JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SEZONU NARCIARSKIEGO?

  

Marzy Ci się zimowy wypoczynek? Na przerwę świąteczną czekasz od wakacji?

Sprawdzasz prognozy pogody by jak najszybciej móc poszusować na nartach, a czy pamiętasz o odpowiednim przygotowaniu fizycznym?

Co zrobić aby upragniony urlop nie zamienił się w koszmar i aby kolejki do wyciągu nie zamienić na kolejkę do chirurga.

Aby w pełni móc korzystać z uroków sportów zimowych niezbędny jest odpowiedni trening kondycyjny, który powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej najlepiej około trzech miesięcy przed postawieniem nogi na stoku. Niezbędne minimum to trzy tygodnie.


                 (archiwum Webcamera.pl) Warunki na stokach w Polsce dokładnie rok temu. 

 

A więc do dzieła

Jest wiele aktywności, które pomogą w dobrej formie utrzymać mięśnie i zwiększyć wytrzymałość. Polecamy truchty, marszobiegi, które można uprawiać przez cały rok. Jazda na rowerze wzmacnia naszą wytrzymałość - można samemu, można w towarzystwie. Z kolei na basenie żadna pogoda nam niestraszna, pływając wzmacniamy nogi, barki i poprawiamy ogólną kondycję organizmu.

Pamiętaj, że jeśli na co dzień siedzisz za biurkiem ścięgna się osłabiają, wiązadła ulegają przykurczowi. Ważny jest trening całego ciała, ale szczególną uwagę należy zwrócić na mięśnie brzucha, grzbietu oraz ud. Musimy zwiększyć elastyczność mięśni oraz dynamikę ich działania. Niezwykle istotne jest wzmacnianie stawu kolanowego, podczas jazdy na nartach, snowboardzie przyjmuje ono duże obciążenia.


Właśnie urazy kolan są najczęściej spotykanymi kontuzjami na stokach narciarskich. Bardzo ważne jest odpowiednie wyważenie ciała więc także równowagę należy trenować. Warto poskakać na jednej nodze czy próbować wykonywać przysiady z uniesioną jedną nogą. Na początku wystarczy około 15 minut dziennie kilka razy w tygodniu, a następnie zwiększamy czas treningu i częstotliwość.  Przykładowe ćwiczenia, które każdy może wykonać w swoim domu to:
Rozgrzewka:
pajacyki – około minuty
przeskoki z nogi na nogę (przód, tył)– około minuty
bieg w miejscu z wysoko uniesionymi kolanami – około minuty
Trening właściwy:
przysiady – około 30 powtórzeń (staramy się wykonywać wolno)
wykroki/wypady boczne (próbujemy przysiąść na wykrocznej nodze) – około 20 powtórzeń na każdą ze stron.

Na zakończenie treningu pamiętajmy o rozciągnięciu ciała. Jak widać wystarczy chwila czasu by poćwiczyć. Nie szukajcie wymówek pamiętajcie, że chcąc uprawiać dyscypliny zimowe nie możemy zapomnieć o własnej dyscyplinie w trenowaniu.

Trzymamy za Was kciuki i do zobaczenia na stoku :-)


Warunki narciarskie z wybranych ośrodków narciarskich [playlista] 


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów