Jak zmieniła się moda plażowa na przestrzeni lat?

  

Historia strojów plażowych sięga XIX wieku, kiedy to na popularności zaczęły zyskiwać morskie kurorty. Od znacznie zabudowanych modeli lat 20-tych, do bardzo skąpych bikini czasów obecnych. Moda plażowa odzwierciedla zazwyczaj panujące trendy w związku z tym na przestrzeni lat ulegała częstym przemianom. Obecne stroje kąpielowe różnią się fasonem i kolorami od tych z początku zeszłego stulecia, jednakże będąc bardzo różnorodną, pozostawia dopasowanie stroju plażowego do własnych preferencji.

zdjęcie: schutterstock.com

 

Lata 20, lata 30 – moda plażowa z dawnych lat

Na początku zeszłego stulecia wraz z rosnąca popularnością kąpieli morskich zaczęły pojawiać się stroje plażowe. Opalenizna w tym czasie nie była pożądana, gdyż kojarzyła się z niższymi sferami. Osoby z opaloną skórą to te, które długo przebywały na zewnątrz czyli zapewne parały się pracą w polu, a co za tym idzie miały niższy status społeczny. W związku z tym w modzie plażowej w tamtym okresie skupiano się na ochronie ciała i zdrowia. Nad stylem górowała funkcjonalność. I tak mężczyźni zakładali koszulę z długimi rękawami oraz spodnie z wysokim stanem. Kolorem, który dominował była biel lub granat. Kobiety z kolei pragnęły zachować elegancję w związku z czym zakładały specjalne suknie kąpielowe, które początkowo były tylko nieco krótsze niż codzienne jednak w miarę upływających lat stawały się coraz krótsze oraz bardziej funkcjonalne i praktyczne.

Transformacja mody plażowej w drugiej połowie XX wieku

Plażowa moda w drugiej połowie XX wieku przeszła prawdziwą transformację. Skromne i nieco nudnawe stroje zaczęły zastępować nowe kroje i style. Lata 60-te, 70-te to pojawienie się dużej ilości kolorów, dużych okularów przeciwsłonecznych oraz kapeluszy z szerokimi rondami. Na popularności zaczęło zyskiwać także bikini. Powstało ono już  w 1946 roku, zaprojektowane przez projektanta Louisa Rearda, a nazwę wzięło od pacyficznego atolu Bikini, gdzie wybuchła bomba atomowa. Było to nawiązanie do rewolucyjnego charakteru stroju.Niestety w tamtym czasie było ono zbyt wyzywające i tylko niektóre przedstawicielki płci pięknej decydowały się na jego założenie. Dopiero w drugie połowie dwudziestego wieku kobiety zaczęły lubować się w tego typu strojach. Dla mężczyzn hitem były obcisłe elastyczne, dopasowane do sylwetki slipy w stonowanych, głównie ciemnych kolorach. Późniejszy czas lat 90-tych to pojawienie się neonowych kolorów, wzorzystych materiałów, nawiązujących w printach do motywów roślin lub zwierząt. Rozwijała się także plażowa moda męska, a na fali pojawiły się w wyborach mężczyzn szerokie szorty, zapewniające wygodę i komfort ruchów. Szorty te, podobnie jak męskie stroje były różnobarwne i miały liczne wzory.

Plażowe trendy na miarę XXI wieku

W XXI to duże przyśpieszenie w dziedzinach technologii, nauki, informatyki ale także i mody. Moda plażowa zyskuje na uznaniu w oczach projektantów, a ci swoje podstawowe kolekcje uzupełniają o bieliznę i stroje kąpielowe. Są też tacy, którzy specjalizują się w modzie plażowej jak chociażby Norma Kamali czy Mara Hoffman.

widok na plażę w Stegnie - sezon 2023r

zdjęcie: widok na plażę w Stegnie - sezon 2023r


Strój kąpielowy w obecnych czasach nie wiąże się głównie z plażą a wręcz częściej z basenami, gdzie zdecydowanie lepiej od dwuczęściowego stroju sprawdzi się strój jednoczęściowy. Na szczęście dla kupujących obecnie na rynku jest ogromna możliwość wyboru fasonów, styli i krojów. I tak obecnie nic na znaczeniu nie straciło bikini dostępne w wielu wariantach: z wysokim stanem, mocno wycięte, wiązane sznureczkami w formie większych fig lub stringów. Na popularności zyskały kostiumy w stylu retro, czyli wyższy stan, spora ilość falbanek, przedłużany biustonosz, geometryczne wzory, najczęściej groszki. No i oczywiście kostiumy sportowe. Zapewniające komfort noszenia i swobodę ruchów. Idealnie sprawdzają się przy uprawianiu sportów wodnych takich jak pływanie, surfing czy windsurfing.


Nie ulega wątpliwości, że stroje plażowe są dynamicznie rozwijającą się gałęzią mody. Nie ogranicza się ona już do stroju kąpielowego i ręcznika. Teraz istnieje szeroka gama rożnego rodzaju akcesoriów np. specjalnych toreb, tankini, okularów, kapeluszy, czapeczek, ozdób na włosy.
Odpoczynek nad wodą kojarzy się z określonym strojem, nierzadko też lekką, radosną muzyką, ochotą na dobre jedzenie i świetną zabawę,. Moda plażowa i łączące się z nią elementy tworzą swoistą wakacyjną kulturę plażową.


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów