Jak przygotować się do zimowej wędrówki w góry?

  


Jak przełamać zimowy impas, kiedy brak słońca i chłód ciągną nas do leniuchowania w domu? Zaplanować coś zupełnie przeciwnego! Wyprawa w góry zimą może być wspaniałą przygodą. Wyjście z ciepłej strefy komfortu na pewno sprawi, że poczujesz się doskonale i nabierzesz energii na resztę pory zimowej. Niezapomniane widoki i zapach górskiego powietrza to kolejne niepodważalne argumenty. Pamiętaj, aby taką wycieczkę dobrze zaplanować - dzięki temu nie zaskoczą Cię żadne nieprzyjemności.

Jak przełamać zimowy impas, kiedy brak słońca i chłód ciągną nas do leniuchowania w domu? Zaplanować coś zupełnie przeciwnego! Wyprawa w góry zimą może być wspaniałą przygodą.


Znajdź odpowiedni sklep turystyczny
Zimowy wypad w góry wymaga odpowiedniego przygotowania - bardziej skrupulatnego niż w cieplejszych porach roku. Będziesz potrzebował wyposażenia, które ochroni Cię przed niską temperaturą i opadami, ale także zabezpieczy przed ślizganiem się po zmrożonych trasach. Jednocześnie Twój plecak nie może być zbyt ciężki, a odzież - niewygodna i krępująca ruchy.

Jeśli planujesz pierwszy zimowy wypad w góry, szybko może się okazać, że nadeszła pora na większe zakupy. Żeby nie wyrzucać pieniędzy w błoto, postaraj się sięgać po sprawdzone produkty, oferowane przez miejsca, które znają się na branży outdoorowej. Dobry sklep turystyczny zaproponuje Ci wszystko w jednym miejscu: odzież termoaktywną i nieprzemakalną, plecaki, raki, sprzęt narciarski, wspinaczkowy i wiele innych.

Najlepiej sprawdzają się firmy prowadzone przez ludzi o pasjach turystycznych, np. Polar Sport, który wywodzi się ze środowiska przewodników górskich. Dobry sklep trekkingowy zaopatrzy Ciebie (i, jeśli organizujesz większą wycieczkę, Twoją rodzinę) w specjalistyczne ubrania i akcesoria, niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy od wielu lat uprawiasz sporty zimowe.

Ubierz się na cebulkę, spakuj się mądrze

Ubierając się w góry zimą, stosuj metodę “na cebulkę” - lepsze są cztery cienkie warstwy niż dwie grube. Zaopatrz się w bieliznę termoaktywną, która będzie odprowadzała wilgoć, zapobiegając przegrzewaniu się i nieprzyjemnemu poceniu. Popularna bawełna nie sprawdza się najlepiej. Na bieliznę możesz zakładać termiczne polary lub bluzy ze stretchu, a na wierzch kurtkę chroniącą przed wiatrem i opadami. Dobrym pomysłem jest zakup spodni nieprzemakalnych, ale także odpowiednich akcesoriów: rękawic i skarpet na zimę.

Buty kupowane z myślą o górskich zimowych wędrówkach powinny być wodoodporne, mieć wysoką cholewkę (m.in. ze względu na wpadający do środka śnieg) i podeszwę o dobrej przyczepności. Rozważ zakup raków lub raczków na buty - mogą przydać się nawet na niskich terenach, zabezpieczając przed ślizganiem i ułatwiając poruszanie się. Oferuje je każdy sklep alpinistyczny. Przydatne mogą okazać się także kijki trekkingowe.

Zaplanuj wycieczkę adekwatną do swoich możliwości

Ilość wyposażenia zależy nie tylko od pory roku, ale również od trasy, jaką planujesz pokonać. Jeśli jest to Twój pierwszy zimowy wypad, nie porywaj się z motyką na słońce. Wybieraj niskie szczyty i trzymaj się szlaków, które są przewidziane dla osób początkujących. Jeśli czujesz się przygotowany do bardziej ambitnych wyzwań, odwiedź sklep wspinaczkowy w poszukiwaniu profesjonalnego sprzętu, dzięki któremu zachowasz bezpieczeństwo w trudnych warunkach.

Sprawdzaj prognozy pogody i bądź przygotowany na różne możliwości: zabierz ze sobą folię termiczną, zimowy krem do twarzy i prowiant wysokoenergetyczny oraz termos z gorącym napojem. Jeśli trasa jest długa i nie zakłada zachodzenia do schroniska, rozważ zabranie termosu obiadowego. Podczas planowania zimowych wędrówek musisz też zwrócić uwagę na to, że na dworze szybciej robi się ciemno - może przydać się latarka, najlepiej czołówka przystosowana do niskiej temperatury.

Choć Twoja wędrówka ma być przyjemnym wyzwaniem, pamiętaj o zachowaniu rozsądku. Sprawdzaj komunikaty GOPR-u, noś apteczkę i bądź pokorny wobec sił przyrody. Pamiętaj też o piciu wody - niech nie zwiedzie Cię brak upałów!


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów