Korona Gór Polski - lista szczytów

  

Nasz kraj obfituje w bardzo wiele atrakcji turystycznych. Jedną z najbardziej znanych są polskie góry. Co więcej, dla wielu z nas zdobycie Korony Gór Polski jest marzeniem, które chcemy zrealizować i znaleźć się na zaszczytnej liście zdobywców. Jakie szczyty zaliczamy do Korony Gór Polski? Co warto o niej wiedzieć? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!. Krótka historia Korony Gór Polski

Pomysł na zebranie najbardziej wymagających szczytów różnorodnych pasm górskich zlokalizowanych na terenie Polski zrodził się w 1997 roku. Czasopismo o nazwie "Poznaj swój kraj" było pierwszym miejscem, w którym pojawiła się słynna dziś nazwa Korona Gór Polski. Twórcami idei są Marek Więckowski oraz Wojciech Lewandowski. 

Jaki cel przyświecał temu przedsięwzięciu? Przede wszystkim twórcy pragnęli, by spopularyzować inne górskie szczyty naszego kraju niż jedynie słynne i znane praktycznie przez wszystkich Tatry. Korona Gór Polski miała zachęcić do obcowania z przyrodą, poznawania natury oraz być doskonałym pomysłem mobilizującym do górskich wędrówek, co z pewnością się udało. Po dziś dzień każdy miłośnik gór pragnie zdobyć wszystkie szczyty, które zaliczane są do KGP.


Które szczyty zaliczane są do Korony Gór Polski? 

Korona Gór Polski liczy aż 28 szczytów górskich. To niejednokrotnie jedne z najbardziej wymagających, najwyższych szczytów, które rozlokowane są w różnych częściach, pasmach górskich naszego kraju. Zdarzają się jednak wyjątki na liście, które nie są najwyższym szczytem danego pasma górskiego (np. Chełmiec). By móc poszczycić się tytułem zdobywcy Korony Gór Polski, na naszej mapie zdobytych szczytów górskich muszą znaleźć się:

Rysy,

Babia Góra,

Śnieżnik,

Śnieżka,

Tarnica,

Turbacz,

Radziejowa,

Mogielica,

Wysoka Kopa,

Skrzyczne,

Rudawiec,

Orlica,

Wielka Sowa,

Wysoka,

Kowadło,

Lackowa,

Skalnik,

Jagodna,

Czupel,

Waligóra,

Szczeliniec Wielki,

Biskupia Kopa,

Lubomir,

Chełmiec,

Kłodzka Góra,

Ślęża,

Skopiec,

Łysica.


To pełna i kompletna lista wszystkich szczytów, które musimy zdobyć. Jak widać na pierwszy rzut oka, Giewont nie znalazł się na zamieszczonej liście. Pomimo tego, że przez wielu początkujących turystów jest to sprawa oczywista, nie jest to szczyt, który wchodzi w skład słynnej Korony Gór Polski. 


Jak zdobyć Koronę Gór Polski?

Korona Gór Polski z całą pewnością jest wyzwaniem dla każdego miłośnika górskich szlaków. Jej zdobycie musi poprzedzone być właściwą organizacją. Przede wszystkim należy zapisać się do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. W przeciwnym razie, po zdobyciu wszystkich dwudziestu ośmiu szczytów KGP nie otrzymamy odznaki, jak również nasze imię i nazwisko nie będzie znajdować się na liście zdobywców. Po dopełnieniu takich formalności, wraz z przysłaną książeczką, można wyruszać na górskie szlaki (z właściwym ekwipunkiem i ubiorem). Co ważne, nie ma limitu czasowego, w którym musimy zdobyć wszystkie szczyty. W związku z tym możemy nasze górskie "podboje" rozłożyć w czasie nawet na kilka lat. To sprawia, że zdobycie KGP staje się zadaniem realnym dla każdego zapalonego wędrowca. 


Korona Gór Polski jako znak towarowy 

Korona Gór Polski stała się dziś tak powszechnie znana i pożądana, że obecnie jest także znakiem towarowym Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Podlega więc pełnej ochronie prawnej - została zarejestrowana w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyruszaj na górskie szlaki i zdobądź tytuł zdobywcy Korony Gór Polski. Do dzieła!


Redakcja poleca

Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Hala Gąsienicowa w Tatrach z kamery na żywo. Kasprowy Wierch - Hala Gąsienicowa Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz  Widok live z dolnej stacji 4 osobowej kolei krzesełkowej Master Ski w Tyliczu na trasy zjazdowe. Stacja narciarska Master Ski dysponuje jeszcze dwoma wyciągami talerzykowymi i wyciągiem ćwiczebnym. Trasy przygotowane są dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania, są szerokie, dobrze utrzymane - sprzyjają rodzinnemu wypoczynkowi. Sprawdź warunki pogodowe online. Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Gryglówka - widok z górnej stacji Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.082016 ms