Wyjątkowa trasa ze szczytu Kasprowego Wierchu dla odważnych turystów.

  

Kasprowy Wierch (1985m n.p.m.) - to najbardziej znana, zatłoczona, ale i najlepsza dla narciarzy góra w Polsce. Nazwa szczytu pochodzi od leżącej u jego stóp Hali Kasprowej, na której w dawnych czasach górale wypasali swe bydło i owce. Na Kasprowym Wierchu znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a 30 metrów poniżej - budynek górnej stacji kolei linowej z restauracją i tarasami widokowymi - na szczyt można wjechać z Kuźnic koleją linową.

Wyjątkowa trasa ze szczytu Kasprowego Wierchu dla odważnych turystów.

zdjęcie: ujęcie z kamery zamontowanej na Kasprowym Wierchu 


Dzięki kolejce linowej działającej na Kasprowym Wierchu na szczyt mogą się dostać nie tylko miłośnicy bardziej zaawansowanych wędrówek, lecz także wszyscy, którzy chcą po prostu odpocząć na łonie natury w iście wysokogórskim klimacie.

Co jednak kiedy już jesteśmy na górze i nasyciliśmy swoje oczy pięknymi widokami. Leniwi mogą zjechać kolejką. Jaka jest natomiast alternatywa dla aktywnych turystów. Jakie trasy prowadzą z Kasprowego Wierchu?

Przez Suche Czuby i Myślenickie Turnie

Pierwszą propozycją jest zejście szlakiem zielonym, poprowadzonym z Kasprowego Wierchu w kierunku Kuźnic, przez Suche Czuby i Myślenickie Turnie. Będąc na szczycie szlak nie jest kompletnie oznaczony, jednak warto kierować się nie tyle po śladach innych turystów, ile znajdującego się po lewej stronie wyciągu. 

Biorąc pod uwagę pozostałe trasy poprowadzone z Kasprowego Wierchu, szlak zielony uchodzi za trudny, w szczególności w okresie zimowym, bowiem występuje tam ryzyko zejścia lawiny. Niemniej, gdy dotrzesz do Suchych Czub, trasa będzie wiodła wzdłuż kosodrzewiny, do pośredniej stacji linowej ulokowanej na Myślenickich Turniach aż do Kuźnic.

Łatwiejsza trasa dla mniej zaawansowanych

Osobom, które upatrują w spacerze formę relaksu, proponujemy trasę żółtą z Kasprowego Wierchu. 

Przez Halę Gąsienicową do Kuźnic

Pierwsza z nich prowadzi na Halę Gąsienicową przez Suchą Przełęcz. Szlak jest w dużej mierze zbudowany z kamiennych stopni i charakteryzuje się niewielkim nachyleniem, dzięki czemu jest łatwy do przejścia. Na Gąsienicowej zmieniamy szlak na niebieski. To świetna i niezwykle widokowa opcja zejścia z Kasprowego Wierchu z powrotem do Kuźnic. 

Poniżej Hali Gąsienicowej mamy schronisko Murowaniec. Tutaj znajduje się ważny węzeł szlaków. Od Murowańca można wyruszyć między innymi w kierunku Kasprowego Wierchu, Świnickiej Przełęczy, Zawratu, Kościelca, Świnicy, Koziego Wierchu, Przełęczy Krzyżne lub Przełęczy Liliowe.

Przez Halę Gąsienicową do Kuźnic

zdjęcie z kamery zamieszczonej na Hali Gąsienicowej 


My jednak kontynuujemy naszą wędrówkę niebieskim szlakiem do Kuźnic. 

Inne trasy 

Opisane wyżej trasy to nie jedyne opcje zejścia z Kasprowego. Turyści mają do wyboru również inne możliwości. Oto one:

Szlak turystyczny czerwony Kasprowy Wierch (1985 m n.p.m.) - Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.)

Skala trudności, jeśli chodzi o przejście tej trasy jest umiarkowana. Przejście do Przełęczy zajmie nam ponad 1h 30 minut, a długość całego odcinka wynosi ok 3,5 km. 

Kamienną ścieżką, dość stromo schodzimy w kierunku Pośredniego Goryczkowego Wierchu, trawersując jego wierzchołek od południa. Schodzimy na Goryczkową Przełęcz Świńską. Przechodzimy granią Goryczkowych Czub i Suchych Czub obchodząc je głównie po słowackiej stronie. Miejscami trzeba zachować większą ostrożność ze względu na ekspozycję. Trawersujemy od północnej strony poniżej Suchego Wierchu Kondrackiego.

Szlak turystyczny zielony Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.) - Schronisko PTTK na Hali Kondratowej (1333 m n.p.m.)

Podobny stopień trudności jak wyżej. Momentami jest ciężko. Przejście tego odcinka o długości 3 km zajmie nam nie więcej niż godzinę. 

Licznymi zakosami szlak schodzi dość stromo w dół Doliny Kondratowej. W dolinie szlak biegnie już płasko wśród traw i kwiatów.

Szlak turystyczny niebieski Schronisko PTTK na Hali Kondratowej (1333 m n.p.m.) - Hotel PTTK Kalatówki (1198 m n.p.m.)

Bardzo przyjemny i łatwy odcinek trasy. Odcinek o długości 2 km pokonujemy w 30 minut. 

Leśna droga obniża się lekko prowadząc do Polany Kalatówki.

Szlak turystyczny niebieski Hotel PTTK Kalatówki (1198 m n.p.m.) - Klasztor Albertynek (1110 m n.p.m.)

Niespełna kilometrowy odcinek pokonamy w 15 minut. Trasa jest łatwa i przyjemna. 

Przed Hotelem Górskim Kalatówki znajduje się rozdroże, które pozwala nam wybrać w lewo drogę prowadzącą do hotelu, lub w prawo drogę mijającą hotel. Obydwie drogi łączą się za hotelem w miejscu, gdzie znajduje się klasztor Albertynek i ścieżka wiodąca do klasztoru Albertynów.

Szlak turystyczny niebieski Klasztor Albertynek (1110 m n.p.m.) - Kuźnice (1010 m n.p.m.)

Idąc szeroką, kamienną, leśną drogą - Drogą Brata Alberta, dochodzimy do dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Ostatni 700 metrowy odcinek pokonujemy w 10 minut. 



Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów