TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Niekiedy możesz spotkać się z sytuacją, w wyniku której nie jesteś w stanie wyruszyć w od dawna planowaną podróż. Nie przewidzisz takiego zdarzenia, ale możesz uchronić się od jego skutków. Niektóre losowe sytuacje, takie jak choroba, wypadek lub śmierć bliskiej osoby sprawiają, że Twój wymarzony wyjazd może stanąć pod znakiem zapytania. Co w sytuacji, gdy poniosłeś już koszty związane z podróżą? Jak możesz odzyskać pieniądze, jeśli jesteś zmuszony zrezygnować z wycieczki?
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Jako konsument masz prawo do odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej w dowolnym momencie i z jakiegokolwiek powodu. Tę kwestię reguluje Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Przepisy mówią jednak również o tym, że organizator może obciążyć Cię opłatą w związku z rezygnacją z podróży. Najczęściej jej wysokość jest uwzględniona w umowie.
CYTAT:
W przypadku nieokreślenia w umowie opłat za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej wysokość tej opłaty odpowiada cenie imprezy turystycznej pomniejszonej o zaoszczędzone koszty lub wpływy z tytułu alternatywnego wykorzystania danych usług turystycznych.
Źródło: Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
Jeśli rezerwujesz wycieczkę, organizator ponosi koszty, których nie jest w stanie już anulować. W związku z tym ma prawo do tego, aby zobowiązać Cię do pokrycia takich opłat. Jeśli z kolei będziesz musiał zapłacić tak zwaną karę umowną, która przekracza kwotę podróży, pamiętaj, że jest to działanie, którego organizator dopuszcza się niezgodnie z prawem.
Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wyruszyć w podróż, musisz pokryć część kosztów związanych z organizacją wyjazdu. Kwoty te ustala organizator. Ich wysokość zależy od tego, na ile czasu przed wycieczką rezygnujesz z imprezy turystycznej.
Poniżej znajdziesz przykładowe opłaty związane z rezygnacją z podróży w poszczególnych firmach.
W firmie TUI, jeśli rezygnujesz z wycieczki:
- do 36 dni przed datą wyjazdu, zapłacisz 25% ceny imprezy,
- od 35 dnia przed datą wyjazdu, zapłacisz 40% ceny imprezy,
- od 24 dnia przed datą wyjazdu, zapłacisz 50% ceny imprezy,
- od 17 dnia przed datą wyjazdu, zapłacisz 60% ceny imprezy,
- od 3 dni przed datą wyjazdu do dnia rozpoczęcia podróży, zapłacisz 90% ceny imprezy.
W firmie ITAKA, jeśli rezygnujesz z wycieczki:
- do 40 dni przed datą wyjazdu, musisz pokryć stałą opłatę w wysokości 350 zł za osobę,
- na 39–31 dni przed datą wyjazdu, zapłacisz do 20% ceny imprezy,
- na 30–21 dni przed datą wyjazdu, zapłacisz do 30% ceny imprezy,
- na 20–14 dni przed datą wyjazdu, zapłacisz do 50% ceny imprezy,
- na 13–8 dni przed datą wyjazdu, zapłacisz do 70% ceny imprezy,
- na 7–2 dni przed datą wyjazdu, zapłacisz do 80% ceny imprezy,
- na 1 dzień przed datą wyjazdu lub później, zapłacisz do 90% ceny imprezy.
W firmie Coral Travel, jeśli rezygnujesz z wycieczki:
- na 45–31 dni przed datą wyjazdu, zapłacisz do 10% ceny imprezy,
- na 44–31 dni przed datą wyjazdu, zapłacisz do 20% ceny imprezy,
- na 30–15 dni przed datą wyjazdu, zapłacisz do 50% ceny imprezy,
- na 14–7 dni przed datą wyjazdu, zapłacisz do 70% ceny imprezy,
- na 6–1 dni przed datą wyjazdu, zapłacisz do 90% ceny imprezy.
Nieprzewidziane zdarzenia losowe mogą Cię spotkać nie tylko przed wyjazdem, ale także w trakcie podróży. Jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi podczas zagranicznej wycieczki, wszelkie koszty leczenia czy hospitalizacji w obcym kraju musisz pokryć z własnej kieszeni. Co innego w sytuacji, kiedy posiadasz ubezpieczenie turystyczne. Więcej na temat takiej ochrony przeczytasz w artykule dostępnym na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.
Jeśli kupisz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, gwarantujesz sobie ochronę przed utratą pieniędzy, które wpłaciłeś na rzecz wyjazdu. Polisa działa w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, z którymi spotkasz się przed i w trakcie wycieczki.
W przypadku gdy zawrzesz umowę o udział w imprezie turystycznej, organizator wymaga od Ciebie wpłaty części, a w późniejszym czasie całości kwoty związanej z wyjazdem. Koszty te nie podlegają zwrotowi. W związku z tym, jeśli spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe, przez które nie będziesz mógł wyruszyć w podróż, nie odzyskasz wpłaconych pieniędzy. Niekiedy są to kwoty rzędu kilku tysięcy złotych. Dzięki ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z podróży towarzystwo wypłaci Ci należną kwotę, którą będziesz mógł przeznaczyć na kolejną wycieczkę.
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży może obejmować zarówno krajowe, jak i zagraniczne wycieczki. Dotyczy odstąpienia od umowy z biurem podróży, rezygnacji z biletów lub przerwania wyjazdu.
W ramach ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży, w zależności od rodzaju ochrony, towarzystwo zwróci Ci opłaty, które pokryłeś na rzecz z wyjazdu. Dotyczy to:
wycieczki zawartej z biurem podróży,
zarezerwowanego noclegu,
biletów lotniczych, na pociąg, autobus itp.,
wypożyczenia samochodu,
rejsu statkiem,
udziału w kursie, szkoleniu,
biletów na wydarzenia sportowe, kulturalne,
wycieczek fakultatywnych,
atrakcji turystycznych.
Nie w każdej sytuacji możesz jednak liczyć na to, że ubezpieczyciel pokryje koszty związane z rezygnacją z Twojej wycieczki. Muszą zaistnieć ku temu ważne powody.
Kiedy przysługuje Ci zwrot opłat związanych z niezrealizowanym wyjazdem? W sytuacjach, które dotyczą zarówno Ciebie, jak i współuczestnika Twojej podróży. Mowa tu między innymi o zdarzeniu, gdy:
ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi,
nagle zachorujesz,
spotkasz się z poważnym zdarzeniem losowym w miejscu swojego zamieszkania w terminie maksymalnie 14 dni przed planowanym wyjazdem, np. pożaru, zalania czy włamania,
bliska Ci osoba lub współtowarzysz podróży nagle umrze,
ktoś ukradnie dokumenty, których potrzebujesz, żeby wyjechać,
otrzymasz wezwanie do obowiązkowego stawienia się przed sądem w terminie przypadającym na czas planowanej podróży,
otrzymasz datę egzaminu poprawkowego w terminie przypadającym na czas planowanej podróży,
pracodawca wyznaczy datę rozpoczęcia Twojej pracy w terminie przypadającym na czas planowanej podróży,
stracisz pracę.
Więcej na temat ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży przeczytasz w artykule dostępnym na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-kosztow-rezygnacji-z-podrozy/.
Waszych ulubionych kamer