Jak dobrze zorganizować transport łodzi i jachtów na Mazury?

  

Może się wydawać, że jacht na lądzie jest czymś nietypowym. To woda jest naturalnym otoczeniem dla każdej łódki. A jednak nie jest to wcale tak rzadka sytuacja, bo czasem należy jednostki pływające przewieźć drogą lądową. Taki transport łodzi i jachtów bywa jednak sporym wyzwaniem. Jak bezpiecznie zorganizować przewóz jachtów i łodzi na Mazury?


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Drogowy transport jachtów - szybki i efektywny przewóz łodzi na Mazury

Jest wiele sytuacji, w których transport jachtu lub łodzi drogami lądowymi to konieczność. Czasem decydują o tym względy logistyczne. W pewnych przypadkach przewóz łodzi lądem to jedyna możliwość. Wielkie Jeziora Mazurskie są ze sobą połączone, ale w regionie jest wiele akwenów, na których można pływać. Wiele z nich jest niedostępnych drogą wodną, a nawet jeśli, transport jachtu na lawecie czy na przyczepie bywa po prostu szybszy. Droga lądowa to najczęściej najkrótsza możliwa trasa.


Znaczenie ma również komfort organizacyjny, bezpieczeństwo i efektywność. Tak jest, gdy chodzi o transport łodzi z Anglii czy transport jachtu ze Szwecji, czyli sprowadzanie łódki z zagranicy. Bywa też, że o transporcie drogowym decydują kwestie ekonomiczne, bo okazuje się on najtańszą opcją. I co istotne - przewóz jachtów nie wiąże się tylko i wyłącznie z zakupem żaglówki.


Transport jachtu lub łodzi okazją do konserwacji jednostki

Warto na przykład podkreślić, że koniec sezonu to dobra okazja, by wyciągnąć jacht na ląd i przewieźć go do miejsca zimowania. Takie działanie ma kilka zalet. Przede wszystkim, pomaga zapewnić ochronę łódce przed silnymi mrozami i lodem. Już to pozwala wydłużyć żywotność kadłuba oraz samej jednostki.


Ponadto, jest to dobra okazja do konserwacji łodzi - przeglądu podwodnej części kadłuba, czyszczenia go, dokonania ewentualnych napraw. Transport jachtu oznacza również konieczność zdjęcia masztu, co jest okazją do przeglądu mocowań, szekli, ściągaczy czy coraz częściej występującej na łódkach elektroniki.


Łódź na przyczepie gotowa do transportu
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę


Transport jachtów - przepisy i zasady przewozu łodzi na drogach

Co istotne, transport łodzi motorowych oraz małych jednostek pływających nie jest obwarowany jakimiś szczególnymi restrykcjami. Kierowca powinien posiadać przy sobie akt własności łodzi lub upoważnienie do transportu do okazania podczas ewentualnej kontroli. Poza tym wystarczy prawo jazdy kategorii B, o ile przyczepa do przewozu łodzi nie jest cięższa niż 750 kg, a cały zestaw nie przekracza 3,5 t (z dodatkowym wpisem za dodatkowy egzamin praktyczny limit DMC może zostać zwiększony do 4250 kg).


Należy tylko pamiętać o tym, że szerokość zestawu nie może być większa niż 3 m, a łódź nie może wystawać poza przyczepę na ponad 23 cm z boków oraz ponad 2 m na długość. Ładunek nie może też przekroczyć 4 m wysokości. Ponadto, należy zapewnić odpowiednie oświetlenie i oznakowanie zestawu pojazdów oraz łodzi. Oczywiście, nie każdy jacht spełnia te normy - w takich wypadkach stosuje się zasady przewozu ładunków ponadgabarytowych.


Transport łodzi i jachtów na Mazury - samodzielnie czy z profesjonalnym przewoźnikiem?

W zależności od potrzeb i odległości transport łodzi lub jachtów można przeprowadzić we własnym zakresie, ale można też poprosić o to firmę, która specjalizuje się w tego rodzaju przewozach. Z pewnością transport łodzi motorowych i innych małych jednostek, takich jak pontony, łódki czy małe jachty, można wykonać samemu.


Do samodzielnego przewozu potrzeba jednak pewnych rzeczy. Niezbędny jest chociażby odpowiedni środek transportu - bez przyczepy do przewozu łodzi się nie obędzie. Powinna ona być wyposażona w stelaż, na którym zamontowano rolki prowadzące, po których można wciągnąć łódkę za pomocą pasa lub linki. Potrzebna jest też wyciągarka i materiały zabezpieczające kadłub przed uszkodzeniem. Konieczna jest również odpowiednia wiedza, która pozwala bezpiecznie załadować, przewieźć, a potem rozładować oraz zwodować łódź.


Osoby, które nie posiadają wyposażenia potrzebnego do przewozu, a także nie mają doświadczenia w przewożeniu łódek i jachtów, powinny rozważyć współpracę z profesjonalnym przewoźnikiem. Mogą się na przykład zdecydować na transport łodzi na Mazury z firmą Jupiter. W przypadku dużych jednostek współpraca ze specjalistami z branży TSL jest zresztą niezbędna.


 Transport dużych łodzi wymaga bardziej specjalistycznego sprzętu
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę


Transport dużych jachtów - przeprowadzany z firmą transportową

Kiedy łódź lub jacht przekracza dopuszczalne normy, ale trzeba ją przewieźć na inny akwen, należy zwrócić się do fachowców od transportu ładunków gabarytowych. Transport dużych jachtów, łodzi, barek czy houseboatów wymaga bardziej specjalistycznego sprzętu.


O ile w przypadku małych jednostek jest możliwy na przykład transport jachtu na lawecie, tak w przypadku większych łódek konieczne będzie wykorzystanie specjalistycznej przyczepy niskopodwoziowej. Może też być niezbędne wykonanie dedykownego stelażu, a wyciągnięcie łodzi z wody może wymagać użycia dźwigu HDS. Profesjonalne firmy mają odpowiednie know how, które pozwala im skutecznie i bezpiecznie zorganizować transport ponadgabarytowy łodzi.


Co ważne, nie chodzi tu tylko o dostęp do sprzętu. Specjalistyczny transport ponadnormatywny wymaga posiadania zezwoleń adekwatnych do charakteru ładunku. Firmy transportowe albo posiadają odpowiednie uprawnienia, albo bez większego kłopotu wiedzą, jak je uzyskać. Nie trzeba zatem martwić się o kwestie administracyjne i biurokrację związaną z przygotowaniem takiego przewozu. Firma transportowa zajmuje się zresztą całą logistyką transportu, a więc i planowaniem tras czy organizacją pilotażu, jeśli jest on niezbędny.


Bezpieczne żeglowanie i transport jachtów - Mazury na łódce

Niezależnie od tego, kto realizuje przewóz łodzi, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu jednostki do transportu. Kluczowy jest moment załadunku i rozładunku - to zazwyczaj najtrudniejsze momenty przy przewożeniu łodzi.


Złe ustawienie łodzi w czasie slipowania może prowadzić do jej uszkodzenia, ale ze względu na ciężar i rozmiary obiekt taki może stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia właściciela oraz innych osób znajdujących się przy jednostce w tym czasie. Należy więc pamiętać o zachowywaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa i dużej ostrożności. Błędem jest na przykład niekorzystanie z bloczków lub klinów pod koła samochodu, na który łódź jest ładowana. Również nadmierny pośpiech nie jest wskazany.


Ponadto, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wszelkich elementów ruchomych i podatnych na uszkodzenia - przykładem może być na przykład silnik łodzi czy klapy, okna lub drzwi jachtu. Część elementów wyposażenia warto wyjąć z łodzi, spakować i przetransportować osobno. Inne - jak urządzenia elektryczne - trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Należy też opróżnić zbiorniki z płynami, np. zbiornik na paliwo. Warto też osłonić łódkę na czas transportu, zwłaszcza na większe odległości, a gdy istnieją jakieś elementy łodzi wystające poza obrys kadłuba, warto je dodatkowo zabezpieczyć.


Im większa łódź, tym więcej rzeczy, o których trzeba pamiętać, organizując jej przewóz. W takich właśnie wypadkach pomoc firmy transportowej będzie niezwykle przydatna. Jej pracownicy zadbają o bezpieczny przewóz jednostki.


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów