Historia i atrakcje turystyczne Ostrowa

  

Ostrowo to jedna z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości, która wabi nie tylko swoim urokliwym krajobrazem, ale także bogatą historią i licznymi atrakcjami. Nadmorska lokalizacja wśród lasów z dala od zgiełku miasta oraz tłocznych kurortów umożliwia wspaniały wypoczynek dla każdego.


zdjęcie z kamery z widokiem na plażę w Ostrowie


Piaszczyste i szerokie plaże oraz powietrze nasycone jodem sprzyjają zarówno plażowaniu jak i długim spacerom brzegiem morza, zarówno w ciągu dnia jak i w trakcie urokliwych zachodów słońca.

Lokalizacja w tej części wybrzeża sprawia, że odpoczywający tu wczasowicze mogą cieszyć się licznymi atrakcjami.


Lokalizacja Ostrowa 

Wieś Ostrowo, licząca niespełna 500 stałych mieszkańców położona jest ok. 1 km od Morza Bałtyckiego między Karwią, a Jastrzębią Górą, na Kępie Ostrowskiej w sąsiedztwie pradoliny Czarnej Wody.

Administracyjnie, to część gminy Władysławowo. Sąsiedztwo, znajdującego się na lekkim wzniesieniu Ostrowa (Kępa Ostrowska), było dawniej często zalewane i tereny na wzniesieniu stanowiły wyspę - stąd też określenie wioski (ostrów - wyspa). Ostrowo to wzorzec spokoju, w sąsiedztwie dużych ośrodków turystycznych - Władysławowo (około 10 km), Jastrzębia Góra (ok 4 km). Z tego miejsca blisko także do obfitującego w atrakcje Trójmiasta bądź na Mierzeję Helską.

Historia nadmorskiego Ostrowa 

Historia tej niewielkiej nadmorskiej miejscowości sięga czasów prehistorycznych, bo badania archeologiczne wykazały, że pierwsze obozowiska i osady znajdowały się w miejscu dzisiejszego Ostrowa już w okresie mezolitu i neolitu

Historycznie pierwszy raz nazwa Ostrowa pojawia się w źródłach około roku 1381, a w 1400 istniała już tutaj założona wieś na prawie polskim, wymagającym od mieszkańców dostarczania jednego zbrojnego w przypadku wybuchu wojny z panującymi wtedy na tym terenie Krzyżakami.. W XV wieku wieś była własnością krzyżackiego komtura gdańskiego. Po roku 1466 wieś weszła do starostwa puckiego.

W 1552 roku Ostrowo uzyskało przywilej nadany przez króla Zygmunta Augusta, umożliwiający mieszkańcom połowy ryb w Jeziorze Ostrowskim i w Bałtyku, co znacznie poprawiło sytuację materialną wsi. Zmienne losy historii spowodowały, że Ostrowo po rozbiorze Polski w 1772 roku znalazło się pod panowaniem pruskim. Czasy współczesne przyniosły rozkwit turystyki, jak w większości miejscowości nadmorskich. 


Widok na cudowny zachód słońca w Ostrowie 

Atrakcje turystyczne Ostrowa

Brak większych atrakcji w miejscowości sprawia, że wieś nie jest oblegana przez turystów. Nie znaczy to jednak, że nie ma co robić w okolicy. 

Plaża w Ostrowie 

Mimo, że do plaży jest około 1 km, to wytyczone są tutaj dwa strzeżone wakacyjne kąpieliska. Sama plaża jest wyjątkowo szeroka, piaszczysta, wolna od kamyków. Specjalnego czaru dodaje jej ujście okolicznej rzeczki - Czarnej Wody. 

Rozciąga się na długim odcinku wybrzeża i zachęca zarówno do leniuchowania na piasku, jak i aktywności wodnych. Piasek jest miękki i jasny, a woda Bałtyku, choć często chłodna, przyciąga miłośników kąpieli i sportów wodnych. Plaża jest dobrze utrzymana, z zapleczem w postaci restauracji, kawiarni i wypożyczalni sprzętu plażowego. To idealne miejsce na spacery brzegiem morza, opalanie się, a także podziwianie zachwycających zachodów słońca nad horyzontem.


Ujęcie z kamery obrotowej z widokiem na plażę w Ostrowie 

Rezerwat Bielawskie Błota

Nazwa pochodzi od białego puchu wełnianek, w dużych ilościach kwitnących tutaj raz rocznie w maju. Ogromny obszar o powierzchni około 700 ha położony jest na trasie migracji ptaków, jest dla nich miejscem noclegowym oraz lęgowiskiem. Zwiedzanie Bielawskich Błot jest niemożliwe - jest to ścisły rezerwat, jednak na obrzeżach rezerwatu powstała specjalna Wieża obserwacyjna Ameryka, którą warto odwiedzić z lornetką, jest to doskonały punkt obserwacyjny tego rezerwatu.

Chata kaszubska

Przy skrzyżowaniu ulic Zabytkowej i Dożynkowej znajduje się miejsce, w którym od dwustu lat stał zabytkowy budynek mieszkalny wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Architektura budowli była typowa dla obszaru Północnych Kaszub z przełomu XVII i XIX wieku. Licząca 200 lat budowla jest obecnie rekonstruowana – ma stać się częścią Muzeum Ziemi Puckiej, a w jej wnętrzu można będzie podziwiać wyposażenie dawnego gospodarstwa domowego z tych stron.


Widok z kamery na plażę i morze w Ostrowie 

Dla aktywnych – tenis ziemny, rower

Dla lubiących aktywny wypoczynek, na terenie ośrodka wczasowego "Dom pod Pelikanem" są dostępne korty tenisowe. Za opłatą, można z nich korzystać także nie korzystając z zakwaterowania w obiekcie. Korty są oświetlone, więc także późna pora nie stanowi problemu.

To również idealne miejsce do wycieczek rowerowych, zwłaszcza gdy chcemy zobaczyć inne atrakcje znajdujące się w niedalekiej okolicy. 

Latarnia Morska w Czołpinie. Niedaleko Ostrowa znajduje się malownicza latarnia morska w Czołpinie. Z jej wysokiej platformy można podziwiać przepiękne widoki na wybrzeże Bałtyku i okoliczne tereny.

Rezerwat Przyrody Czapla Góra. Położony niedaleko Ostrowa rezerwat to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Można tu spotkać różnorodne gatunki roślin i zwierząt, a także spacerować po malowniczych ścieżkach.



Baza Noclegowa Ostrowa

Położone między Karwią a Jastrzębią Górą Ostrowo dysponuje bogatą bazą turystyczną. Nie ma tu wielu hoteli, ale mamy do wyboru apartamenty, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe. Decydując się na tanie noclegi w Ostrowie warto rozważyć ofertę pokoi gościnnych i kwater prywatnych, a kiedy jedziemy większą grupą - ekonomicznym rozwiązaniem mogą okazać się domki letniskowe.


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów