Dlaczego warto wybrać się na Giewont

  

Giewont, który góruje nad miastem Zakopane, wznosi się na wysokość 1895 metrów. Odnajdziemy go w Tatrzańskim Parku Narodowym, w Tatrach Zachodnich. Szczyt owiany licznymi legendami jest przez część turystów uważany za obowiązkowy punkt programu podczas tatrzańskiego urlopu, a inni trzymają się od niego z daleka. Czy słusznie? W sezonie Giewont bywa szalenie oblegany i trzeba pamiętać, że finałowe podejście na szczyt prowadzi przez serię łańcuchów. Jednakże ze szczytu, obok krzyża na Giewoncie, rozpościera się fantastyczna panorama. Z jednej strony możemy spojrzeć na samo Zakopane, a z drugiej Tatry serwują nam niezapomnianą panoramę.


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Jaki szlak wybrać na szczyt Giewontu?

Śpiącego Rycerza, jak bywa nazywany Giewont, oplata dość gęsta sieć szlaków turystycznych. Dzięki temu możemy śmiało zaplanować pętlę, czy też dłuższą trasę po tatrzańskich wierchach. Spójrzmy zatem na mapę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Turyści najchętniej wybierają niebieski szlak z Kuźnic. Pozwala on przemknąć  koło Klasztoru Albertynek, przez piękną polanę na Kalatówkach, na której wiosną aż roi się od kwitnących na fioletowo krokusów. Później mijamy Schronisko PTTK na Hali Kondratowej i rozpoczynamy już mozolną wspinaczkę na szczyt. Ta trasa dość oblegana pozwala dotrzeć na szczyt Giewontu po 3.5 godz.


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Drugą równie czarującą trasą, którą śmiało można polecić tatrzańskim wędrowcom jest szlak przez Dolinę Strążyską wprost z Zakopanego. Trasa na Giewont odbija co prawda na Polanie Strążyskiej, jednak warto dorzucić kwadrans aby ujrzeć na własne oczy sympatyczny wodospad Siklawica. To kilka minut, a jaka radość! Natomiast czerwony szlak wspina się przez Grzybowiec (ten odcinek jest zamknięty w okresie zimowym od 01.12 do 15.05 ze względu na ochronę przyrody). Widoki, które nam serwuje są wprost magiczne! Ta trasa zajmie turystom raptem 3 godz. i 15 minut. To najszybsza opcja dotarcia na szczyt Giewontu.


Trzecim, chyba najpiękniejszym wariantem dotarcia na szczyt Giewontu, jest trasa z Kasprowego Wierchu. Z uwagi na fakt, że sama wspinaczka z Kuźnic na Kasprowy jest dość mozolna i czasochłonna, warto rozważyć wyjazd kolejką linową, tak aby zaoszczędzić nieco czasu i sił. Wędrówka przez Goryczkowy Wierch jest szalenie urzekająca i co zaskakujące, często pomijana przez tatrzańskich wędrowców. A szkoda. Po drodze zawitamy jeszcze na Kopę Kondracką, czyli jeden ze szczytów wchodzących w skład Czerwonych Wierchów. Trasa od górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch na Giewont zajmuje niespełna 3 godziny.


Wszystkie szlaki na Giewont opisane zostały na blogu Hasające Zające.


Plusy wędrówki na Giewont

Śmiało można powiedzieć, że Giewont to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w Tatrach. Po pierwsze, czarujące widoki. Widać bowiem i Tatry Wysokie, jak również zachodnio tatrzańskie wierzchołki. Panorama jest przyjemne i przykuwająca oko. Krzyż na Giewoncie jest jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli w polskich górach. Dodatkowo szczyt otaczają liczne legendy, dzięki czemu dodaje to atrakcyjności wycieczki. Jednak warto pamiętać, ze spacer na Giewont to jak przystało na tatrzańskie standardy, to wymagająca wędrówka o dość sporym przewyższeniu. Pojawia się tutaj ekspozycja oraz łańcuch, a pod samym krzyżem jest relatywnie mało miejsca. Giewont jest szalenie niebezpieczny podczas burzy. Dlatego jeśli tylko pojawi się na horyzoncie załamanie pogody, to należy czym prędzej rozpocząć schodzenie w bezpieczne miejsce. 


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Czy łańcuchy na Giewont są trudne?

Wejście na Giewont prowadzi nieco eksponowanym terenem, a z pomocą przychodzi nam sekwencja łańcuchów. Nie są one super trudne, jednak jak zawsze w takich miejscach należy zachować większą uwagę i rozwagę. Na samym szczycie jest relatywnie mało miejsca, przez co, szczególnie w sezonie, trzeba uważać, aby nikogo przypadkowo nie zepchnąć. Zejście z Giewontu jest nieco trudniejsze, ponieważ ubezpieczony odcinek prowadzi nieco wyślizganym terenem.


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Co znajdziemy na szczycie Giewontu?

Zazwyczaj uważa się, że Giewont jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich będącmy w całości w Polsce. Składa się on z trzech części - Wielkiego Giewontu (1895 m), Małego Giewontu (1739 m) i Długiego Giewontu (1868 m). Turystycznie dostępny jest jedynie Wielki Giewont. Metalowy krzyż został zamontowany w 1901 roku. Ma wysokość 17,5 metra, z czego 2,5 metra zostało zatopione w skały. Waży blisko dwie tony. Na skrzyżowaniu ramion widnieje łaciński napis Jesu Christo Deo, restitutæ per ipsum salutis MCM – co możemy przetłumaczyć jako Jezusowi Chrystusowi, Bogu, w 1900 rocznicę przywrócenia przez Niego zbawienia.


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Legenda związana z Giewontem

Jak każde wyjątkowe miejsce, tak i Giewont posiada swoje legendy. Ta najsłynniejsza opowiada o śpiącym rycerzu, który strzeże Zakopanego i całej Polski. Wszystko dlatego, że sylwetka szczytu przypomina śpiącego rycerza. Ma on wybudzić się ze snu, gdy kraj znajdzie się w dużym niebezpieczeństwie.


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów