TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Ostrowo to jedna z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości, która wabi nie tylko swoim urokliwym krajobrazem, ale także bogatą historią i licznymi atrakcjami. Nadmorska lokalizacja wśród lasów z dala od zgiełku miasta oraz tłocznych kurortów umożliwia wspaniały wypoczynek dla każdego.
zdjęcie z kamery z widokiem na plażę w Ostrowie
Piaszczyste i szerokie plaże oraz powietrze nasycone jodem sprzyjają zarówno plażowaniu jak i długim spacerom brzegiem morza, zarówno w ciągu dnia jak i w trakcie urokliwych zachodów słońca.
Lokalizacja w tej części wybrzeża sprawia, że odpoczywający tu wczasowicze mogą cieszyć się licznymi atrakcjami.
Wieś Ostrowo, licząca niespełna 500 stałych mieszkańców położona jest ok. 1 km od Morza Bałtyckiego między Karwią, a Jastrzębią Górą, na Kępie Ostrowskiej w sąsiedztwie pradoliny Czarnej Wody.
Administracyjnie, to część gminy Władysławowo. Sąsiedztwo, znajdującego się na lekkim wzniesieniu Ostrowa (Kępa Ostrowska), było dawniej często zalewane i tereny na wzniesieniu stanowiły wyspę - stąd też określenie wioski (ostrów - wyspa). Ostrowo to wzorzec spokoju, w sąsiedztwie dużych ośrodków turystycznych - Władysławowo (około 10 km), Jastrzębia Góra (ok 4 km). Z tego miejsca blisko także do obfitującego w atrakcje Trójmiasta bądź na Mierzeję Helską.
Historia tej niewielkiej nadmorskiej miejscowości sięga czasów prehistorycznych, bo badania archeologiczne wykazały, że pierwsze obozowiska i osady znajdowały się w miejscu dzisiejszego Ostrowa już w okresie mezolitu i neolitu.
Historycznie pierwszy raz nazwa Ostrowa pojawia się w źródłach około roku 1381, a w 1400 istniała już tutaj założona wieś na prawie polskim, wymagającym od mieszkańców dostarczania jednego zbrojnego w przypadku wybuchu wojny z panującymi wtedy na tym terenie Krzyżakami.. W XV wieku wieś była własnością krzyżackiego komtura gdańskiego. Po roku 1466 wieś weszła do starostwa puckiego.
W 1552 roku Ostrowo uzyskało przywilej nadany przez króla Zygmunta Augusta, umożliwiający mieszkańcom połowy ryb w Jeziorze Ostrowskim i w Bałtyku, co znacznie poprawiło sytuację materialną wsi. Zmienne losy historii spowodowały, że Ostrowo po rozbiorze Polski w 1772 roku znalazło się pod panowaniem pruskim. Czasy współczesne przyniosły rozkwit turystyki, jak w większości miejscowości nadmorskich.
Widok na cudowny zachód słońca w Ostrowie
Brak większych atrakcji w miejscowości sprawia, że wieś nie jest oblegana przez turystów. Nie znaczy to jednak, że nie ma co robić w okolicy.
Mimo, że do plaży jest około 1 km, to wytyczone są tutaj dwa strzeżone wakacyjne kąpieliska. Sama plaża jest wyjątkowo szeroka, piaszczysta, wolna od kamyków. Specjalnego czaru dodaje jej ujście okolicznej rzeczki - Czarnej Wody.
Rozciąga się na długim odcinku wybrzeża i zachęca zarówno do leniuchowania na piasku, jak i aktywności wodnych. Piasek jest miękki i jasny, a woda Bałtyku, choć często chłodna, przyciąga miłośników kąpieli i sportów wodnych. Plaża jest dobrze utrzymana, z zapleczem w postaci restauracji, kawiarni i wypożyczalni sprzętu plażowego. To idealne miejsce na spacery brzegiem morza, opalanie się, a także podziwianie zachwycających zachodów słońca nad horyzontem.
Ujęcie z kamery obrotowej z widokiem na plażę w Ostrowie
Nazwa pochodzi od białego puchu wełnianek, w dużych ilościach kwitnących tutaj raz rocznie w maju. Ogromny obszar o powierzchni około 700 ha położony jest na trasie migracji ptaków, jest dla nich miejscem noclegowym oraz lęgowiskiem. Zwiedzanie Bielawskich Błot jest niemożliwe - jest to ścisły rezerwat, jednak na obrzeżach rezerwatu powstała specjalna Wieża obserwacyjna Ameryka, którą warto odwiedzić z lornetką, jest to doskonały punkt obserwacyjny tego rezerwatu.
Przy skrzyżowaniu ulic Zabytkowej i Dożynkowej znajduje się miejsce, w którym od dwustu lat stał zabytkowy budynek mieszkalny wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Architektura budowli była typowa dla obszaru Północnych Kaszub z przełomu XVII i XIX wieku. Licząca 200 lat budowla jest obecnie rekonstruowana – ma stać się częścią Muzeum Ziemi Puckiej, a w jej wnętrzu można będzie podziwiać wyposażenie dawnego gospodarstwa domowego z tych stron.
Widok z kamery na plażę i morze w Ostrowie
Dla lubiących aktywny wypoczynek, na terenie ośrodka wczasowego "Dom pod Pelikanem" są dostępne korty tenisowe. Za opłatą, można z nich korzystać także nie korzystając z zakwaterowania w obiekcie. Korty są oświetlone, więc także późna pora nie stanowi problemu.
To również idealne miejsce do wycieczek rowerowych, zwłaszcza gdy chcemy zobaczyć inne atrakcje znajdujące się w niedalekiej okolicy.
• Latarnia Morska w Czołpinie. Niedaleko Ostrowa znajduje się malownicza latarnia morska w Czołpinie. Z jej wysokiej platformy można podziwiać przepiękne widoki na wybrzeże Bałtyku i okoliczne tereny.
• Rezerwat Przyrody Czapla Góra. Położony niedaleko Ostrowa rezerwat to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Można tu spotkać różnorodne gatunki roślin i zwierząt, a także spacerować po malowniczych ścieżkach.
Położone między Karwią a Jastrzębią Górą Ostrowo dysponuje bogatą bazą turystyczną. Nie ma tu wielu hoteli, ale mamy do wyboru apartamenty, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe. Decydując się na tanie noclegi w Ostrowie warto rozważyć ofertę pokoi gościnnych i kwater prywatnych, a kiedy jedziemy większą grupą - ekonomicznym rozwiązaniem mogą okazać się domki letniskowe.
Waszych ulubionych kamer