty i wiązania deski snowboardowej

Są ściśle ze sobą związane. Najważniejszą cechą wiązania jest jego możliwość dopasowania do buta, co bezpośrednio przekłada się na kontrolę jazdy. Dobre dopasowanie ogranicza urazy stopy lub stawu skokowego. Po zapięciu buta nie może być po jego bokach zbyt dużego luzu, pięta musi być dobrze unieruchomiona. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów