Biegówki. Poznaj alternatywny sposób na aktywność zimą.

  

Biegi narciarskie są dyscypliną o wiele mniej popularną od narciarstwa zjazdowego. Ilość tras biegowych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jak stan ogólnie pojętej infrastruktury, do której można zaliczyć liczbę kamer w górach. To dzięki kamerom możemy na bieżąco śledzić warunki narciarskie panujące w danym rejonie. Widok z kamer ma jeszcze jeden dodatkowy plus – nie musimy zdawać się na niepewne prognozy pogody w telefonie. Pogoda z kamer jest o wiele bardziej wiarygodna


zdjęcie: shutterstock.com

Nie tak dawne sukcesy sportowe Justyny Kowalczyk przyczyniły się do wzrostu zainteresowania dyscypliną, jaką są biegi narciarskie. Coraz więcej ludzi myśli o tej formie aktywności zimą. Jednak do masowości tego sportu, jak np. u naszych południowych sąsiadów, nam daleko. A warto podkreślić, że jest to tańsza opcja niż szusowanie na stoku. Nie musimy płacić za wyciągi, bilety.



Czym są biegi narciarskie z pewnością wiele osób wie, natomiast o praktycznej stronie tej dyscypliny wiemy już znacznie mniej. Niesłusznie, ponieważ w okresie zimowym jest to fantastyczna alternatywa dla zwykłych treningów biegowych.

W przypadku nart biegowych nie jest potrzeby stok, wyciąg. Zamiast zjeżdżać na nartach ze stoku, poruszamy się siłą własnych mięśni na wybranej przez siebie trasie. Mogą to być góry, może być i inny, zdecydowanie płaski teren. 

Nauka biegania na nartach

Jest bardzo prosta – poruszamy się w naturalny sposób. Nie trzeba wielu godzin nauki, aby opanować klasyczny styl biegu. W zasadzie potrzebujesz tylko narty (dłuższe i węższe niż zjazdówki), buty i wiązania. 

Mamy dwa style biegania:

- Klasyczny, w którym narty prowadzone są równolegle względem siebie. Przypomina to bieganie, tyle że bez nart. 

- Drugi styl to tzw. łyżwa, która polega na ustawianiu nart w „jodełkę” ze zbliżonymi do siebie tylnymi krańcami nart oraz oddalonymi przednimi krańcami nart. 

Każdy z tych stylów wymaga inaczej przygotowanej trasy narciarskiej. W klasyku będziemy poruszali się po dwóch rowkach szerokości nart, które przypominają szyny wytyczone w śniegu. W łyżwie trasa powinna być szersza i równomiernie ubita np. przez ratrak. W obydwu stylach chodzi o to by poruszać się do przodu poprzez odpychanie się nartami i kijkami, z możliwie jak najskuteczniejszym wykorzystaniem momentu poślizgu na narcie.

Postawa ciała 

Jeśli uczymy się sami, pamiętajmy o:

- lekko zgiętych nogach, ustawionych na szerokość miednicy (i nartach ustawionych równolegle).

- pochylaniu się do przodu,

- naturalnym chodzie naprzemiennym

- wbijaniu kijka pod odpowiednim kątem (za biegaczem, żeby się odepchnąć)

Trasy biegowe

W Polsce jest parę miejsc, gdzie bez względu na mroźną czy ciepłą zimę, możemy liczyć na dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Warto jednak przed wyjazdem zapoznać się z aktualnie panującymi warunkami narciarskimi w danym rejonie. Pomogą nam w tym widoki z kamer, dzięki którym na bieżąco śledzimy pogodę. 

Nawet gdy zima nie dopisuje, są w kraju miejsca gdzie na dobre warunki do narciarstwa biegowego możemy liczyć niemal każdej zimy. Z pewnością zaliczają się do nich Jakuszyce przy Szklarskiej Porębie, zwane mekką polskich biegów narciarskich. Mamy tu kilometry zadbanych tras biegowych wytyczonych w Górach Izerskich. To tutaj odbywa się najsłynniejszy w kraju bieg narciarski, a mianowicie Bieg Piastów


zdjęcie: widok na trasy biegowe w Klikuszowej koło Nowego-Targu 

Krótsze ale również malownicze trasy narciarskie znajdziemy w znajdującym się po drugiej stronie masywu Karkonoszy Karpaczu lub po drugiej stronie Izerów, w Świeradowie-Zdrój. Doskonała infrastruktura do narciarstwa biegowego czeka również we wschodniej części Sudetów, a mianowicie w okolicach Lasówki – Spalonej. Znajdziemy tam ok. 150 km tras narciarskich. 

Również w Beskidach są miejsca, gdzie możemy pobiegać zimą. Na trasy narciarskie możemy wybrać się do Wisły. 

W najpopularniejszych polskich górach czyli Tatrach czekają trasy przy stadionie biathlonowym w Kirach oraz u wylotu Doliny Chochołowskiej. 

Zalety narciarstwa biegowego 

Narciarstwo biegowe to jedna z najzdrowszych aktywności, jaką można sobie wyobrazić. Trenując ten sport, angażujemy 90% mięśni całego ciała, bo pracują nie tylko nogi i ręce, ale też mięśnie grzbietu i brzucha. Nie ma lepszego sposobu na poprawę kondycji i samopoczucia. 

Mała urazowość. Narciarstwo biegowe to jeden z najbezpieczniejszych zimowych sportów. Oczywiście można zaliczyć upadek, ale w przeciwieństwie do kontuzji podczas zjazdu, tutaj rzadko kończy się czymś groźniejszym niż siniaki.

Łatwa nauka. Najlepiej jest oczywiście wziąć kilka lekcji z instruktorem (bez problemu znajdziesz ich w ośrodkach narciarskich). Godzina lub dwie wystarczą, żeby nauczyć się poprawnej techniki.

Oszczędność. Nie chodzi tylko o tańsze narty, ale też oszczędności na wyciągach i trasach, które są dostępne za darmo.

Dostępność. Narciarstwo biegowe jest dla każdego, a w dodatku można je uprawiać w gruncie rzeczy wszędzie. Tak, nawet w mieście i na nizinach. Warunkiem koniecznym jest tylko wystarczająca warstwa śniegu. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów