TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej – nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozpoczyna poszukiwania idealnych prezentów dla swoich bliskich. Wielu Polaków decyduje się na zakup podarunku przez Internet, m.in. ze względu na większy wybór produktów i niższe ceny. Z nasilonego zainteresowania ze strony kupujących zdają sobie jednak sprawę cyberprzestępcy. Jakie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu warto znać? W jaki sposób uchronić swoją prywatność przed atakami hackerów?
foto: stock.adobe.com
Nie da się jednak ukryć, że nawet najbardziej ostrożne osoby padają ofiarą oszustwa. Dlatego, by bezpieczne zakupy online były możliwe, warto pamiętać o kilku kwestiach. Należy mieć świadomość, że z zakupami w Internecie wiążą się różne niebezpieczeństwa, jak choćby potencjalny wyciek danych, które podaje się podczas dokańczania zamówienia online (mowa zarówno o loginach i hasłach, jak i danych osobowych oraz kontaktowych).
Z tego względu warto używać różnych dodatkowych zabezpieczeń – na przykład w postaci narzędzi czy usług oferowanych przez dostawców Internetu. Dobrym przykładem jest pakiet Bezpieczny Internet od TOYA (https://toya.net.pl/bezpieczny-internet), który m.in.:
- zapewnia bezpieczeństwo danych użytkownika,
- chroni przed skutkami kradzieży karty kredytowej,
- zabezpiecza przed złośliwym oprogramowaniem i atakami hackerów.
Uruchomienie takiej usługi kosztuje niewiele (licencja na 6 urządzeń to koszt zaledwie 6,90 zł miesięcznie), a pozwala zminimalizować ryzyko wycieku danych podczas zakupów w Internecie.
Aby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszusta, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpiecznych zakupów online – nawet wtedy, gdy zostanie aktywowana cyberochrona. Po pierwsze, dobrym nawykiem jest sprawdzanie sklepu i sprzedającego. Istotne jest to, by w pierwszej kolejności zweryfikować z pomocą KRS lub CEIDG:
- czy firma posiada numer NIP,
- czy adres sklepu istnieje fizycznie,
- czy firma pod wskazaną nazwą i adresem faktycznie jest zarejestrowana.
Jeszcze istotniejsze jest, by przyjrzeć się samemu sklepowi – czy ma stworzony regulamin (i co się w nim znajduje), jaka jest polityka zwrotów, czas i sposoby dostaw, a także – metody płatności. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dana strona internetowa ma certyfikat SSL (obok adresu strony wpisanego w przeglądarce powinien znajdować się symbol kłódki).
Dobrze też zweryfikować, jakie informacje krążą o sprzedającym w sieci. O ile logiczne jest, że złe opinie to zły znak, o tyle brak ocen również nie najlepiej świadczy o firmie. Niekiedy może to oznaczać, że sprzedawca ma coś na sumieniu i nie chce umożliwić oszukanym osobom opowiedzenia o tym, co je spotkało.
Dlatego też, dokonując zakupów w sieci, warto mieć się na baczności – a jeśli to możliwe, korzystać z dodatkowych zabezpieczeń.
Waszych ulubionych kamer