Bluszczyk kurdybanek – wszystko, co warto o nim wiedzieć!

  

Bluszczyk kurdybanek to popularna roślina ozdobna, która oprócz swojego atrakcyjnego wyglądu ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Jakie są właściwości lecznicze kurdybanka? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.


Bluszczyk kurdybanek – opis rośliny

Bluszczyk kurdybanek (zwany inaczej kurdybankiem lub obłożnikiem) to bylina z rodziny jasnotowatych. Występuje w Europie Środkowej i Północnej, a także w umiarkowanych strefach Azji oraz na Syberii. Obecnie można ją spotkać również Ameryce Północnej, gdzie rośnie jako gatunek zawleczony. Ze względu na to, że kurdybanek pnie się po ziemi, często jest też określany jako bluszczyk ziemny. Roślina ceniona jest ze względu na swój dekoracyjny wygląd, ale nie tylko. Ma także szerokie zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Doskonale działa m.in. na dolegliwości ze strony układu oddechowego czy pokarmowego.

Bluszczyk kurdybanek – właściwości i zastosowanie lecznicze

Bluszczyk kurdybanek wykazuje szereg właściwości korzystnych dla zdrowia, co czyni go cennym składnikiem w medycynie naturalnej. Jest bogaty w wartościowe składniki odżywcze - m.in. garbniki, sole mineralne i związki o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Poniżej przedstawimy kilka zastosowań leczniczych bluszczyka ziemnego.

Układ oddechowy

Ziele kurdybanka wykazuje pozytywne działanie na drogi oddechowe. Może być niezwykle pomocne w łagodzeniu objawów przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych czy zapalenia ucha. Kurdybanek wspomaga również odkrsztuszanie zalegającej wydzieliny, dlatego jest wskazany jako łagodny środek wykrztuśny w przewlekłym nieżycie oskrzeli.

Układ trawienny

Kurdybanek jest znany ze swojego korzystnego wpływu na układ trawienny. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu poprawia trawienie i stymuluje prawidłową przemianę materii. Ziele kurdybanka może być z powodzeniem stosowane przy zmniejszonym łaknieniu. Napar z liści bluszczyka łagodzi również zgagę i objawy niestrawności. 

Działanie oczyszczające

Kolejną dobroczynną właściwością kurdybanka jest jego działanie oczyszczające. Roślina skutecznie oczyszcza organizm z toksyn. Działa pozytywnie w szczególności na wątrobę, ponieważ usuwa z niej toksyny i wzmaga produkcję żółci. Regularne spożywanie naparu z kurdybanka zmniejsza ryzyko pojawienia się kamieni żółciowych i zastojów żółci.

Wsparcie w leczeniu reumatyzmu

Kąpiele z dodatkiem bluszczyka kurdybanka w medycynie ludowej są stosowane jako wsparcie w leczeniu chorób reumatycznych. W tym przypadku korzystnego wpływu rośliny upatruje się w jej działaniu przeciwzapalnym, co może być pomocne w łagodzeniu objawów reumatyzmu.

Działanie uspokajające

Warto wiedzieć, że kurdybanek pozytywnie wpływa nie tylko na fizyczne, ale także psychiczne samopoczucie człowieka. Systematycznie stosowany uspokaja układ nerwowy, łagodzi stres i wspomaga wyciszenie się po ciężkim dniu. Pozwala również skutecznie poradzić sobie z bezsennością.

Kosmetyczne zastosowania kurdybanka

W kosmetyce bluszczyk kurdybanek znalazł zastosowanie jako remedium na różnego rodzaju problemy skórne. Roślina ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne, dzięki czemu może się okazać pomocna przy takich schorzeniach jak trądzik pospolity, łupież, trudno gojące się rany oraz zmiany ropne na skórze.

Jak stosować bluszczyk kurdybanek?

Bluszczyk kurdybanek może być pomocny w leczeniu wielu schorzeń. W sklepach można znaleźć go przede wszystkim w postaci ziół do zaparzania. Jak stosować bluszczyk ziemny? Wystarczy zalać łyżeczkę ziół szklanką wody i zaparzać przez 10-15 minut. Po tym czasie napar należy przecedzić i wypić. W przypadku chorób reumatycznych wywar z bluszczyka można dodać do kąpieli. Przyjemny aromat naparu zdecydowanie zachęca do jego stosowania. W sklepach dostępny jest też olejek eteryczny z kurdybanka, który można wykorzystywać do przemywania ran i otarć oraz leczenia trądziku. 

Bluszczyk kurdybanek – przeciwwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania kurdybanka są ostre zapalenie nerek i padaczka. Spożywanie tej rośliny nie jest również zalecane w okresie ciąży i laktacji. Dużą ostrożność powinny też zachować osoby z nadwrażliwością lub alergią na rośliny z rodziny jasnotowatych. Pomimo że napar z bluszczyka może mieć zbawienny wpływ na organizm, przy jego stosowaniu należy zachować umiar. Długotrwałe spożywanie kurdybanka może skutkować bólami głowy, a nawet uszkodzeniem wątroby czy podrażnieniem jelit, żołądka i nerek.

Ziele bluszczyka kurdybanka – gdzie kupić?

Ziele bluszczyka kurdybanka można kupić w aptekach. Często zdarza się jednak, że wybrane zioła, suplementy czy leki nie są dostępne w asortymencie. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi serwis Apteline.pl, za pośrednictwem którego można zamówić potrzebne produkty do dowolnej apteki stacjonarnej. Platforma pozostawia do dyspozycji klientów ponad 2000 aptek w Polsce, dzięki czemu każdy może wybrać dogodną dla siebie placówkę. Serwis oferuje bogaty asortyment leków, produktów leczniczych oraz suplementów diety, a także sprzętu medycznego i kosmetyków.

Podsumowując, bluszczyk kurdybanek to roślina lecznicza wykazująca wiele właściwości prozdrowotnych. Wpływa pozytywnie na układ oddechowy i trawienny, a także działa oczyszczająco i wyciszająco na organizm. Może być również wsparciem w leczeniu reumatyzmu i chorób skórnych. Ziele kurdybanka można szybko i wygodnie kupić za pośrednictwem platformy Apteline, która znacząco ułatwia zakup leków, suplementów i ziół leczniczych.

Przypisy:

Apteline.pl, Kurdybanek – właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie, https://apteline.pl/encyklopedia-ziol/kurdybanek-wlasciwosci-lecznicze-dzialanie-i-zastosowanie (dostęp: 09.06.2023).


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów