Jak przygotować się do zimowej wędrówki w góry?

  


Jak przełamać zimowy impas, kiedy brak słońca i chłód ciągną nas do leniuchowania w domu? Zaplanować coś zupełnie przeciwnego! Wyprawa w góry zimą może być wspaniałą przygodą. Wyjście z ciepłej strefy komfortu na pewno sprawi, że poczujesz się doskonale i nabierzesz energii na resztę pory zimowej. Niezapomniane widoki i zapach górskiego powietrza to kolejne niepodważalne argumenty. Pamiętaj, aby taką wycieczkę dobrze zaplanować - dzięki temu nie zaskoczą Cię żadne nieprzyjemności.

Jak przełamać zimowy impas, kiedy brak słońca i chłód ciągną nas do leniuchowania w domu? Zaplanować coś zupełnie przeciwnego! Wyprawa w góry zimą może być wspaniałą przygodą.


Znajdź odpowiedni sklep turystyczny
Zimowy wypad w góry wymaga odpowiedniego przygotowania - bardziej skrupulatnego niż w cieplejszych porach roku. Będziesz potrzebował wyposażenia, które ochroni Cię przed niską temperaturą i opadami, ale także zabezpieczy przed ślizganiem się po zmrożonych trasach. Jednocześnie Twój plecak nie może być zbyt ciężki, a odzież - niewygodna i krępująca ruchy.

Jeśli planujesz pierwszy zimowy wypad w góry, szybko może się okazać, że nadeszła pora na większe zakupy. Żeby nie wyrzucać pieniędzy w błoto, postaraj się sięgać po sprawdzone produkty, oferowane przez miejsca, które znają się na branży outdoorowej. Dobry sklep turystyczny zaproponuje Ci wszystko w jednym miejscu: odzież termoaktywną i nieprzemakalną, plecaki, raki, sprzęt narciarski, wspinaczkowy i wiele innych.

Najlepiej sprawdzają się firmy prowadzone przez ludzi o pasjach turystycznych, np. Polar Sport, który wywodzi się ze środowiska przewodników górskich. Dobry sklep trekkingowy zaopatrzy Ciebie (i, jeśli organizujesz większą wycieczkę, Twoją rodzinę) w specjalistyczne ubrania i akcesoria, niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy od wielu lat uprawiasz sporty zimowe.

Ubierz się na cebulkę, spakuj się mądrze

Ubierając się w góry zimą, stosuj metodę “na cebulkę” - lepsze są cztery cienkie warstwy niż dwie grube. Zaopatrz się w bieliznę termoaktywną, która będzie odprowadzała wilgoć, zapobiegając przegrzewaniu się i nieprzyjemnemu poceniu. Popularna bawełna nie sprawdza się najlepiej. Na bieliznę możesz zakładać termiczne polary lub bluzy ze stretchu, a na wierzch kurtkę chroniącą przed wiatrem i opadami. Dobrym pomysłem jest zakup spodni nieprzemakalnych, ale także odpowiednich akcesoriów: rękawic i skarpet na zimę.

Buty kupowane z myślą o górskich zimowych wędrówkach powinny być wodoodporne, mieć wysoką cholewkę (m.in. ze względu na wpadający do środka śnieg) i podeszwę o dobrej przyczepności. Rozważ zakup raków lub raczków na buty - mogą przydać się nawet na niskich terenach, zabezpieczając przed ślizganiem i ułatwiając poruszanie się. Oferuje je każdy sklep alpinistyczny. Przydatne mogą okazać się także kijki trekkingowe.

Zaplanuj wycieczkę adekwatną do swoich możliwości

Ilość wyposażenia zależy nie tylko od pory roku, ale również od trasy, jaką planujesz pokonać. Jeśli jest to Twój pierwszy zimowy wypad, nie porywaj się z motyką na słońce. Wybieraj niskie szczyty i trzymaj się szlaków, które są przewidziane dla osób początkujących. Jeśli czujesz się przygotowany do bardziej ambitnych wyzwań, odwiedź sklep wspinaczkowy w poszukiwaniu profesjonalnego sprzętu, dzięki któremu zachowasz bezpieczeństwo w trudnych warunkach.

Sprawdzaj prognozy pogody i bądź przygotowany na różne możliwości: zabierz ze sobą folię termiczną, zimowy krem do twarzy i prowiant wysokoenergetyczny oraz termos z gorącym napojem. Jeśli trasa jest długa i nie zakłada zachodzenia do schroniska, rozważ zabranie termosu obiadowego. Podczas planowania zimowych wędrówek musisz też zwrócić uwagę na to, że na dworze szybciej robi się ciemno - może przydać się latarka, najlepiej czołówka przystosowana do niskiej temperatury.

Choć Twoja wędrówka ma być przyjemnym wyzwaniem, pamiętaj o zachowaniu rozsądku. Sprawdzaj komunikaty GOPR-u, noś apteczkę i bądź pokorny wobec sił przyrody. Pamiętaj też o piciu wody - niech nie zwiedzie Cię brak upałów!


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.087976 ms