Wakacje 2021. Jak przygotować samochód, aby szczęśliwie dojechać i wrócić z wakacyjnego urlopu? Pytamy ekspertów

  

Według danych Instytutu Turystyki aż 60 proc. Polaków udających się na wakacyjny wypoczynek za granicę wybiera samochód jako główny środek transportu. Planowanie takiego wyjazdu jest na pewno ekscytujące. Jednak, aby podróż się udała, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pojazdu do dalekiej drogi. O merytoryczną pomoc w takich przygotowaniach poprosiliśmy ekspertów z iParts.pl, którzy wskazali najważniejsze kwestie techniczne do ogarnięcia przed wyjazdem.

Wakacje 2021. Jak przygotować samochód, aby szczęśliwie dojechać i wrócić z wakacyjnego urlopu? Pytamy ekspertów


Samodzielny serwis

Planowanie wyjazdu wakacyjnego autem powinno być operacją wieloetapową, zwłaszcza, jeśli dysponujemy samochodem z ponad 2- lub 3-letnim stażem eksploatacyjnym. Dlaczego? W przypadku takich pojazdów pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest gruntowny przegląd techniczny. Sprawdzamy hamulce, zawieszenie, opony, elementy układu kierowniczego, poziom i stan płynów oraz sprawność układu klimatyzacji. O serwisie klimatyzacji chyba również nie warto wspominać. Lato, upał, podróż samochodem - to się rozumie samo przez się.

Podstawowe rzeczy możemy zrobić jednak sami, czyli na przykład sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, takich jak:

- chłodniczy
- do spryskiwaczy
- hamulcowy
- wspomagania kierownicy

Na każdym zbiorniczku do płynu hamulcowego, chłodniczego i układu wspomagania kierownicy znajdują się specjalne oznaczenia: Min. i Max. Pamiętajmy jednak, że poziom płynu powinien znajdować się pomiędzy nimi, nieco bliżej oznaczenia Max. W przypadku płynu do spryskiwaczy, dolewamy go tyle, aż będziemy widzieli lustro cieczy.

Życiodajny płyn dla silnika


Płyn, o którym nie można nigdy zapominać, to olej silnikowy. Kontrola poziomu oleju to jedna z najważniejszych czynności związanych z obsługą samochodu, zwłaszcza, jeśli wybieramy się w daleką podróż.

Poziom oleju sprawdzamy na bagnecie pomiarowym przy zimnym silniku i gdy samochód stoi na równym podłożu. Przy wskazaniach bliższych wartości minimalnej, konieczne jest uzupełnienie stanu oleju do poziomu lekko poniżej wartości maksymalnej. Jadąc w daleką trasę warto zabrać ze sobą przynajmniej litr oleju, tak na wszelki wypadek.

Życiodajny płyn dla silnika

W swojej książce serwisowej znajdziemy wpis mówiący o rodzaju oleju znajdującego się w silniku. Podobna informacja widnieje często na kartce przyczepionej przez mechanika do jednostki napędowej po przeprowadzonym serwisie olejowym. Można, co prawda jedynie w wyjątkowej sytuacji, dolać inny olej niż jest on zalecany i w danym momencie zalany, jednak odradzam wykonywania takich operacji. Pamiętajmy, że przy dolewaniu nie tyle ważna jest marka produktu, co jego specyfikacja, klasa i norma lepkości, jaką wymaga producent pojazdu. Jeżeli jednak nie da się stwierdzić, jaki produkt znajduje się w silniku, najlepiej dolać półsyntetyk 10W-40. Jest to najbezpieczniejsze w takiej sytuacji rozwiązanie – zaleca Daniel Bień, ekspert techniczny sklepu internetowego iParts.pl.

Najważniejsze, to mieć odpowiednie ciśnienie na wyjazd

Najczęściej przed ruszeniem w trasę, jedziemy jeszcze zatankować samochód. Warto przy okazji pobytu na stacji paliw skontrolować ciśnienie w oponach, w tym również w kole zapasowym. Wartości ciśnień zalecane przez producenta można zazwyczaj znaleźć na naklejce umieszczonej na klapie wlewu paliwa, na słupku drzwiowym lub w instrukcji obsługi auta. Weźmy również pod uwagę to, że jadąc na wypoczynek, mamy zapewne więcej pasażerów i bagażu na stanie niż zazwyczaj. Upewnijmy się także, że ogumienie nie jest zniszczone, a wskaźniki zużycia ogumienia są jeszcze niestarte.

Czyste powietrze

Jeżeli kroi się dłuższa podróż, warto wymienić filtr kabinowy,  aby maksymalnie poprawić komfort jazdy. Nowy i wydajny filtr zapewnia wysoką jakość powietrza w kabinie samochodu, dzięki czemu szczególnie dzieci oraz alergicy będą nam wdzięczni (pamiętajmy, że w okresie letnim pyli wiele drzew i roślin). Wysokiej jakości filtr kabinowy zapobiegnie przedostawaniu się do wnętrza samochodu alergenów, drobinek kurzu, zanieczyszczeń i różnego rodzaju mikroorganizmów. Zadowalający efekt czystości powietrza zapewni jednak wyłącznie nowy, w pełni wydajny filtr.

Przy okazji wymiany filtra kabinowego warto sprawdzić stan techniczny innych filtrów znajdujących się na wyposażeniu auta, a więc filtra powietrza, oleju oraz paliwa. Ich regularna wymiana zapewni bezproblemową pracę silnika podczas długich tras pokonywanych w upalne dni.

Jeżeli kroi się dłuższa podróż, warto wymienić filtr kabinowy, aby maksymalnie poprawić komfort jazdy


Widzieć i być widocznym

Przyjrzyjmy się wycieraczkom, czy pracują całą swoją powierzchnią, czy nie zostawiają smug, nie rozwarstwiają się i czy prawidłowo przylegają do szyby. W razie jakichkolwiek uszkodzeń pióra należy wymienić na nowe. Sprawdźmy również oświetlenie samochodowe, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Większość żarówek można z łatwością wymienić samodzielnie na pierwszym lepszym parkingu w trasie. Jednak, aby to zrobić, trzeba mieć zapas. Weźmy do samochodu komplet nowych żarówek, lecz wcześniej upewnijmy się, jaki typ pasuje do konkretnego typu reflektorów naszego samochodu. Niestety, wielu kierowców nadal nie wie, czy mają zamontowane żarówki H1, H4, czy też H7. Jeśli nie mamy pewności, możemy zajrzeć do instrukcji obsługi auta, internetu lub zapytać fachowców np. w naszym sklepie, którzy pomogą w doborze odpowiedniego źródła światła samochodowego - przekonuje Piotr Żaczek, ekspert marki iParts.pl.

Podstawowe wyposażenie wymagane prawem

Przed każdą podróżą obowiązkowo należy sprawdzić, czy na wyposażeniu samochodu znajduje się wymagane przepisami wyposażenie, a więc gaśnica  z ważnym terminem przydatności oraz trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli wybieramy się za granicę, warto sprawdzić, jakie wyposażenie wymagane jest w kraju docelowym oraz krajach tranzytowych, przez które będziemy przejeżdżać. Tutaj obowiązuje zasada - lepiej mieć niż nie mieć.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów