Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas świątecznych zakupów w Internecie?

  

Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej – nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozpoczyna poszukiwania idealnych prezentów dla swoich bliskich. Wielu Polaków decyduje się na zakup podarunku przez Internet, m.in. ze względu na większy wybór produktów i niższe ceny. Z nasilonego zainteresowania ze strony kupujących zdają sobie jednak sprawę cyberprzestępcy. Jakie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu warto znać? W jaki sposób uchronić swoją prywatność przed atakami hackerów?


foto: stock.adobe.com

Bezpieczeństwo korzystania z Internetu: warto wykorzystać dodatkowe narzędzia

Nie da się jednak ukryć, że nawet najbardziej ostrożne osoby padają ofiarą oszustwa. Dlatego, by bezpieczne zakupy online były możliwe, warto pamiętać o kilku kwestiach. Należy mieć świadomość, że z zakupami w Internecie wiążą się różne niebezpieczeństwa, jak choćby potencjalny wyciek danych, które podaje się podczas dokańczania zamówienia online (mowa zarówno o loginach i hasłach, jak i danych osobowych oraz kontaktowych).


Z tego względu warto używać różnych dodatkowych zabezpieczeń – na przykład w postaci narzędzi czy usług oferowanych przez dostawców Internetu. Dobrym przykładem jest pakiet Bezpieczny Internet od TOYA (https://toya.net.pl/bezpieczny-internet), który m.in.:

- zapewnia bezpieczeństwo danych użytkownika,

- chroni przed skutkami kradzieży karty kredytowej,

- zabezpiecza przed złośliwym oprogramowaniem i atakami hackerów.

Uruchomienie takiej usługi kosztuje niewiele (licencja na 6 urządzeń to koszt zaledwie 6,90 zł miesięcznie), a pozwala zminimalizować ryzyko wycieku danych podczas zakupów w Internecie.


Bezpieczeństwo w Internecie: jak bezpiecznie kupować online?

Aby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszusta, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpiecznych zakupów online – nawet wtedy, gdy zostanie aktywowana cyberochrona. Po pierwsze, dobrym nawykiem jest sprawdzanie sklepu i sprzedającego. Istotne jest to, by w pierwszej kolejności zweryfikować z pomocą KRS lub CEIDG:

- czy firma posiada numer NIP,

- czy adres sklepu istnieje fizycznie,

- czy firma pod wskazaną nazwą i adresem faktycznie jest zarejestrowana.

Jeszcze istotniejsze jest, by przyjrzeć się samemu sklepowi – czy ma stworzony regulamin (i co się w nim znajduje), jaka jest polityka zwrotów, czas i sposoby dostaw, a także – metody płatności. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dana strona internetowa ma certyfikat SSL (obok adresu strony wpisanego w przeglądarce powinien znajdować się symbol kłódki).


Dobrze też zweryfikować, jakie informacje krążą o sprzedającym w sieci. O ile logiczne jest, że złe opinie to zły znak, o tyle brak ocen również nie najlepiej świadczy o firmie. Niekiedy może to oznaczać, że sprzedawca ma coś na sumieniu i nie chce umożliwić oszukanym osobom opowiedzenia o tym, co je spotkało.


Dlatego też, dokonując zakupów w sieci, warto mieć się na baczności – a jeśli to możliwe, korzystać z dodatkowych zabezpieczeń.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpa