Co to jest znak wodny i jak go usunąć ze zdjęcia?

  

Na wielu zdjęciach, grafikach i dokumentach widoczny jest znak wodny. Czy można usunąć ten, często niechciany, element? Jak właściwie powstaje znak wodny, dlaczego trafia na obrazy w wersji cyfrowej (i nie tylko!) i w jakich sytuacjach warto go stosować? Jak dodać znak wodny na swojej grafice? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym poradniku.


źródło: Pexels

Czym jest znak wodny na zdjęciu lub grafice?

Znak ten może nieco przypominać pieczątkę, czasem jest powtórzony wielokrotnie (lub ma duży rozmiar) i zakrywa znaczną część zdjęcia lub grafiki. Nie utrudnia jednak przy tym odczytu treści znajdujących się “pod” nim. Dzieje się tak, ponieważ zwykle znak wodny jest bardzo delikatny. Może być także w sporym stopniu transparentny, widać więc wszystko to, co znajduje się za nim, także tekst.


źródło: Pexels

Właściwie każdy może dodać do dowolnego zdjęcia lub grafiki znak wodny. Służą do tego proste w obsłudze i darmowe aplikacje. Znajdziemy je w wersji na komputery (także w przeglądarce internetowej, na stronie www) i jako aplikacje mobilne na każdy telefon. Umieszczenie znaku wodnego może świadczyć o tym, że firma lub osoba, których dane widnieją na znaku wodnym, mają prawa autorskie do grafiki lub zdjęcia. Nie zawsze tak jednak jest, jak już wspomnieliśmy - każdy może w kilka chwil dodać znak wodny na dowolnej ilustracji. Może być to forma ozdoby lub pewnego rodzaju podpisem na zdjęciu.

źródło: https://nano.komputronik.pl/n/co-to-jest-znak-wodny/


Kiedy przydają się znaki wodne na grafikach?

Jest wiele sytuacji, kiedy znaki wodne na obrazach (zdjęciach, grafikach, rysunkach) i dokumentach się przydają. Głównym przeznaczeniem tego sposobu oznaczania treści jest wskazanie, że mamy prawa autorskie do posługiwania się daną treścią. Przykładem może być fotograf, który umieszcza znak wodny na swojej fotografii, czy firma oznaczająca tak oficjalne zdjęcie swojego produktu. W zdecydowanej większości sytuacji znak wodny służy więc do minimalizacji ryzyka, że osoba trzecia (lub jakaś firma) wykorzysta nasze zdjęcie bez naszej wiedzy i zgody.


Obecność znaku wodnego w jednoznaczny i zrozumiały sposób wskazuje na to, kto jest autorem lub właścicielem grafiku lub obrazu. Jeśli chcesz więc oznaczyć swoje prace, zdjęcia lub dokumenty - to dobry sposób. Gdy inne osoby wykorzystają zdjęcia i obrazy, odbiorcy będą widzieć Twój znak wodny.


Jak dodać znak wodny na grafice?

Dodanie znaku wodnego jest bardzo proste. Umożliwi to jeden z wielu programów, także tak popularne jak Paint, MS Word, Canva, czy GIMP i Photoshop. Również wiele edytorów zdjęć, choćby tych wbudowanych w galerię w Twoim smartfonie, ma taką możliwość. Przede wszystkim musimy jednak stworzyć własny znak wodny. Zastanów się, co powinno się na nim znaleźć i jaki jest cel umieszczenia na grafice znaku wodnego. Jeśli nie chcesz, by osoby trzecie korzystały z Twojego zdjęcia lub grafiki - pokryj znakami wodnymi całą jej powierzchnię. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest natomiast delikatny znak wodny umieszczony w jednym z rogów, który nie zaburza odbioru Twojej treści. Projektowanie znaku wodnego może się odbyć w jednym z wielu programów graficznych. Warto zadbać o to, by znak wodny był dość “delikatny” - linie powinny być dość cienkie, tak samo jak czcionka tekstu. Warto ustawić spory poziom transparentności, dzięki czemu nie utrudniamy odczytu treści zza znaku wodnego. Zwykle na znaku wodnym znajdują się dane firmy, konkretnej osoby (np. autora zdjęcia), czy adres strony internetowej. Uwaga: zapisz obraz znaku wodnego bez tła (np. wybierając opcję “no background”). Dzięki temu w estetyczny sposób naniesiesz go na swój obraz, zdjęcie, grafikę lub dokument.


Gdy mamy już przygotowany własny znak wodny, wystarczy użyć jednego z edytorów grafiki. Nawet tak proste programy jak Paint pozwolą na dodanie obrazka do innej grafiki. Najważniejsze jest, abyśmy posiadali plik ze znakiem wodnym w wersji bez tła. Wtedy bez trudu dodamy go, także w edytorze zdjęć w smartfonie, czy w każdym programie graficznym. Jeśli natomiast chcemy dodać znak wodny do dokumentu tekstowego, możemy zrobić to w programie Microsoft Word. Przechodzimy do zakładki “Projektowanie”, tam wybieramy funkcję “Znak wodny”. Możemy wybrać jedną z dostępnych tam grafik, a także wgrać swój znak wodny (bez tła).


Jak usunąć znak wodny z grafiki i czy to legalne?

Jak usunąć znak wodny ze zdjęcia lub dokumentu? Zadanie z pozoru może wydawać się trudne, a wręcz niemożliwe do wykonania. Dziś sporo edytorów graficznych posiada jednak dość zaawansowane funkcjonalności. Nierzadko korzystają z możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja. Jedną z opcji jest właśnie usuwanie znaku wodnego. Najczęściej niezbędne jest skorzystanie z programu do usuwania znaku wodnego. W sieci znajdziemy wiele darmowych narzędzi, działających w przeglądarce internetowej i jako aplikacja mobilna na smartfony i tablety. Warto użyć jednej z aplikacji:


  • Apowersoft Free Watermark Remover
  • HitPaw Watermark Remover
  • AI Photo Watermark Remover (twórca: AnyMP4)
  • Photo Retouch
  • lub innych

Znajdź więcej programów do usuwania znaku wodnego: https://nano.komputronik.pl/n/jak-usunac-znak-wodny/


Zasada działania narzędzi usuwających znak wodny jest dość prosta. Program wykrywa, gdzie znajduje się znak wodny. Stara się następnie uzupełnić znajdujący się za znakiem wodnym obraz w taki sposób, aby mimo skasowania znaku wodnego treść wyglądała dobrze.


źródło: Pexels

Czy takie działanie jest legalne? Samo usunięcie znaku wodnego to nic złego. W niektórych przypadkach nie mamy jednak prawa do rozpowszechniania takiej grafiki. Jeśli usunięcie znaku wodnego wymaga wniesienia pełnej opłaty (np. dla fotografa, który wykonał zdjęcia, czy dla firmy sprzedającej grafikę), nie powinniśmy samodzielnie usuwać znaku wodnego i wykorzystywać tę treść za darmo. Wiele zależy tu jednak od indywidualnej sytuacji i tego, kto posiada prawa autorskie do grafiki/zdjęcia. Jeśli usuniemy znak wodny i wykorzystamy daną treść na własny użytek, najprawdopodobniej nie naruszymy żadnych prześwitów. Problem pojawi się natomiast, gdy udostępnimy, a tym bardziej sprzedamy, ten obraz innym osobom.


Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów