JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SEZONU NARCIARSKIEGO?

  

Marzy Ci się zimowy wypoczynek? Na przerwę świąteczną czekasz od wakacji?

Sprawdzasz prognozy pogody by jak najszybciej móc poszusować na nartach, a czy pamiętasz o odpowiednim przygotowaniu fizycznym?

Co zrobić aby upragniony urlop nie zamienił się w koszmar i aby kolejki do wyciągu nie zamienić na kolejkę do chirurga.

Aby w pełni móc korzystać z uroków sportów zimowych niezbędny jest odpowiedni trening kondycyjny, który powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej najlepiej około trzech miesięcy przed postawieniem nogi na stoku. Niezbędne minimum to trzy tygodnie.


                 (archiwum Webcamera.pl) Warunki na stokach w Polsce dokładnie rok temu. 

 

A więc do dzieła

Jest wiele aktywności, które pomogą w dobrej formie utrzymać mięśnie i zwiększyć wytrzymałość. Polecamy truchty, marszobiegi, które można uprawiać przez cały rok. Jazda na rowerze wzmacnia naszą wytrzymałość - można samemu, można w towarzystwie. Z kolei na basenie żadna pogoda nam niestraszna, pływając wzmacniamy nogi, barki i poprawiamy ogólną kondycję organizmu.

Pamiętaj, że jeśli na co dzień siedzisz za biurkiem ścięgna się osłabiają, wiązadła ulegają przykurczowi. Ważny jest trening całego ciała, ale szczególną uwagę należy zwrócić na mięśnie brzucha, grzbietu oraz ud. Musimy zwiększyć elastyczność mięśni oraz dynamikę ich działania. Niezwykle istotne jest wzmacnianie stawu kolanowego, podczas jazdy na nartach, snowboardzie przyjmuje ono duże obciążenia.


Właśnie urazy kolan są najczęściej spotykanymi kontuzjami na stokach narciarskich. Bardzo ważne jest odpowiednie wyważenie ciała więc także równowagę należy trenować. Warto poskakać na jednej nodze czy próbować wykonywać przysiady z uniesioną jedną nogą. Na początku wystarczy około 15 minut dziennie kilka razy w tygodniu, a następnie zwiększamy czas treningu i częstotliwość.  Przykładowe ćwiczenia, które każdy może wykonać w swoim domu to:
Rozgrzewka:
pajacyki – około minuty
przeskoki z nogi na nogę (przód, tył)– około minuty
bieg w miejscu z wysoko uniesionymi kolanami – około minuty
Trening właściwy:
przysiady – około 30 powtórzeń (staramy się wykonywać wolno)
wykroki/wypady boczne (próbujemy przysiąść na wykrocznej nodze) – około 20 powtórzeń na każdą ze stron.

Na zakończenie treningu pamiętajmy o rozciągnięciu ciała. Jak widać wystarczy chwila czasu by poćwiczyć. Nie szukajcie wymówek pamiętajcie, że chcąc uprawiać dyscypliny zimowe nie możemy zapomnieć o własnej dyscyplinie w trenowaniu.

Trzymamy za Was kciuki i do zobaczenia na stoku :-)


Warunki narciarskie z wybranych ośrodków narciarskich [playlista] 


Redakcja poleca

Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Hala Gąsienicowa w Tatrach z kamery na żywo. Kasprowy Wierch - Hala Gąsienicowa Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz  Widok live z dolnej stacji 4 osobowej kolei krzesełkowej Master Ski w Tyliczu na trasy zjazdowe. Stacja narciarska Master Ski dysponuje jeszcze dwoma wyciągami talerzykowymi i wyciągiem ćwiczebnym. Trasy przygotowane są dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania, są szerokie, dobrze utrzymane - sprzyjają rodzinnemu wypoczynkowi. Sprawdź warunki pogodowe online. Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Gryglówka - widok z górnej stacji Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.061989 ms