Co to jest znak wodny i jak go usunąć ze zdjęcia?

  

Na wielu zdjęciach, grafikach i dokumentach widoczny jest znak wodny. Czy można usunąć ten, często niechciany, element? Jak właściwie powstaje znak wodny, dlaczego trafia na obrazy w wersji cyfrowej (i nie tylko!) i w jakich sytuacjach warto go stosować? Jak dodać znak wodny na swojej grafice? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym poradniku.


źródło: Pexels

Czym jest znak wodny na zdjęciu lub grafice?

Znak ten może nieco przypominać pieczątkę, czasem jest powtórzony wielokrotnie (lub ma duży rozmiar) i zakrywa znaczną część zdjęcia lub grafiki. Nie utrudnia jednak przy tym odczytu treści znajdujących się “pod” nim. Dzieje się tak, ponieważ zwykle znak wodny jest bardzo delikatny. Może być także w sporym stopniu transparentny, widać więc wszystko to, co znajduje się za nim, także tekst.


źródło: Pexels

Właściwie każdy może dodać do dowolnego zdjęcia lub grafiki znak wodny. Służą do tego proste w obsłudze i darmowe aplikacje. Znajdziemy je w wersji na komputery (także w przeglądarce internetowej, na stronie www) i jako aplikacje mobilne na każdy telefon. Umieszczenie znaku wodnego może świadczyć o tym, że firma lub osoba, których dane widnieją na znaku wodnym, mają prawa autorskie do grafiki lub zdjęcia. Nie zawsze tak jednak jest, jak już wspomnieliśmy - każdy może w kilka chwil dodać znak wodny na dowolnej ilustracji. Może być to forma ozdoby lub pewnego rodzaju podpisem na zdjęciu.

źródło: https://nano.komputronik.pl/n/co-to-jest-znak-wodny/


Kiedy przydają się znaki wodne na grafikach?

Jest wiele sytuacji, kiedy znaki wodne na obrazach (zdjęciach, grafikach, rysunkach) i dokumentach się przydają. Głównym przeznaczeniem tego sposobu oznaczania treści jest wskazanie, że mamy prawa autorskie do posługiwania się daną treścią. Przykładem może być fotograf, który umieszcza znak wodny na swojej fotografii, czy firma oznaczająca tak oficjalne zdjęcie swojego produktu. W zdecydowanej większości sytuacji znak wodny służy więc do minimalizacji ryzyka, że osoba trzecia (lub jakaś firma) wykorzysta nasze zdjęcie bez naszej wiedzy i zgody.


Obecność znaku wodnego w jednoznaczny i zrozumiały sposób wskazuje na to, kto jest autorem lub właścicielem grafiku lub obrazu. Jeśli chcesz więc oznaczyć swoje prace, zdjęcia lub dokumenty - to dobry sposób. Gdy inne osoby wykorzystają zdjęcia i obrazy, odbiorcy będą widzieć Twój znak wodny.


Jak dodać znak wodny na grafice?

Dodanie znaku wodnego jest bardzo proste. Umożliwi to jeden z wielu programów, także tak popularne jak Paint, MS Word, Canva, czy GIMP i Photoshop. Również wiele edytorów zdjęć, choćby tych wbudowanych w galerię w Twoim smartfonie, ma taką możliwość. Przede wszystkim musimy jednak stworzyć własny znak wodny. Zastanów się, co powinno się na nim znaleźć i jaki jest cel umieszczenia na grafice znaku wodnego. Jeśli nie chcesz, by osoby trzecie korzystały z Twojego zdjęcia lub grafiki - pokryj znakami wodnymi całą jej powierzchnię. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest natomiast delikatny znak wodny umieszczony w jednym z rogów, który nie zaburza odbioru Twojej treści. Projektowanie znaku wodnego może się odbyć w jednym z wielu programów graficznych. Warto zadbać o to, by znak wodny był dość “delikatny” - linie powinny być dość cienkie, tak samo jak czcionka tekstu. Warto ustawić spory poziom transparentności, dzięki czemu nie utrudniamy odczytu treści zza znaku wodnego. Zwykle na znaku wodnym znajdują się dane firmy, konkretnej osoby (np. autora zdjęcia), czy adres strony internetowej. Uwaga: zapisz obraz znaku wodnego bez tła (np. wybierając opcję “no background”). Dzięki temu w estetyczny sposób naniesiesz go na swój obraz, zdjęcie, grafikę lub dokument.


Gdy mamy już przygotowany własny znak wodny, wystarczy użyć jednego z edytorów grafiki. Nawet tak proste programy jak Paint pozwolą na dodanie obrazka do innej grafiki. Najważniejsze jest, abyśmy posiadali plik ze znakiem wodnym w wersji bez tła. Wtedy bez trudu dodamy go, także w edytorze zdjęć w smartfonie, czy w każdym programie graficznym. Jeśli natomiast chcemy dodać znak wodny do dokumentu tekstowego, możemy zrobić to w programie Microsoft Word. Przechodzimy do zakładki “Projektowanie”, tam wybieramy funkcję “Znak wodny”. Możemy wybrać jedną z dostępnych tam grafik, a także wgrać swój znak wodny (bez tła).


Jak usunąć znak wodny z grafiki i czy to legalne?

Jak usunąć znak wodny ze zdjęcia lub dokumentu? Zadanie z pozoru może wydawać się trudne, a wręcz niemożliwe do wykonania. Dziś sporo edytorów graficznych posiada jednak dość zaawansowane funkcjonalności. Nierzadko korzystają z możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja. Jedną z opcji jest właśnie usuwanie znaku wodnego. Najczęściej niezbędne jest skorzystanie z programu do usuwania znaku wodnego. W sieci znajdziemy wiele darmowych narzędzi, działających w przeglądarce internetowej i jako aplikacja mobilna na smartfony i tablety. Warto użyć jednej z aplikacji:


  • Apowersoft Free Watermark Remover
  • HitPaw Watermark Remover
  • AI Photo Watermark Remover (twórca: AnyMP4)
  • Photo Retouch
  • lub innych

Znajdź więcej programów do usuwania znaku wodnego: https://nano.komputronik.pl/n/jak-usunac-znak-wodny/


Zasada działania narzędzi usuwających znak wodny jest dość prosta. Program wykrywa, gdzie znajduje się znak wodny. Stara się następnie uzupełnić znajdujący się za znakiem wodnym obraz w taki sposób, aby mimo skasowania znaku wodnego treść wyglądała dobrze.


źródło: Pexels

Czy takie działanie jest legalne? Samo usunięcie znaku wodnego to nic złego. W niektórych przypadkach nie mamy jednak prawa do rozpowszechniania takiej grafiki. Jeśli usunięcie znaku wodnego wymaga wniesienia pełnej opłaty (np. dla fotografa, który wykonał zdjęcia, czy dla firmy sprzedającej grafikę), nie powinniśmy samodzielnie usuwać znaku wodnego i wykorzystywać tę treść za darmo. Wiele zależy tu jednak od indywidualnej sytuacji i tego, kto posiada prawa autorskie do grafiki/zdjęcia. Jeśli usuniemy znak wodny i wykorzystamy daną treść na własny użytek, najprawdopodobniej nie naruszymy żadnych prześwitów. Problem pojawi się natomiast, gdy udostępnimy, a tym bardziej sprzedamy, ten obraz innym osobom.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów