Biegówki. Poznaj alternatywny sposób na aktywność zimą.

  

Biegi narciarskie są dyscypliną o wiele mniej popularną od narciarstwa zjazdowego. Ilość tras biegowych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jak stan ogólnie pojętej infrastruktury, do której można zaliczyć liczbę kamer w górach. To dzięki kamerom możemy na bieżąco śledzić warunki narciarskie panujące w danym rejonie. Widok z kamer ma jeszcze jeden dodatkowy plus – nie musimy zdawać się na niepewne prognozy pogody w telefonie. Pogoda z kamer jest o wiele bardziej wiarygodna


zdjęcie: shutterstock.com

Nie tak dawne sukcesy sportowe Justyny Kowalczyk przyczyniły się do wzrostu zainteresowania dyscypliną, jaką są biegi narciarskie. Coraz więcej ludzi myśli o tej formie aktywności zimą. Jednak do masowości tego sportu, jak np. u naszych południowych sąsiadów, nam daleko. A warto podkreślić, że jest to tańsza opcja niż szusowanie na stoku. Nie musimy płacić za wyciągi, bilety.



Czym są biegi narciarskie z pewnością wiele osób wie, natomiast o praktycznej stronie tej dyscypliny wiemy już znacznie mniej. Niesłusznie, ponieważ w okresie zimowym jest to fantastyczna alternatywa dla zwykłych treningów biegowych.

W przypadku nart biegowych nie jest potrzeby stok, wyciąg. Zamiast zjeżdżać na nartach ze stoku, poruszamy się siłą własnych mięśni na wybranej przez siebie trasie. Mogą to być góry, może być i inny, zdecydowanie płaski teren. 

Nauka biegania na nartach

Jest bardzo prosta – poruszamy się w naturalny sposób. Nie trzeba wielu godzin nauki, aby opanować klasyczny styl biegu. W zasadzie potrzebujesz tylko narty (dłuższe i węższe niż zjazdówki), buty i wiązania. 

Mamy dwa style biegania:

- Klasyczny, w którym narty prowadzone są równolegle względem siebie. Przypomina to bieganie, tyle że bez nart. 

- Drugi styl to tzw. łyżwa, która polega na ustawianiu nart w „jodełkę” ze zbliżonymi do siebie tylnymi krańcami nart oraz oddalonymi przednimi krańcami nart. 

Każdy z tych stylów wymaga inaczej przygotowanej trasy narciarskiej. W klasyku będziemy poruszali się po dwóch rowkach szerokości nart, które przypominają szyny wytyczone w śniegu. W łyżwie trasa powinna być szersza i równomiernie ubita np. przez ratrak. W obydwu stylach chodzi o to by poruszać się do przodu poprzez odpychanie się nartami i kijkami, z możliwie jak najskuteczniejszym wykorzystaniem momentu poślizgu na narcie.

Postawa ciała 

Jeśli uczymy się sami, pamiętajmy o:

- lekko zgiętych nogach, ustawionych na szerokość miednicy (i nartach ustawionych równolegle).

- pochylaniu się do przodu,

- naturalnym chodzie naprzemiennym

- wbijaniu kijka pod odpowiednim kątem (za biegaczem, żeby się odepchnąć)

Trasy biegowe

W Polsce jest parę miejsc, gdzie bez względu na mroźną czy ciepłą zimę, możemy liczyć na dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Warto jednak przed wyjazdem zapoznać się z aktualnie panującymi warunkami narciarskimi w danym rejonie. Pomogą nam w tym widoki z kamer, dzięki którym na bieżąco śledzimy pogodę. 

Nawet gdy zima nie dopisuje, są w kraju miejsca gdzie na dobre warunki do narciarstwa biegowego możemy liczyć niemal każdej zimy. Z pewnością zaliczają się do nich Jakuszyce przy Szklarskiej Porębie, zwane mekką polskich biegów narciarskich. Mamy tu kilometry zadbanych tras biegowych wytyczonych w Górach Izerskich. To tutaj odbywa się najsłynniejszy w kraju bieg narciarski, a mianowicie Bieg Piastów


zdjęcie: widok na trasy biegowe w Klikuszowej koło Nowego-Targu 

Krótsze ale również malownicze trasy narciarskie znajdziemy w znajdującym się po drugiej stronie masywu Karkonoszy Karpaczu lub po drugiej stronie Izerów, w Świeradowie-Zdrój. Doskonała infrastruktura do narciarstwa biegowego czeka również we wschodniej części Sudetów, a mianowicie w okolicach Lasówki – Spalonej. Znajdziemy tam ok. 150 km tras narciarskich. 

Również w Beskidach są miejsca, gdzie możemy pobiegać zimą. Na trasy narciarskie możemy wybrać się do Wisły. 

W najpopularniejszych polskich górach czyli Tatrach czekają trasy przy stadionie biathlonowym w Kirach oraz u wylotu Doliny Chochołowskiej. 

Zalety narciarstwa biegowego 

Narciarstwo biegowe to jedna z najzdrowszych aktywności, jaką można sobie wyobrazić. Trenując ten sport, angażujemy 90% mięśni całego ciała, bo pracują nie tylko nogi i ręce, ale też mięśnie grzbietu i brzucha. Nie ma lepszego sposobu na poprawę kondycji i samopoczucia. 

Mała urazowość. Narciarstwo biegowe to jeden z najbezpieczniejszych zimowych sportów. Oczywiście można zaliczyć upadek, ale w przeciwieństwie do kontuzji podczas zjazdu, tutaj rzadko kończy się czymś groźniejszym niż siniaki.

Łatwa nauka. Najlepiej jest oczywiście wziąć kilka lekcji z instruktorem (bez problemu znajdziesz ich w ośrodkach narciarskich). Godzina lub dwie wystarczą, żeby nauczyć się poprawnej techniki.

Oszczędność. Nie chodzi tylko o tańsze narty, ale też oszczędności na wyciągach i trasach, które są dostępne za darmo.

Dostępność. Narciarstwo biegowe jest dla każdego, a w dodatku można je uprawiać w gruncie rzeczy wszędzie. Tak, nawet w mieście i na nizinach. Warunkiem koniecznym jest tylko wystarczająca warstwa śniegu. 


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów