TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Popularni producenci odzieży turystycznej i sportowej oferują obecnie szeroką gamę kurtek. Jeśli nie jesteśmy stałymi bywalcami sklepów outdoorowych ich wybór może nas z początku przytłoczyć. Jeśli jednak wiemy, czego potrzebujemy, taki wybór umożliwi nam wybranie dokładnie takiego modelu, jaki sobie wymarzyliśmy. Postaramy się pokrótce przedstawić podstawowe typy kurtek turystycznych.
zdjęcie: The North Face
Na początku dobrze jest wspomnieć o tym, że kurtka to tylko wierzchni element odzieży outdoorowej. Jeśli chcemy, aby dobrze spełniała swoją funkcję, musimy do niej dobrze dobrać pozostałe warstwy odzieży. Niezbędna będzie więc odpowiednia bielizna termoaktywna, czy techniczna bluza. Jeśli nie posiadamy odzieży takiego typu, najlepiej będzie zajrzeć do dobrego sklepu outdoorowego, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne elementy takiego ubioru. No dobrze, ale jaką kurkę wybrać do czego?
To chyba najpopularniejszy typ kurtek turystycznych. Najczęściej są one wyposażone w wodoodporną membranę, która skutecznie chroni kurtkę przed szybkim przemoknięciem, a podklejone szwy gwarantują niezbędną szczelność. Dodatkowo modele te całkowicie chronią przed wiatrem. Przez to przeciwdeszczowa kurtka The North Face damska lub męska stanowi bardzo wszechstronny wybór na zmienne warunki pogodowe. Dodatkowo tego typu kurtka jest zazwyczaj na tyle cienka, że może być użytkowana o każdej porze roku – wiosną, latem, jesienią, a nawet w zimie. Przy niskich temperaturach trzeba jednak mieć świadomość, że niezbędna będzie dodatkowa warstwa ocieplająca, bo sama kurtka z membraną nie zapewnia skutecznej izolacji od zimna.
zdjęcie: The North Face
Tak określane są najczęściej bardzo cienkie kurtki, których najważniejszą funkcją jest ochrona przed wiatrem. Są wykonane z bardzo cienkich materiałów, przez co można je spakować do niewielkich rozmiarów. Większość z nich z łatwością zmieści się w kieszeni czy zakamarku plecaka. Kurtki przeciwwiatrowe są chętnie wybierane przez sportowców oraz miłośników biegania, którzy potrzebują osłony od szybko wychładzających organizm podmuchów wiatru. Świetnie sprawdzą się też, kiedy np. zgrzani wyjdziemy na odsłoniętą grań i potrzebujemy szybkiej ochrony przed lodowatym wiatrem.
Klasyczne kurtki ocieplane są bardzo popularnym wyborem na zimowe mrozy, ale też na jesienne chłody. Większość modeli do razu poznamy po charakterystycznym pikowaniu. Wewnątrz kurtek umieszczane jest wypełnienie, które zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną. W zależności od modelu stosowane jest albo syntetyczne, albo naturalne wypełnienie. To pierwsze jest bardziej odporne na wilgoć, przez co preferowane w modelach sportowych i cieńszych kurtkach. Naturalne wypełnienie, którym jest puch kaczy lub gęsi, charakteryzuje się wyjątkową lekkością oraz doskonałymi właściwościami termicznymi. Najwyższej jakości puch jest używany w kurtkach i kombinezonach do ekspedycji wysokogórskich.
zdjęcie: The North Face
Ocieplane kurtki są chętnie noszone nie tylko w czasie wyjazdów turystycznych, ale również użytkowane na co dzień. Dobrym przykładem jest niemal każda kurtka puchowa The North Face. Modele tej amerykańskiej marki oferując lekkość, świetne właściwości termiczne i nowoczesną stylistykę. Po prostu wyśmienicie sprawdzają się w czasie ataku zimy w mieście.
Popularne rozwiązanie 3w1 to propozycja dla osób poszukujących maksymalnie wszechstronnych modeli. Jest to połączenie kurtki membranowej chroniącej przed deszczem z ciepłą bluzą lub podpinką z wypełnieniem syntetycznym. Zewnętrzna kurtka jest spinana z bluzą najczęściej za pomocą wewnętrznego zamka. Dzięki temu tworzą jedną całość, którą łatwo zakładać i zdejmować. Jednak skoro to tylko dwa elementy, to skąd nazwa 3w1? Otóż chodzi o trzy sposoby użytkowania takiego zestawu. Możemy nosić samą kurtkę zewnętrzną, np. na deszcz. Możemy nosić samą bluzę, kiedy zrobi się nieco chłodniej, a także cały zestaw razem, aby w pełni zabezpieczyć się przed opadami, wiatrem i niską temperaturą. Bardzo popularne kurtki męskie i damskie typu 3w1 sprawdzają się dzięki temu przez większą część roku.
Na koniec zostawiliśmy kurtki softehsllowe. Powstały one niejako w opozycji do kurtek przeciwdeszczowych. Początkowo miały łączyć w sobie zalety lekkiej warstwy izolacyjnej oraz chronić przed wiatrem. Obecnie dostępne są dwa główne rodzaje softshelli. Lżejsze wersje, bez membrany, oferują zwiększoną oddychalność i świetnie sprawdzają się podczas intensywnej aktywności fizycznej. Drugim rodzajem sfotshelli są modele z membraną. Zapewniają one całkowitą wiatroszczelność i są chętnie wybierane na zimniejszą część roku. Warto przy tym pamiętać, że membrana jest w nich stosowana głównie w celu ochrony przed wiatrem, a szwy najczęściej nie są podklejane, przez co nie możemy ich traktować jako kurtki przeciwdeszczowej, bo po pewnym czasie zaczną po prostu przemakać.
zdjęcie: The North Face
Wszystkie z wymienionych tutaj rodzajów kurtek znajdziemy w ofercie największych światowych marek outdoorowych. Kurtki Arcteryx, Salewa, The North Face, Columbia czy Patagonia i wielu innych producentów zapewnią komfortowe warunki w czasie wyjazdów turystycznych i na co dzień, pod warunkiem, że zostaną dobrze dobrane do naszych potrzeb i oczekiwań.
Waszych ulubionych kamer