TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Historia strojów plażowych sięga XIX wieku, kiedy to na popularności zaczęły zyskiwać morskie kurorty. Od znacznie zabudowanych modeli lat 20-tych, do bardzo skąpych bikini czasów obecnych. Moda plażowa odzwierciedla zazwyczaj panujące trendy w związku z tym na przestrzeni lat ulegała częstym przemianom. Obecne stroje kąpielowe różnią się fasonem i kolorami od tych z początku zeszłego stulecia, jednakże będąc bardzo różnorodną, pozostawia dopasowanie stroju plażowego do własnych preferencji.
zdjęcie: schutterstock.com
Na początku zeszłego stulecia wraz z rosnąca popularnością kąpieli morskich zaczęły pojawiać się stroje plażowe. Opalenizna w tym czasie nie była pożądana, gdyż kojarzyła się z niższymi sferami. Osoby z opaloną skórą to te, które długo przebywały na zewnątrz czyli zapewne parały się pracą w polu, a co za tym idzie miały niższy status społeczny. W związku z tym w modzie plażowej w tamtym okresie skupiano się na ochronie ciała i zdrowia. Nad stylem górowała funkcjonalność. I tak mężczyźni zakładali koszulę z długimi rękawami oraz spodnie z wysokim stanem. Kolorem, który dominował była biel lub granat. Kobiety z kolei pragnęły zachować elegancję w związku z czym zakładały specjalne suknie kąpielowe, które początkowo były tylko nieco krótsze niż codzienne jednak w miarę upływających lat stawały się coraz krótsze oraz bardziej funkcjonalne i praktyczne.
Plażowa moda w drugiej połowie XX wieku przeszła prawdziwą transformację. Skromne i nieco nudnawe stroje zaczęły zastępować nowe kroje i style. Lata 60-te, 70-te to pojawienie się dużej ilości kolorów, dużych okularów przeciwsłonecznych oraz kapeluszy z szerokimi rondami. Na popularności zaczęło zyskiwać także bikini. Powstało ono już w 1946 roku, zaprojektowane przez projektanta Louisa Rearda, a nazwę wzięło od pacyficznego atolu Bikini, gdzie wybuchła bomba atomowa. Było to nawiązanie do rewolucyjnego charakteru stroju.
Niestety w tamtym czasie było ono zbyt wyzywające i tylko niektóre przedstawicielki płci pięknej decydowały się na jego założenie. Dopiero w drugie połowie dwudziestego wieku kobiety zaczęły lubować się w tego typu strojach. Dla mężczyzn hitem były obcisłe elastyczne, dopasowane do sylwetki slipy w stonowanych, głównie ciemnych kolorach. Późniejszy czas lat 90-tych to pojawienie się neonowych kolorów, wzorzystych materiałów, nawiązujących w printach do motywów roślin lub zwierząt. Rozwijała się także plażowa moda męska, a na fali pojawiły się w wyborach mężczyzn szerokie szorty, zapewniające wygodę i komfort ruchów. Szorty te, podobnie jak męskie stroje były różnobarwne i miały liczne wzory.
W XXI to duże przyśpieszenie w dziedzinach technologii, nauki, informatyki ale także i mody. Moda plażowa zyskuje na uznaniu w oczach projektantów, a ci swoje podstawowe kolekcje uzupełniają o bieliznę i stroje kąpielowe. Są też tacy, którzy specjalizują się w modzie plażowej jak chociażby Norma Kamali czy Mara Hoffman.
zdjęcie: widok na plażę w Stegnie - sezon 2023r
Strój kąpielowy w obecnych czasach nie wiąże się głównie z plażą a wręcz częściej z basenami, gdzie zdecydowanie lepiej od dwuczęściowego stroju sprawdzi się strój jednoczęściowy. Na szczęście dla kupujących obecnie na rynku jest ogromna możliwość wyboru fasonów, styli i krojów. I tak obecnie nic na znaczeniu nie straciło bikini dostępne w wielu wariantach: z wysokim stanem, mocno wycięte, wiązane sznureczkami w formie większych fig lub stringów. Na popularności zyskały kostiumy w stylu retro, czyli wyższy stan, spora ilość falbanek, przedłużany biustonosz, geometryczne wzory, najczęściej groszki. No i oczywiście kostiumy sportowe. Zapewniające komfort noszenia i swobodę ruchów. Idealnie sprawdzają się przy uprawianiu sportów wodnych takich jak pływanie, surfing czy windsurfing.
Nie ulega wątpliwości, że stroje plażowe są dynamicznie rozwijającą się gałęzią mody. Nie ogranicza się ona już do stroju kąpielowego i ręcznika. Teraz istnieje szeroka gama rożnego rodzaju akcesoriów np. specjalnych toreb, tankini, okularów, kapeluszy, czapeczek, ozdób na włosy.
Odpoczynek nad wodą kojarzy się z określonym strojem, nierzadko też lekką, radosną muzyką, ochotą na dobre jedzenie i świetną zabawę,. Moda plażowa i łączące się z nią elementy tworzą swoistą wakacyjną kulturę plażową.
Waszych ulubionych kamer