Jak działa katalizator samochodowy?

  

 Katalizator samochodowy jest ważną częścią układu wydechowego, która znajduje się między tłumikiem a kolektorem wydechowym. Odpowiada za oczyszczanie spalin, zmniejszając ich szkodliwość. W miarę eksploatacji staje się bezużyteczny i wymaga wymiany. 

Katalizator odpowiada za oczyszczanie spalin, zmniejszając ich szkodliwość. W miarę eksploatacji staje się bezużyteczny i wymaga wymiany.

Bez potrzeby zużytą część wysyłać na złom, można na niej nieźle zarobić używając cennik katalizatorów - AutoCatalyst Market. Za pomocą tej strony zawsze możesz sprawdzić aktualną cenę konkretnego rodzaju neutralizatora, znaleźć korzystne propozycje od kupujących w danym regionie. 

Z jakich elementów składa się katalizator?

Konstrukcja katalizatora samochodowego zawiera kilka ważnych detali. Pomiędzy nich:

1. Metalowa obudowa, w której mieści się część. Posiada odgałęzienie na wlocie i wylocie.
2. Monolityczny blok ceramiczny lub o strukturze komórkowej. Struktura komórek pozwala na wykorzystanie większej powierzchni kontaktu szkodliwych spalin z powierzchnią konwertera.
3. Warstwa katalityczna. Napylanie metali szlachetnych z grupy platynowców (platyna, pallad, rod), które pokrywają komórki. Ponieważ właśnie ten składnik neutralizuje szkodliwość spalin. W tańszych modelach samochodów do natryskiwania używa się złota, które w cenie jest znacznie niższe niż inne metale szlachetne z tej grupy.
4. Metalowy pokrowiec ochronny wykonany. Służy jako izolator ciepła, chroni część przed różnego rodzaju uszkodzeniami.
Katalizator samochodowy neutralizuje substancje toksyczne, takie jak tlenek węgla, węglowodory i tlenek azotu. Zapobiega przedostawaniu się ich do atmosfery i  płuc człowieka.

Działalność neutralizatora: w jaki sposób działa 

Po uruchomieniu silnika spaliny docierają w strukturę komórek części. Warstwa katalityczna metali szlachetnych wstępuje w reakcję ze związkami toksycznymi, powodując utlenienie składników reakcji. Węglowodory rozkładają się i stają się parą wodną. Tlenek węgla jest przekształcany w dwutlenek węgla. Tlenek azotu zamienia się w zwykły azot, który jest całkowicie nieszkodliwy. Już oczyszczone związki przedostają się do atmosfery.

Pojazdy z silnikiem Diesla specjalnie dla dodatkowego czyszczenia oprócz katalizatora wyposażone są również w filtr cząstek stałych. 

Ważne jest, aby pamiętać i wziąć to pod uwagę, że neutralizator nie  dezaktywuje toksyny od razu po uruchomieniu silnika, ale dopiero wtedy, gdy temperatura osiągnie +300 stopni. Optymalną wydajność katalizatora obserwuje się w zakresie temperatur od +400 do +800 stopni. Przy wyższym wskaźniku (od +1000 stopni) neutralizator zaczyna szybko się zużywać i staje się nie roboczy.

Alternatywą ceramicznego katalizatora,  który przy pracy na wysokich temperaturach szybciej się zużywa, występuje katalizator metaliczny. Będzie kosztować więcej cenowa, ale na pewno służyć będzie znacznie dłużej.

Producenci samochodów zalecają wymianę starej części tylko na oryginalną nową, nie ufając tanim odpowiednikom. W takim przypadku nie będzie błędów i odchyleń w pracy  węzłów samochodowych, które zostały zadeklarowane przez producenta.


Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów