Szlaki Beskidu Żywieckiego i schroniska w których warto się zatrzymać. 

  

Beskid Żywiecki to drugie, pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce, po Tatrach. Leży na terenie dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Słynie z przecudnych panoram i pięknie położonych schronisk. To tu zlokalizowane są najwyższe szczyty poza Tatrami. W rankingu najwyższych szczytów w Polsce, na miejscu drugim, zaraz po Rysach, znajduje się Babia Góra z 1725 m n.p.m. 

Z racji swojej niekwestionowanej urody jest to bodajże najczęściej wybierany przez turystów obszar w Beskidach. Co takiego pięknego kryje w sobie, że turyści uwielbiają tu wracać? Jakie są najpiękniejsze szlaki Beskidu Żywieckiego? 


zdjęcie: shutterstock.com widok z Wielkiej Raczy 


Pętla wokół Żabnicy

Dla każdego, kto był w tym miejscu, z pewnością nie będzie to żadne zaskoczenie. Hala Boracza, Redykalna, Rysianka i Lipowska to najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Żywieckim. 

Każdy turysta, w zależności od stopnia obycia z górami, znajdzie tu coś dla siebie. Najłatwiejszą trasą jest wejście z Boraczej na Redykalną. Łączna długość trasy w dwie strony to ok. 5 km. 

Bardziej wymagająca jest pełna pętla. Z Żabnicy na Boraczą, stamtąd na Redykalną, Lipowską i Rysiankę. To ok. 16 km do przejścia. 

Jest też opcja dla ambitnych. Można dodatkowo pójść z Lipowskiej na Słowiankę i Romankę. Wtedy przez Martoszkę i Pawlusią dochodzimy do Rysianki. Ta trasa liczy sobie ponad 20 km. 

Trasę tej pętli gorąco polecamy rodzinom, ze względu na liczbę schronisk, co dla dzieci jest dodatkową atrakcją i motywacją do przejścia kolejnego odcinka. Na Boraczej nie zapomnijcie o przepysznych jagodziankach

Na trasie pojawia się wiele miejsc widokowych na Pilsko, Babią, a przy dobrej pogodzie widać też Tatry. Nie ma bardziej widokowej trasy w Beskidzie Żywieckim, a przy tym niewymagającej dużego nakładu sił. Po drodze znajdują się aż 3 schroniska i miejsca, gdzie można przysiąść czy odpocząć.

Widok na Babią z Ośrodka Wypoczynkowo Szkoleniowego Halny w Zawoi

zdjęcie: Widok na Babią z Ośrodka Wypoczynkowo Szkoleniowego Halny w Zawoi 

Królowa Beskidów, czyli Diablak

Koniecznie do zobaczenia. Problem mogą stanowić rzesze turystów ciągnące na szczyt z Krowiarek (najpopularniejsza trasa) czy … niedająca się do końca przewidzieć pogoda. Kapryśna aura na szczycie może sprawić, że nie zobaczymy nic – poza mgłą. W przypadku słonecznej pogody, widoki zapierają dech w piersiach

Dla turystów chcących się cieszyć ciszą i spokojem na szlaku polecamy trasę z Zawoi Markowa. Jest to dłuższa trasa i bardziej wymagająca. Zielonym szlakiem idziemy do Markowych Szczawin, a stamtąd Percią Akademików na Babią Górę. Tutaj korzystamy – jedyne miejsce w Beskidach – z klamr, aby wspiąć się do góry. 

Turystom wybierającym się na Diablak z czworonogiem, polecamy trasę od strony Słowacji. Ze Slanej Vody istnieje możliwość wejścia z psem. Jest to dość długa trasa – 8 km zajmie nam ponad 4 godziny. W tym czasie pokonamy 1000 metrów przewyższenia. Szlak ma bardzo dobrą infrastrukturę - liczne wiaty i ławeczki po drodze. 

Warto podkreślić, że wyjątkową przyrodę grzbietu i zboczy Babiej Góry chroni Babiogórski Park Narodowy.

Pilsko, czyli drugi co do wielkości szczyt w Beskidach

Najlepiej zaplanować trasę z Korbielowa. Dzięki temu będziemy mogli zrobić sobie przerwę w schronisku na Hali Mizowej (żółty szlak). Stamtąd w pół godziny docieramy na szczyt Góry Pięciu Kopców (1542 m n.p.m.). Stanowi ona polski wierzchołek Pilska. Wzdłuż szczytu przebiega granica polsko-słowacka, a sam punkt docelowy wycieczki znajduje się po słowackiej stronie. 

Z Pilska przy dobrej widoczności możemy podziwiać panoramę Tatr, otoczenie Jeziora Orawskiego, Beskidy Orawskie, Beskid Żywiecki i Śląski. Na szczycie, oprócz drogowskazów szlaków, znajduje się krzyż i kamienny ołtarz polowy postawiony przez mieszkańców wsi Mutne (Orawa, Słowacja).


zdjęcie: Widok z kamery zamontowanej na Mosornym Groniu w Zawoi. 


Wędrówka na Wielką Raczę 

Jest najwyższą górą słowackich Beskidów Kysuckich. Wznosi się na wysokości 1236 m n.p.m. Najłatwiejszy szlak prowadzi z Rycerki (ok 4 km). Doświadczonym turystom zdecydowanie polecamy wejście od Zwardonia (15 km). 

Wielka Racza słynie ze wspaniałych widoków na cały Beskid Żywiecki, Śląski oraz na słowacką Małą Fatrę i odległe Tatry. Obserwację ułatwia znajdujący się na szczycie taras. 

Przez szczyt i grań Wielkiej Raczy przebiega granica polsko – słowacka. Zielony szlak prowadzi do górnej stacji wyciągu należącego do słowackiej stacji narciarskiej SNOWPARADISE Veľká Rača. Na polanie szczytowej znajduje się polsko – słowacko – czeski „krzyż pojednania”, postawiony w 2010 roku, pod hasłem „Żebyśmy wszyscy stanowili jedno”.

Z Ujsoł na Muńcuł

Dość nieoczekiwany wybór, ale pomyśleliśmy o osobach, które szukają odosobnienia w górach. Ciszy i spokoju. Szczyt o wysokości 1165 m n.p.m. położony jest w Worku Raczańskim. W sąsiedztwie Wielkiej Raczy, Rycerzowej, czy Bendoszki nie ma wielkich szans na popularność. 

Podczas wędrówki towarzyszą nam widoki na Lipowską, Rysiankę, Pilsko oraz Beskid Śląski.

Widok na góry Beskidu Śląskiego z wysokości Małe Skrzyczne w Szczyrku.

zdjęcie: Widok na góry Beskidu Śląskiego z wysokości Małe Skrzyczne w Szczyrku. 


Z podszczytowej polany rozciąga się panorama na grzbiet graniczny od Przełęczy Ujsolskiej po Wielką Rycerzową, a przy dobrej widoczności można obserwować także Małą Fatrę, Tatry, czy Tatry Niżne. Grzbiet Muńcuła oddziela dolinę potoku Danielka od doliny potoku Cicha, zachodnie stoki masywu są strome i zalesione, natomiast na łagodniejszym stoku wschodnim nieopodal wierzchołka znajduje się wspomniana hala. Sam szczyt jest całkowicie zalesiony, położony w rezerwacie przyrody. 


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.056028 ms