Jakie schroniska w górach warto odwiedzić?

  

Lubisz górskie wędrówki? Jeśli tak, to koniecznie dowiedz się, do których górskich schronisk w Polsce warto zajrzeć. Okazuje się bowiem, że każde górskie pasmo ma nawet kilka obiektów, których sława niesie się wśród górskiej braci. Sprawdź polecane obiekty i zaplanuj już dzisiaj swoją podróż w góry!



Schronisko Na Szczelińcu w Górach Stołowych 

Jednym z najbardziej niezwykłych polskich pasm górskich są z całą pewnością Góry Stołowe. Ich wierzchołki płaskie jak stół zwracają uwagę każdego turysty. Nie brak tu też widokowych szlaków i ciekawych atrakcji ukrytych w okolicznych miejscowościach. Do tego bajeczna przyroda, która zaprasza do wypoczynku – czego chcieć więcej? Jeśli marzysz o wyprawie na widokowy szlak, wybierz się na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki, który oczaruje Cię swoim urokiem. Wędrówkę zakończ odwiedzeniem popularnego Schroniska PTTK Na Szczelińcu z 1845 roku. Przed schroniskiem znajdziesz taras widokowy, z którego możesz podziwiać przepiękną panoramę Gór Stołowych. Warto tu zajrzeć choćby raz w życiu!

Schroniska górskie w Karkonoszach

W jednym paśmie górskim chcielibyśmy polecić Ci dwa niezwykłe miejsca, jakimi są: Schronisko PTTK Samotnia oraz Schronisko Szrenica. Samotnia jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w naszym kraju – pierwsze informacje o tym schronisku pochodzą już z 1670 roku! Nie ma się co dziwić – położone u stóp karkonoskich Śnieżnych Kotłów naprawdę robi ogromne wrażenie. Do schroniska dotrzesz w około 90 minut szlakiem ze Świątyni Wang. Zabierz na spacer całą rodzinę i rozkoszujcie się pięknem Karkonoszy!


Nieco dłuższy, ale również wart uwagi jest szlak wiodący do Schroniska Szrenica, które położone jest na samym szczycie. Wędrówka ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę zajmie Ci ok. 3 godziny. Jeśli maszerujesz z maluchem, to warto się zaopatrzyć w wygodne nosidło turystyczne, bo taka trasa będzie dla niego z pewnością zbyt długa. Schronisko jest wygodne, możesz umówić w nim nocleg lub zejść tego samego dnia do hotelu w Szklarskiej Porębie. W schronisku organizowane są pobyty świąteczne, więc jeśli marzy Ci się Wielkanoc lub Boże Narodzenie w prawdziwie górskim wydaniu, to ta opcja może Cię zainteresować!

Chatka Puchatka – schronisko górskie w Bieszczadach

Wśród miłośników bieszczadzkich połonin nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o legendarnej Chatce Puchatka. I choć obiekt w tradycyjnym wydaniu zastąpiony został nowoczesnym schronem turystycznym, to wciąż przyciąga całą masę turystów – nie ma się z resztą co dziwić, bo widoki, jakie zastaniesz na miejscu, zapierają dech w piersiach. Schronisko znajduje się na Połoninie Wetlińskiej na wysokości 1228 m n.p.m., tuż pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Do Chatki Puchatka można dostać się kilkoma drogami – czarnym szlakiem z Górnej Wetlinki, żółtym szlakiem z Przełęczy Wyżnej czy czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych. Marsz w jedną stronę – bez względu na to, który wariant trasy wybierzesz – nie zajmie Ci więcej niż 2 godziny marszu.

Chatka Górzystów w Górach Izerskich

Przebywając szlaki pięknych i malowniczych Gór Izerskich, obowiązkowo zaplanuj sobie odpoczynek w Chatce Górzystów, która umiejscowiona jest na Hali Izerskiej. Schronisko ma wyjątkową historię – dawniej na Hali Izerskiej istniała bowiem wieś Izera (Gross-Iser), która po 1945 roku została w całości wysiedlona. Z dawnych zabudowań do dzisiaj zachował się tylko budynek szkoły oraz drewutnia i to właśnie one pełnią obecnie funkcję schroniska górskiego. Ze względu na swoje usytuowanie Chatka Górzystów jest doskonałą bazą wypadową nie tylko na polskie, ale także na czeskie szlaki górskie.

Schronisko w Górach Świętokrzyskich

Najpopularniejsze schronisko w tym paśmie znajduje się u szczytu Świętej Katarzyny. Obiekt nosi nazwę „Ośrodek Wypoczynkowy Jodełka” lub „Dom Wycieczkowy PTTK” i wyglądem bardziej przypomina elegancką miejską willę niż typowe drewniane schronisko górskie (znane choćby z tatrzańskich szlaków). Niech Cię jednak nie zwiedzie zewnętrzny wygląd tego obiektu, bo w środku panuje prawdziwie rodzinna atmosfera! Schronisko może być świetną bazą wypadową do zwiedzania świętokrzyskich szlaków i do odwiedzenia licznych kieleckich muzeów.

Piękne schronisko górskie w Tatrach

Klimatycznych schronisk z pewnością nie brakuje w Tatrach. Tu niemal każdy obiekt zasługuje na uwagę. Zdecydowaliśmy się jednak wyróżnić Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, które jest najwyżej położonym w Polsce schroniskiem. Obiekt umiejscowiony jest na wysokości 1671 m n.p.m., a widoki roztaczające się z okien są naprawdę nieziemskie! Do ciekawostek należy też fakt, że Dolina Pięciu Stawów uznana została za miejscowość, a jedynym w niej zabudowaniem jest właśnie budynek schroniska. Jeśli wybierasz się w Tatry i masz dobrą kondycję, to koniecznie dodaj ten obiekt do swojej listy miejsc wartych odwiedzenia. 


Znasz już najlepsze schroniska górskie? Zatem pora na planowanie wyprawy! Jeśli chcesz, by schronisko było tylko punktem na szlaku, a nocleg wolałbyś spędzić w wygodnym hotelu, to zajrzyj na Triverna.pl i znajdź opcję dla siebie. Zebraliśmy dla Ciebie najlepsze oferty cenowe obiektów położonych w pobliżu popularnych szlaków górskich. Sprawdź koniecznie!


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów