Wyjątkowa trasa ze szczytu Kasprowego Wierchu dla odważnych turystów.

  

Kasprowy Wierch (1985m n.p.m.) - to najbardziej znana, zatłoczona, ale i najlepsza dla narciarzy góra w Polsce. Nazwa szczytu pochodzi od leżącej u jego stóp Hali Kasprowej, na której w dawnych czasach górale wypasali swe bydło i owce. Na Kasprowym Wierchu znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a 30 metrów poniżej - budynek górnej stacji kolei linowej z restauracją i tarasami widokowymi - na szczyt można wjechać z Kuźnic koleją linową.

Wyjątkowa trasa ze szczytu Kasprowego Wierchu dla odważnych turystów.

zdjęcie: ujęcie z kamery zamontowanej na Kasprowym Wierchu 


Dzięki kolejce linowej działającej na Kasprowym Wierchu na szczyt mogą się dostać nie tylko miłośnicy bardziej zaawansowanych wędrówek, lecz także wszyscy, którzy chcą po prostu odpocząć na łonie natury w iście wysokogórskim klimacie.

Co jednak kiedy już jesteśmy na górze i nasyciliśmy swoje oczy pięknymi widokami. Leniwi mogą zjechać kolejką. Jaka jest natomiast alternatywa dla aktywnych turystów. Jakie trasy prowadzą z Kasprowego Wierchu?

Przez Suche Czuby i Myślenickie Turnie

Pierwszą propozycją jest zejście szlakiem zielonym, poprowadzonym z Kasprowego Wierchu w kierunku Kuźnic, przez Suche Czuby i Myślenickie Turnie. Będąc na szczycie szlak nie jest kompletnie oznaczony, jednak warto kierować się nie tyle po śladach innych turystów, ile znajdującego się po lewej stronie wyciągu. 

Biorąc pod uwagę pozostałe trasy poprowadzone z Kasprowego Wierchu, szlak zielony uchodzi za trudny, w szczególności w okresie zimowym, bowiem występuje tam ryzyko zejścia lawiny. Niemniej, gdy dotrzesz do Suchych Czub, trasa będzie wiodła wzdłuż kosodrzewiny, do pośredniej stacji linowej ulokowanej na Myślenickich Turniach aż do Kuźnic.

Łatwiejsza trasa dla mniej zaawansowanych

Osobom, które upatrują w spacerze formę relaksu, proponujemy trasę żółtą z Kasprowego Wierchu. 

Przez Halę Gąsienicową do Kuźnic

Pierwsza z nich prowadzi na Halę Gąsienicową przez Suchą Przełęcz. Szlak jest w dużej mierze zbudowany z kamiennych stopni i charakteryzuje się niewielkim nachyleniem, dzięki czemu jest łatwy do przejścia. Na Gąsienicowej zmieniamy szlak na niebieski. To świetna i niezwykle widokowa opcja zejścia z Kasprowego Wierchu z powrotem do Kuźnic. 

Poniżej Hali Gąsienicowej mamy schronisko Murowaniec. Tutaj znajduje się ważny węzeł szlaków. Od Murowańca można wyruszyć między innymi w kierunku Kasprowego Wierchu, Świnickiej Przełęczy, Zawratu, Kościelca, Świnicy, Koziego Wierchu, Przełęczy Krzyżne lub Przełęczy Liliowe.

Przez Halę Gąsienicową do Kuźnic

zdjęcie z kamery zamieszczonej na Hali Gąsienicowej 


My jednak kontynuujemy naszą wędrówkę niebieskim szlakiem do Kuźnic. 

Inne trasy 

Opisane wyżej trasy to nie jedyne opcje zejścia z Kasprowego. Turyści mają do wyboru również inne możliwości. Oto one:

Szlak turystyczny czerwony Kasprowy Wierch (1985 m n.p.m.) - Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.)

Skala trudności, jeśli chodzi o przejście tej trasy jest umiarkowana. Przejście do Przełęczy zajmie nam ponad 1h 30 minut, a długość całego odcinka wynosi ok 3,5 km. 

Kamienną ścieżką, dość stromo schodzimy w kierunku Pośredniego Goryczkowego Wierchu, trawersując jego wierzchołek od południa. Schodzimy na Goryczkową Przełęcz Świńską. Przechodzimy granią Goryczkowych Czub i Suchych Czub obchodząc je głównie po słowackiej stronie. Miejscami trzeba zachować większą ostrożność ze względu na ekspozycję. Trawersujemy od północnej strony poniżej Suchego Wierchu Kondrackiego.

Szlak turystyczny zielony Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.) - Schronisko PTTK na Hali Kondratowej (1333 m n.p.m.)

Podobny stopień trudności jak wyżej. Momentami jest ciężko. Przejście tego odcinka o długości 3 km zajmie nam nie więcej niż godzinę. 

Licznymi zakosami szlak schodzi dość stromo w dół Doliny Kondratowej. W dolinie szlak biegnie już płasko wśród traw i kwiatów.

Szlak turystyczny niebieski Schronisko PTTK na Hali Kondratowej (1333 m n.p.m.) - Hotel PTTK Kalatówki (1198 m n.p.m.)

Bardzo przyjemny i łatwy odcinek trasy. Odcinek o długości 2 km pokonujemy w 30 minut. 

Leśna droga obniża się lekko prowadząc do Polany Kalatówki.

Szlak turystyczny niebieski Hotel PTTK Kalatówki (1198 m n.p.m.) - Klasztor Albertynek (1110 m n.p.m.)

Niespełna kilometrowy odcinek pokonamy w 15 minut. Trasa jest łatwa i przyjemna. 

Przed Hotelem Górskim Kalatówki znajduje się rozdroże, które pozwala nam wybrać w lewo drogę prowadzącą do hotelu, lub w prawo drogę mijającą hotel. Obydwie drogi łączą się za hotelem w miejscu, gdzie znajduje się klasztor Albertynek i ścieżka wiodąca do klasztoru Albertynów.

Szlak turystyczny niebieski Klasztor Albertynek (1110 m n.p.m.) - Kuźnice (1010 m n.p.m.)

Idąc szeroką, kamienną, leśną drogą - Drogą Brata Alberta, dochodzimy do dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Ostatni 700 metrowy odcinek pokonujemy w 10 minut. Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów