Jak w 5 krokach przygotować się do podróży samochodem?

  

 Już niebawem wyjedziemy na długo wyczekiwany urlop, ale w podróż nie wyruszymy samolotem, pociągiem czy autokarem, ale właśnie własnym samochodem. Aby do takiej podróży w pełni się przygotować, pomieścić wszystkie bagaże, nierzadko też zwierzęta czy rowery, nie możemy zapomnieć o kilu istotnych rzeczach. Po pierwsze musimy zrobić przegląd techniczny naszego samochodu pod kątem poziomu płynów, stanu ogumienia pojazdu czy świateł. Te czynności możemy zrobić sami i są łatwe a w razie zauważenia usterek zdążymy je usunąć przed planowaną podróżą. O czym jeszcze każdy kierowca powinien pamiętać?

zdjęcie: schutterstock.com

Jak w 5 krokach przygotować się do podróży samochodem?

1. BAGAŻE

 Odpowiednie i symetryczne rozmieszczenie bagażu jest bardzo ważne. Samochód  z maksymalnie zapakowanym bagażnikiem i rowerami  w czasie podróży będzie zachowywał się inaczej niż w codziennym użytkowaniu. Z racji tego, iż pojazd jest znacznie obciążony droga hamowania jest dłuższa. Przy obciążeniu samochodu, najbardziej cierpią opony, które w trakcie podróży zużywają się najszybciej. Nawet podczas wypoczynku nad morzem czy w górach nie warto rezygnować z aktywności fizycznej. Jeżeli myślisz o zabraniu rowerów dla całej rodziny, na rynku dostępne są bagażniki samochodowe na rower montowane na dachu lub na hak. Bez problemu i bezpiecznie przewieziesz na nich  rowery do celu Twojej wyprawy. Podczas podróży pamiętajmy o zabraniu fotelika dla małych dzieci dostosowanego według wieku i wzrostu dziecka. Bagażnik samochodowy wymaga też przeglądu podstawowego wyposażenia, powinien w nim znaleźć się trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, apteczka. Postaraj się je tak umieścić, aby po zapakowaniu całego bagażnika torbami i walizkami mieć do nich łatwy dostęp. Przed wyjazdem sprawdź ofertę mojawalizka.pl i dobierz odpowiedni do swoich potrzeb bagaż! Od toreb podróżnych na kółkach, które z pewnością ułatwią transport często ciężkich bagaży do plecaków sportowych, które idealnie sprawdzą się przy pieszych wędrówkach.

2. STAN TECHNICZNY SAMOCHODU

 Obowiązkowo przed podróżą, każdy kierowca powinien skontrolować poziom oleju silnikowego, płynu chłodzącego i hamulcowego swojego pojazdu. Należy pamietać o uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy. Sprawdź też ciśnienie i w razie czego dopompuj opony. Niedopompowane sprawiają, że samochód gorzej się prowadzi, a i zużycie paliwa wtedy wzrasta. Wulkanizator pomoże sprawdzić ci głębokość bieżnika wyważenie i szczelność opon. Koło zapasowe w razie czego lepiej wozić, gdybyśmy w trakcie podróży złapali gumę. Upewnij się czy działa klimatyzacja. Po długiej zimie warto wyczyścić ją dokładnie i odgrzybić. Będzie to mieć znaczny wpływ na komfort jazdy, kiedy to po jej włączeniu w powietrzu nie będą unosić się bakterie i drobnoustroje, a ty i twoi pasażerowie będziecie mogli swobodnie oddychać. Warto zaopatrzyć się zestaw naprawczy, taki jak zapasowe żarówki, śrubokręty czy klucze, o apteczce nie zapominając - bo nie wiadomo co może się przydać w trakcie podróży. Kamizelka odblaskowa w Polsce nie jest obowiązkowa, ale w innych krajach europejskich to niezbędny element wyposażenia każdego samochodu. 


3. UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE

 Każdy kierowca niezależnie od tego czy na cel swojej podróży wybrał miejsce oddalone tylko kilkaset kilometrów od domu, musi brać pod uwagę różne scenariusze. Życie bywa nieprzewidywalne, w trakcie pobytu możemy być świadkami niespodziewanego wypadku czy zachorować. Dzięki polisie podróżnej możemy wyjść z wielu sytuacji obronną ręką i szybko wrócić do zdrowia, bez płacenia za koszty leczenia z własnej kieszeni. Polisa standardowa zazwyczaj obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance oraz NNW. Bez względu na to jakie ubezpieczenie turystyczne wykupimy, pamiętajmy o szczegółowym czytaniu warunków ubezpieczenia. 


4. PEŁNY BAK - Tankowanie „pod korek”

 Zanim wyruszymy w podróż należy zatankować swoje auto do pełna, ale nie pod korek. Tankując samochód po sam korek, zalewamy elementy systemu odpowietrzenia oraz rurę wlewową. W pobliżu korka wlewu paliwa pojawiają się wycieki i wyczuwamy zapach paliwa w trakcie jazdy samochodem po wzniesieniach. Wzrost temperatury otoczenia lub temperatury paliwa w zbiorniku również może powodować wylewanie się paliwa z baku. Najlepszym rozwiązaniem, jest tankowanie przed zapaleniem się rezerwy a następnie zatankowanie samochodu do pierwszego odbicia. Ceny paliw na autostradach czy drogach szybkiego ruchu potrafią być o kilkadziesiąt groszy droższe niż na innych stacjach, dlatego warto zatankować samochód przed wyjazdem. Jeśli jednak jedziesz daleko, warto zaplanować podróż tak, aby tankowanie wypadło jednak przy mniej uczęszczanej trasie a zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć na opłaty za autostrady. 


5. AUTOSTRADY 

 Niezależnie od celu naszej podróży, musimy brać pod uwagę jakimi drogami będziemy się poruszać. W Polsce autostrady liczą 1700 km z czego 725 km to odcinki płatne. Od grudnia 2021 roku aby poruszać się autostradami w Polsce należy skorzystać z 4 systemów płatności za przejazd. Przed podróżą możemy kupić bilet za pośrednictwem aplikacji e-Toll, na kolejnych bramkach zapłacić gotówką lub kartą kredytową. Autostrada A1 przebiega z Gdańska do Torunia. A2 Konin-Świecko. A4 Katowice-Kraków. Na wszystkich wymienionych zapłacimy na bramkach, natomiast na A1 i A4 można za przejazd zapłacić aplikacją Autopay. Aplikację można powiązać ze swoim kontem bankowym. Na A4 zapłacimy za pomocą urządzenia A4 GO. Opłaty za autostrady w Polsce nie należą do najtańszych, warto wcześniej przygotować trasę swojej podróży, niestety wielu kierowców w ostatniej chwili wybiera trasę którą chce podróżować, a to błąd. Nie mając np. konta w banku taki kierowca albo będzie nadkładać drogi aby kupić dokument papierowy lub będzie podróżować przez mniejsze miejscowości.

Podróżowanie własnym środkiem transportu to bardzo praktyczne rozwiązanie. Przed wyruszeniem w drogę należy się właściwie do tego przygotować, bo podróż samochodem powinna być przyjemna i zawsze bezpieczna. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów