Jak medytacja na tle zachodzącego słońca wzbudza energię i harmonię?

  

Medytacja to sposób na zrelaksowanie się i wyciszenie. To ćwiczenie mające skupić uwagę, pomóc osiągnąć spokój oraz zredukować stres i niepokój. Medytować może każdy bez względu na wiek czy płeć. Niepotrzebne są specjalne warunki czy dodatkowy sprzęt. Jednak miejsce w którym ćwiczymy powinno skłaniać do wyciszenia. Ważna jest systematyczność, ale wystarczy na początek poświęcić jej zaledwie 10 minut dziennie.

zdjęcie: schutterstock.com

Harmonizująca moc medytacji – co daje medytacja

Medytacja redukuje stres i niepokój zarówno fizyczny jak i psychiczny. Wiele czynników w życiu powoduje u nas stres, który zaburza nasze funkcje życiowe. Powoduje bezsenność, lęk, podwyższone ciśnienie. Poprzez medytację możemy sobie pomóc. Dzieje się to dzięki  zmniejszeniu aktywności hormonu stresu jakim jest kortyzol. Dodatkowo zwiększa się aktywność w obszarach mózgu odpowiedzialnych za regulowanie emocji.

Zwiększenie uwagi i poprawa pamięci dzięki medytacji. Medytowanie pozwala na odwrócenie myśli od trudnych spraw oraz pomaga zniwelować stan rozkojarzenia. Poprawia koncentrację, wydłuża czas oraz siłę uwagi. Niekoniecznie usuwa, ale może spowolnić problemy związane z pamięcią.

Medytowanie poprawia samopoczucie. Dzięki ćwiczeniom uruchamiane są obszary w mózgu odpowiadające za radość, zadowolenie. Dzięki wyciszeniu i obniżeniu stresu lepiej śpimy, a podczas snu głębiej wypoczywamy, to również wpływa na pozytywne emocje powodując większe zadowolenie.

Poprawa działania układu odpornościowego. U osób, które regularnie medytują może zmniejszyć się ciśnienie krwi, a co za tym idzie mogą one być mniej narażone na choroby układu sercowego. Poleca się ją również osobom z przewlekłymi bólami. Pozwala ona na redukcję cierpienia dzięki umiejętności przeniesienia myśli na coś innego niż ból.

Zachód słońca nad morzem – idealne miejsce na medytację

Gdzie najlepiej medytować? Nie ma konkretnych wytycznych. Można wszędzie. Na górskiej polanie, nad brzegiem morza, we własnym pokoju. Ważne jest aby to było miejsce skłaniające do wyciszenia i podroży w głąb siebie. Najlepszą pozycją do medytacji jest pozycja siedząca, najlepiej ze skrzyżowanymi nogami, kręgosłup całkowicie wyprostowany. Pora dnia nie ma znaczenia. Medytować najlepiej wtedy, kiedy nigdzie się nie śpieszymy.
Brzeg morza o zachodzie słońca wydaje się bardzo dobrym miejscem. Nic nie uspokaja tak jak szum fal, widok falującej wody i promienie zachodzącego słońca mieniące się na tafli morza. Zachody słońca to magia skłaniająca do medytacji. Obserwujemy je i podziwiamy. Nie chcemy nic zmieniać, poprawiać. Jesteśmy tu i teraz i to skupia naszą uwagę.



Wschody czy zachody słońca to magia, niezwykły spektakl i ulotność chwili skłaniająca do medytacji.

Jak medytować na tle zachodzącego słońca?

Usiądź wygodnie na piasku weź trzy głębokie oddechy. Wdech przez noc, poczuj jak brzuch unosi się do góry i wydech przez usta. Następnie oddychaj spokojnie zgodnie z własnym rytmem. Z każdym wydechem rozluźniaj swoje ciało. Słyszysz szum fal, widzisz piękno zachodzącego słońca. Ciepły piasek ogrzewa stopy. Uśmiechasz się na te doświadczenia. Cały czas oddychasz swobodnie. Czujesz jak zwalnia twoje serce, pracuje zdecydowanie spokojniej. Twoje myśli przychodzą i odchodzą nie zatrzymujesz ich. Jutro wstanie nowy dzień, którego jeszcze nigdy nie było... Na zakończenie zrób ponownie trzy głębokie oddechy tak jak na początku. Czas jaki poświęcisz na medytację nad morzem zależy tylko od ciebie.


Najpiękniejsze plaże sprzyjające medytacji

W Polsce mamy długą linię brzegową są plaże wąskie i szerokie. Zatłoczone i prawie bezludne, na których z nich najlepiej medytować? Oto kilka propozycji.
Plaża w Świnoujściu – spotkamy na niej plażowiczów nawet o wschodzie i zachodzie słońca, ale jest ona najszerszą plażą w Polsce i miejscami pas piasku sięga 100 metrów więc bez problemu znajdziemy spokojne miejsce na chwilę odprężenia.

Plaża w Świnoujściu – spotkamy na niej plażowiczów nawet o wschodzie i zachodzie słońca


Plaża w Jarosławcu – największa sztuczna plaża w Polsce ma powierzchnię ponad 5 hektarów. Dzięki granitowym ograniczeniom woda przy plaży jest dość płytka i dużo cieplejsza więc można medytować mocząc stopy w ciepłym morzu.

Plaża w Jarosławcu – największa sztuczna plaża w Polsce ma powierzchnię ponad 5 hektarów.



Plaża w Kuźnicy - urokliwa plaża położona na półwyspie Hel, nad Morzem Bałtyckim. Jest na niej cicho i spokojnie. Nawet w szczycie wakacyjnego sezonu trudno spotkać tu plażowiczów. Przy takim wyciszeniu nie trudno skupić się na pracy nad emocjami.

Plaża w Kuźnicy - urokliwa plaża położona na półwyspie Hel, nad Morzem Bałtyckim.


Plaża w Lubiatowie – niezwykle piękna, mało uczęszczana, wyjątkowo czysta plaża. Otoczona wspaniałą przyrodą. Bez problemu znajdzie się tu miejsca w których pomedytujecie czy to nad brzegiem morza czy wśród szumiących drzew.

Plaża w Lubiatowie – niezwykle piękna, mało uczęszczana, wyjątkowo czysta plaża.


Trening medytacji – na czym się skupić, od czego zacząć

Dla każdego medytacja może przybierać różne formy. Wielu kojarzy się z człowiekiem siedzącym godzinami w pozycji kwiatu lotosu. Można i tak jednak w obecnych czasach kiedy większość żyje w nieustanym biegu i stresie borykając się z wieloma problemami poleca się metody medytacji skupiające się na chwili obecnej, kontroli własnej uwagi np. podziwianiu widoku bez konieczności zrobienia kilkunastu zdjęć temu co się w danej chwili ogląda. Medytacja dla początkujących to akceptacja rzeczy, spraw bez osądzania, skupienie uwagi, bycie tu i teraz, nastawienie na doświadczanie, kontrolowanie własnej uwagi bez rozpraszania.

Magiczny zachód słońca nad Świnoujściem
Magiczny zachód słońca nad Świnoujściem. 

Czy warto medytować?

Odpowiedzcie sobie sami. Jedno co jest pewne to to, że medytacja jest jedną z najstarszych technik relaksacyjnych. A kto nie lubi się relaksować. Jeśli uspokajają cię nadmorskie widoki, wschody lub zachody słońca, poranki w górach lub dryfujące łodzie nad jeziorem na naszej stronie znajdziesz wiele widoków przy których można się odprężyć. My proponujemy przynajmniej spróbować.

Artykuł powstał przy współpracy z https://idealnysen.pl/


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów