Ciekawostki i atrakcje turystyczne Kazimierza Dolnego jakich nie znacie

  


źródło: zdjęcie z kamery na Rynek w Kazimierzu Dolnym Czego dowiesz się z tego artykułu:


Kazimierz Dolny - perła polskiego renesansu

WIETRZNA GÓRA – tak kiedyś nazywało się to miasteczko, które obecnie nosi nazwę Kazimierz Dolny. Nazwa pochodzi od księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, który w 1181 roku, przekazał te ziemie zakonowi Norbertanek, te zaś pochodziły z podkrakowskiej wsi Zwierzyniec (obecnie jest to już dzielnica Krakowa).

Kazimierz Dolny dziś to miasto w Polsce, położone w województwie lubelskim w powiecie puławskim nad Wisłą.


Dlaczego Kazimierz Dolny?

Bo nazwa - Kazimierz już istniała. Niegdyś również pod Krakowem, dziś jako część miasta. Oba były nad Wisłą, więc ten Kazimierz dla odróżnienia nazwano „Dolnym”.

Największe zasługi dla miasta przypisuje się Królowi Kazimierzowi III Wielkiemu, który przekształcił osadę w miasto królewskie. Za czasów króla wzniesiono zamek, farę i wytyczono niewielki rynek.

W XVI wieku Kazimierz rozwijał się dzięki znakomitej lokalizacji na szlaku handlowym i nad rzeką Wisłą, którą transportowano towary, głównie zboże, do Gdańska. Do dziś zachowało się kilka spichlerzy i kamienic mieszczan z tamtego okresu.

Kazimierz Dolny na skutek zawirowań historycznych i różnych klęsk nieco podupadł. Na szczęście na nowo „odkryli go artyści”. W okresie międzywojennym powstały tu liczne pensjonaty, budowano wypoczynkowe wille, w których tworzyli najznamienitsi artyści. Z Kazimierzem Dolnym związane są takie nazwiska jak: Maria Kuncewiczowa, Franciszek Starowiejski, Jacek Bromski.


źródło: archiwum prywatne redakcji WebCamera.pl

Góra Trzech Krzyży – zwana również Górą Krzyżową

Góra Trzech Krzyży to wzniesienie, gdzie znajdują się trzy krzyże nawiązujące symboliką do Golgoty. Krzyże postawione zostały w 1708 roku. Mają one upamiętnić ofiary, które zmarły z powodu wyniszczającej wtedy mieszkańców Lubelszczyzny cholery. Były symbolem zadośćuczynienia Bogu za ludzkie grzechy, które sprowadziły tu nieszczęścia oraz miały uchronić przed ponowną tragedią.


Jak dostać się na szczyt Góry Krzyżowej?

Zaraz za kościołem farnym, stromo w górę wiedzie kamienna droga, która prowadzi zarówno do zamku i baszty jak i na górę krzyżową. Należy odbić w prawo i znów trochę wspinaczki. Następnie przez las, który porasta chroniona wisienka karłowata a z drzew dominują wiązy, leszczyny i graby. Na koniec kilka kamiennych, dość wysokich stopni i jesteśmy na szczycie, z którego możemy podziwiać wspaniałą panoramę Kazimierza Dolnego. Mimo, iż droga wiedzie w górę, większość osób bez problemu pokona tą trasę. Turyści indywidualni za bilet zapłacą 4 zł, a w grupie 3 zł za osobę.


źródło: archiwum prywatne redakcji WebCamera.pl


Plebania Góra w Kazimierzu Dolnym 

Na kolejnym wzgórzu nazywanym dawniej Plebanią Górą (kiedyś była to właśnie plebania) wznosi się niewielki kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny wraz z klasztorem ojców Reformatów.

Ksiądz Mateusz Bech opiekował się kościołem pod zamkiem a plebanię miał na drugim końcu miasteczka. W XVI wieku doszło do wymiany dóbr ziemskich. Proboszcz oddał majątek ziemski na Plebaniej Górze braciom Przybyłom a ci ofiarowali mu tereny obok kościoła parafialnego, których byli właścicielami. Proboszcz mieszkał blisko parafii a na Plebaniej Górze powstał kolejny kościół, którego fundatorami byli Przybyłowie.

W późniejszych latach osiedlili się w nim franciszkanie-reformaci, którzy stopniowo powiększali świątynię. Dobudowano prezbiterium z chórem, przedłużono zakrystię, stworzono kaplicę św. Sebastiana i św. Rocha. Otoczono teren murami obronnymi i stworzono wejście w postaci krytych schodów, którymi wchodzi się po dziś dzień.


źródło: archiwum prywatne redakcji WebCamera.pl


XIII wieczna wieża strażnicza górująca nad Kazimierzem Dolnym 

Baszta – obronny słup, najstarszy zabytek Kazimierza Dolnego, usytuowany w najlepszym widokowym miejscu miasteczka. Niestety historycy nie mają zgodności co do jej przeznaczenia. Najprawdopodobniej była ona miejscem poboru ceł. Trzeba zauważyć, że w przeszłości Wisła przepływała dużo bliżej tego obiektu. Później miała to być latarnia, która wskazywała drogę pływającym po rzece, a światło miało dostarczać rozpalane na szczycie ognisko. Wejście do wieży jest na wysokości 6 metrów od poziomu gruntu. Wieża ma około 20 metrów wysokości, a ulokowana jest około 180 metrów w górę od zamku głównego.


Wzgórze zamkowe w Kazimierzu Dolnym dostępne dla turystów

Ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku zamek, pełnił początkowo funkcję reprezentacyjno- administracyjną aniżeli obronną. Wtedy to do zamku nadbudowano skrzydło mieszkalne, dodano attykę. Santi Gucci przebudowujący zamek nadał mu cechy włoskiego renesansu. Kolejne lata to niestety Potop Szwedzki, pożar i wojna domowa. Wszystkie te wydarzenia spowodowały, że do obecnych czasów pozostały tylko ruiny, tej wspaniałej niegdyś budowli. 

Rewitalizacja wzgórza zamkowego która prowadzona była do 2010 roku, pozwoliła na udostepnienie zamku turystom. Prace renowacyjne obejmowały odrestaurowanie korony murów zamku, rekonstrukcję i ustabilizowanie przybory zachodniej. Uporządkowanie zieleni wokół wzgórza i dziedzińca zamkowego, oraz renowacja dachu, tarasu i schodów. Wieżę i Wzgórze Zamkowe od 2015 roku jest udostępnione zwiedzającym. Do Kazimierza Dolnego co roku przyjeżdża 1,5 mln turystów. 

Ze wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Wisłę, która właśnie w tym miejscu ma najdalej na wschód wysunięte zakole swoich wód.


źródło: archiwum prywatne redakcji WebCamera.pl


Fara - kościół pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła

Niewiele wiadomo o początkach powstania fary. Pierwsze potwierdzone dokumenty mówią, że w XIV wieku istniał na tym miejscu mały kościół wykonany z kamienia. Niestety duży pożar zniszczył znaczną jego część a protestancka rodzina Firlejów w rękach, której było miasto, nie była zainteresowana zmianą tego stanu rzeczy. Dopiero ksiądz Mateusz Bech późniejszy proboszcz, zdecydował się na odbudowę i renowację. Gotycki kościół postanowił powiększyć w duchu renesansu. Remont trwał prawie 30 lat, ale ukończona smukła gotycka budowla z renesansowymi dekoracjami stała się wzorem przy próbach odbudowywania innych obiektów sakralnych.


źródło: archiwum prywatne redakcji WebCamera.pl

Mały Rynek – przez wiele lat miejsce życia żydowskiej społeczności Kazimierza Dolnego

Domy na Małym Rynku w Kazimierzu w większości były drewniane i zamieszkiwane przez ludność żydowską. Mieściły się tu też tzw. jatki. Czyli miejsce, w którym odbywał się rytualny ubój mięsa jak i jego sprzedaż w koszernych warunkach. Po dziś dzień zobaczymy na Małym Rynku, handlarzy pochodzenia żydowskiego oferujących swoje wyroby.

Synagoga na Małym Rynku 

Legenda głosi, że powstała na rozkaz Kazimierza Wielkiego, który zakochał się w żydówce o imieniu, Estera. Niemniej pierwsze wzmianki o istnieniu murowanej synagogi pochodzą z dokumentu z 1622 roku. Niestety w czasie wojny mimo, iż początkowo budynek jedynie zamknięto, to w 1944 roku wycofujące się wojska niemieckie dokonały jego zniszczenia. Obecny wygląd budynku pochodzi z wieku XVIII i jest efektem powojennej odbudowy. Obecnie wewnątrz mieści się ekspozycja muzealna a także pokoje do wynajęcia.

źródło: archiwum prywatne redakcji WebCamera.pl

Kazimierski Rynek – flagowa miejscówka na mapie Kazimierza Dolnego

Mimo, iż w sezonie jest tu sporo turystów to miejsce, którego nie powinno się omijać. Dla chcących zaznać więcej spokoju proponujemy wybrać się tu w tygodniu i najlepiej poza sezonem. Na uwagę zasługują mieszczące się przy trzech bokach rynku zabytkowe kamienice. Jedna część rynku nie jest zabudowana i pozostaje otwarta w kierunku fary i wzgórza zamkowego. Na płycie rynku swoje stoiska mają okoliczni artyści. Podczas wizyty na rynku nie przegapmy pomnika psa Werniksa, który stoi tuż obok kebaba pod psem. W centralnym punkcie Kazimierza Dolnego znajduje się zabytkowa studnia, na którą możecie spoglądać z kamery online.


W centralnym punkcie Kazimierza Dolnego znajduje się zabytkowa studnia, na którą możecie spoglądać z kamery.źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl (Kamienice Przybyłów widać w centralnym punkcie tego zdjęcia). 

Renesansowe kamienice Przybyłów

Kamienice Przybyłowskie powstały w 1615 roku. Na fasadach budynków znajdują się wizerunki świętych, którzy byli patronami właścicieli i dlatego właśnie noszą one nazwę pod świętym Mikołajem i pod świętym Krzysztofem. Oba budynki są jednopiętrowe a swoją monstrualność zawdzięczają niezwykle dekoracyjnym wysokim attykom. Bogactwo zdobień, dekoracyjne motywy sprawiają, że kamienice Przybyłowskie należą do jednych z najcenniejszych zabytków świeckich Polski XVI wieku. Obecnie swoją siedzibę ma tu Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.

źródło: archiwum prywatne redakcji WebCamera.plRedakcja poleca

Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią Bielsko-Biała kamera na Rynek Starego Miasta online NOWOŚĆ Bielsko-Biała Rynek NOWOŚĆ Rynek w Bielsku Białej ulokowany jest w dzielnicy Śródmieście. Na płycie runku znajduje się nowoczesna fontanna na środku której ustawiono rzeźbę Neptuna. W centralnej części rynku wyeksponowano archeologiczne odkrycia. Są to fundamenty wagi miejskiej oraz studnia. Pochodzą one najprawdopodobniej z XVII wieku. Na płycie rynku umiejscowiono także kopię pomnika Jana Nepomucena, którego oryginał mieści się w katedrze św. Mikołaja. Dookoła rynku stoją XVII i XVIII wieczne kamienice. Znajdujące się w nich podcienia dodają wyjątkowego uroku. Obecnie w kamienicach tych funkcjonuje sporo restauracji i barów. W sezonie letnim wystawiane są tu ogródki zewnętrzne, a na rynku odbywają się liczne imprezy artystyczne, koncerty muzyczne. W 2022 roku rynek stał się tłem dla wielu scen świątecznej komedii „Uwierz w Mikołaja”. Rynek jest jednym z bardziej klimatycznych i romantycznych miejsc w Bielsku Białej. Kamera w Ostrowie z pięknym widokiem na plażę NOWOŚĆ OSTROWO - widok na plażę NOWOŚĆ Widok na żywo na panoramę Sromowców Niżnych i rzekę Dunajec Schronisko PTTK Trzy Korony Kamera Władysławowo na plażę, promenadę, aleję gwiazd, wejście nr 5 WŁADYSŁAWOWO - widok na plażę  Obrotowa kamera HD przy wejściu numer 5 na miejską plażę we Władysławowie. Niezwykle popularne i tętniące życiem miasto Władysławowo leży w województwie pomorskim nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Pucką. Miejscowość jak i cała gmina Władysławowo słynie z tutejszych pięknych i szerokich plaż (ponad 20 kilometrów), a za sprawą często wietrznej zatoki posiada bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Popularnością nie grzeszy także promenada, gdzie swoje miejsce odnalazła kultowa Aleja Gwiazd Sportu oraz odsłonięty w 2014 roku pomnik „Korona Himalajów” na cześć zdobytych ośmiotysięczników przez polskich alpinistów. Dla wymagających całej palety atrakcji wczasowiczów, Władysławowo to idealny i uniwersalny cel wakacyjnych podróży. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Podziwiaj przepiękne wschody i zachody słońca nad Bałtykiem. Zaplanuj z nami swój urlop nad Bałtykiem. Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Widok na centrum Karpacza, kawiarnie, sklepy, restauracje i deptak. Karpacz - widok na deptak Widok na plażę wschodnią w Darłówku DARŁOWO - widok na plażę wschodnią  Kamera obrotowa live z widokiem na plażę wschodnią w Darłówku, Darłowo, urokliwa nadmorska miejscowość, położona na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, jest prawdziwym rajem dla miłośników turystyki i rekreacji. Ta malownicza miejscowość oferuje nie tylko piękne malownicze plaże i morskie krajobrazy, ale także bogate dziedzictwo historyczne i wiele atrakcji dla całej rodziny. Wspaniałe plaże, które rozciągają się na długim odcinku brzegu Bałtyku. Piasek złocisty jak sól, delikatne fale uderzające o brzeg, to idealne miejsce na relaks, kąpiele morskie i słoneczne. Możesz spróbować swoich sił w surfingu, windsurfingu lub kiteboardingu, bawiąc się na falach i czerpiąc radość z aktywności na wodzie.Wędrując promenadą nadmorską, odkryjesz wiele uroczych kawiarni, restauracji i sklepów z pamiątkami. Tuż obok plaży znajduje się Darłowski Port, który jest nie tylko miejscem cumowania statków, ale także centrum rozrywki. Możesz wybrać się na rejs po morzu lub spróbować swoich sił w wędkowaniu.Darłowo ma również bogate dziedzictwo historyczne. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Książąt Pomorskich, który stanowi nieodłączną część krajobrazu miasta. Ten gotycki zamek pochodzi z XIII wieku i odgrywał ważną rolę w historii regionu. Dziś można go zwiedzać i poznać fascynującą historię, a także podziwiać piękne widoki z murów zamkowych.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów