Górskie szaleństwo na stoku kontra palmy i piasek. Sprawdziliśmy, gdzie wypoczywamy zimą?

  

Zimą nie lubimy siedzieć w domu. Doskwiera nam brak aktywności, dlatego często planujemy wyjazdy. Chcemy też odpocząć od świątecznego zgiełku. Większość z nas nie potrzebuje specjalnego powodu, by zaplanować zimowy wyjazd. Wyjeżdżamy na święta, Sylwestra, czy w okresie ferii zimowych. Gorącym okresem w kalendarzu są również Walentynki. 


foto:shutterstock.com


Na wypoczynek zimowy Polacy najchętniej wybierają Tatry, Beskid Śląski i Karkonosze. Z kolei najpopularniejsze kierunki zagraniczne to Egipt, Wyspy Kanaryjskie i Włochy. Postanowiliśmy prześledzić najnowsze trendy w turystyce zimowej Polaków. Gdzie Polacy najczęściej wyjeżdżają na zimowy wypoczynek? Co teraz jest w modzie?

Polaków nie zniechęca do wyjazdów sytuacja gospodarcza, wysokie ceny ani inflacja, a traktują wyjazd na wypoczynek jako ważny element swojego życia, ważną potrzebę psychologiczną i przeznaczają na to pieniądze z domowych budżetów.

Zimą … najchętniej wyjeżdżamy w góry

Zimą najczęściej wybieramy wyjazd w góry. Jakie są ulubione miejsca na zimowy wyjazd? Najchętniej wybieramy miejsca, gdzie znajdziemy kompleksową ofertę. Nie tylko stoki narciarskie, ale również baseny, termy, sauny. Prym wiodą tutaj: Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój, Szczyrk


zdjęcie z kamery na Solisko w Szczyrku 

Wypoczynek nie tylko na nartach

Na zimowych wyjazdach spędzamy czas przede wszystkim na spacerach i wycieczkach.. Relaks ułatwiają udogodnienia dostępne w hotelach, takie jak spa czy basen. 

Mało chodzimy zimą po górach. Większość z nas pewnie obawia się trudnych warunków pogodowych. 

Rośnie liczba chętnych odwiedzających bożonarodzeniowe jarmarki. Takie wyjazdy najczęściej nie kończą się na jednodniowym wyjeździe. 



Planujemy wypoczynek z wyprzedzeniem

Wg Polskiej Izby Turystyki  zauważalny jest trend zakupów z wyprzedzeniem, już nawet jesienią - co nie jest niczym nowym przy wyjazdach wakacyjnych, natomiast rzadziej reprezentowany był przy wyjazdach zimowych. Wyjazdy rodzinne to nieco ponad 30 proc. rezerwacji na ferie. Średnia długość pobytu wszystkich wyjazdów w tym czasie, to ponad 10 dni, choć wyjazdy z dziećmi są zdecydowanie krótsze, trwają 7 dni. 

Jak szukamy noclegu zimą?

Podczas zimowych wyjazdów najczęściej zatrzymujemy się w prywatnych kwaterach lub hotelach. Co dziesiąty nocuje u rodziny lub znajomych. 

Wybierając nocleg, największą uwagę zwracamy na kwestie związane z lokalizacją obiektu: najbliższą okolicę oraz odległość od wartych zobaczenia miejsc i atrakcji, szlaków turystycznych czy narciarskich stoków. W zimowe dni szczególnie wolimy unikać długich dojazdów – w okresie od grudnia do lutego umiejscowienie noclegu jest dla nas ważniejsze niż w innych porach roku.

Drugim najważniejszym kryterium zimą jest dla nas cena noclegu, a trzecim – warunki na miejscu: wyposażenie pokoju, możliwość wykupienia posiłków czy dostęp do internetu. 

Skąd bierzemy środki na zimowy wyjazd?

Wyjazdy zazwyczaj finansujemy z własnej kieszeni – z bieżących dochodów, ewentualnie z oszczędności. Części społeczeństwa jednak nie stać na taki wydatek – zapożyczają się u znajomych, w bankach i innych instytucjach finansowych. 

W jakim wieku wyjeżdżamy na zimowe wypady?

Chęć podróżowania słabnie wraz z wiekiem. Najczęściej wyjazdy zimowe planują osoby w wieku 18-24 lata, najrzadziej powyżej 66 roku życia. Częściej wyjeżdżają osoby mające dzieci, lepiej wykształcone i z większymi dochodami. Planowanie wyjazdów jest również związane z rodzajem wykonywanej pracy - częściej wyjeżdżają osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych, właściciele firm i pracownicy umysłowi wyższego szczebla.


ujęcie z kamery na deptak w Karpaczu 

Rośnie liczba wyjazdów za granicę

Na ferie zimowe klienci biur podróży wybierają głównie kierunki lotnicze, w których pogoda jest gwarantowana. Większość preferuje wypoczynek na plaży lub przy basenie, choć nie brakuje też miłośników poznawania innych kultur.

Zimą dostępnych jest mnóstwo ofert wyjazdów za granicę. Magnesem, który przyciąga coraz więcej chętnych, jest chęć zmiany klimatu. Na cieplejszy. Biura podróży oferują atrakcyjne formy wypoczynku zimą w ciepłych krajach. Prym wśród kierunków na zimę wiodą Egipt, Hiszpania (z Wyspami Kanaryjskimi). Dominacja Egiptu nie jest niczym zaskakującym, kraj faraonów od wielu lat cieszy się w okresie zimowym dużym powodzeniem. Jest to jeden z najbliżej położonych kierunków wobec Polski, gdzie pogoda jest gwarantowana przez cały rok. 

Wysoko w rankingu są również Turcja, Malta, Cypr czy z dalszych kierunków – Tajlandia czy Emiraty Arabskie. 

Na Malcie, Cyprze i w lądowej części Hiszpanii w okresie naszej zimy panują przyjemne, wiosenne temperatury, idealne na niespieszne zwiedzanie. To także kierunki nieco tańsze, do których wycieczki tworzone są w oparciu o przeloty liniami rejsowymi, zazwyczaj tanimi. Dzięki temu wyjazdy są bardziej elastyczne, zarówno pod względem długości pobytu, miejsca wylotu, jak i ceny. Klient sam decyduje czy dopłaca za usługi dodatkowe, choćby w postaci bagażu nadawanego.

Miłośnicy białego szaleństwa chętnie wybierają również Włochy, Austrię, Słowację czy Czechy. W tym przypadku zainteresowani najczęściej korzystają z własnego środka lokomocji. 


zdjęcie z kamery na stok Meander Orawice na Słowacji 

Za co lubimy zimowe wyjazdy?

Przede wszystkim za widoki. Pokryte śniegiem szczyty gór czy ulice miast mogą stworzyć wyjątkowy klimat.  W przypadku wyjazdu do ciepłych miejsc najważniejsze jest dla nas mniejsze natężenie turystów – zwłaszcza w porównaniu do sezonu letniego. 


Źródło: Triverna.pl, Polska Izba Turystyki

Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów