Korona Gór Polski - lista szczytów

  

Nasz kraj obfituje w bardzo wiele atrakcji turystycznych. Jedną z najbardziej znanych są polskie góry. Co więcej, dla wielu z nas zdobycie Korony Gór Polski jest marzeniem, które chcemy zrealizować i znaleźć się na zaszczytnej liście zdobywców. Jakie szczyty zaliczamy do Korony Gór Polski? Co warto o niej wiedzieć? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!. 



Krótka historia Korony Gór Polski

Pomysł na zebranie najbardziej wymagających szczytów różnorodnych pasm górskich zlokalizowanych na terenie Polski zrodził się w 1997 roku. Czasopismo o nazwie "Poznaj swój kraj" było pierwszym miejscem, w którym pojawiła się słynna dziś nazwa Korona Gór Polski. Twórcami idei są Marek Więckowski oraz Wojciech Lewandowski. 

Jaki cel przyświecał temu przedsięwzięciu? Przede wszystkim twórcy pragnęli, by spopularyzować inne górskie szczyty naszego kraju niż jedynie słynne i znane praktycznie przez wszystkich Tatry. Korona Gór Polski miała zachęcić do obcowania z przyrodą, poznawania natury oraz być doskonałym pomysłem mobilizującym do górskich wędrówek, co z pewnością się udało. Po dziś dzień każdy miłośnik gór pragnie zdobyć wszystkie szczyty, które zaliczane są do KGP.


Które szczyty zaliczane są do Korony Gór Polski? 

Korona Gór Polski liczy aż 28 szczytów górskich. To niejednokrotnie jedne z najbardziej wymagających, najwyższych szczytów, które rozlokowane są w różnych częściach, pasmach górskich naszego kraju. Zdarzają się jednak wyjątki na liście, które nie są najwyższym szczytem danego pasma górskiego (np. Chełmiec). By móc poszczycić się tytułem zdobywcy Korony Gór Polski, na naszej mapie zdobytych szczytów górskich muszą znaleźć się:

Rysy,

Babia Góra,

Śnieżnik,

Śnieżka,

Tarnica,

Turbacz,

Radziejowa,

Mogielica,

Wysoka Kopa,

Skrzyczne,

Rudawiec,

Orlica,

Wielka Sowa,

Wysoka,

Kowadło,

Lackowa,

Skalnik,

Jagodna,

Czupel,

Waligóra,

Szczeliniec Wielki,

Biskupia Kopa,

Lubomir,

Chełmiec,

Kłodzka Góra,

Ślęża,

Skopiec,

Łysica.


To pełna i kompletna lista wszystkich szczytów, które musimy zdobyć. Jak widać na pierwszy rzut oka, Giewont nie znalazł się na zamieszczonej liście. Pomimo tego, że przez wielu początkujących turystów jest to sprawa oczywista, nie jest to szczyt, który wchodzi w skład słynnej Korony Gór Polski. 


Jak zdobyć Koronę Gór Polski?

Korona Gór Polski z całą pewnością jest wyzwaniem dla każdego miłośnika górskich szlaków. Jej zdobycie musi poprzedzone być właściwą organizacją. Przede wszystkim należy zapisać się do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. W przeciwnym razie, po zdobyciu wszystkich dwudziestu ośmiu szczytów KGP nie otrzymamy odznaki, jak również nasze imię i nazwisko nie będzie znajdować się na liście zdobywców. Po dopełnieniu takich formalności, wraz z przysłaną książeczką, można wyruszać na górskie szlaki (z właściwym ekwipunkiem i ubiorem). Co ważne, nie ma limitu czasowego, w którym musimy zdobyć wszystkie szczyty. W związku z tym możemy nasze górskie "podboje" rozłożyć w czasie nawet na kilka lat. To sprawia, że zdobycie KGP staje się zadaniem realnym dla każdego zapalonego wędrowca. 


Korona Gór Polski jako znak towarowy 

Korona Gór Polski stała się dziś tak powszechnie znana i pożądana, że obecnie jest także znakiem towarowym Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Podlega więc pełnej ochronie prawnej - została zarejestrowana w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyruszaj na górskie szlaki i zdobądź tytuł zdobywcy Korony Gór Polski. Do dzieła!


Redakcja poleca

Widok na plażę w Niechorzu - NOWOŚĆ NIECHORZE - widok na plażę i morze Widok na panoramę gór ze stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa Polana Szymoszkowa Kamera w Ostrowie z pięknym widokiem na plażę NOWOŚĆ OSTROWO - widok na plażę NOWOŚĆ Widok na malowniczą plażę w Ostrowie, to ukryty klejnot na wybrzeżu Bałtyku. Plaża położona jest między znanymi kurortami Karwią, a Jastrzębią Górą. Plaża w Ostrowie oferuje spokój i przestrzeń, które trudno znaleźć w innych zatłoczonych miejscach. Jej szerokość i długość sprawiają, że nawet w sezonie letnim można tu znaleźć swoje prywatne miejsce nad morzem.Z dostępem z kilkunastu zejść, od 28 przybliżonego do Jastrzębiej Góry, aż po 38 obok Karwi, każdy może łatwo dotrzeć do plaży w Ostrowie. Sosnowy las oddziela brzęk samochodów od szumu fal, tworząc idealne warunki do relaksu i plażowania. Widok z pylonu na plażę, latarnię morską i kanał portowy. USTKA - widok z pylonu na plażę Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Bielsko-Biała kamera na Rynek Starego Miasta online NOWOŚĆ Bielsko-Biała Rynek NOWOŚĆ Rynek w Bielsku Białej ulokowany jest w dzielnicy Śródmieście. Na płycie rynku znajduje się nowoczesna fontanna na środku której ustawiono rzeźbę Neptuna. W centralnej części rynku wyeksponowano archeologiczne odkrycia. Są to fundamenty wagi miejskiej oraz studnia. Pochodzą one najprawdopodobniej z XVII wieku. Na płycie rynku umiejscowiono także kopię pomnika Jana Nepomucena, którego oryginał mieści się w katedrze św. Mikołaja. Dookoła rynku stoją XVII i XVIII wieczne kamienice. Znajdujące się w nich podcienia dodają wyjątkowego uroku. Obecnie w kamienicach tych funkcjonuje sporo restauracji i barów. W sezonie letnim wystawiane są tu ogródki zewnętrzne, a na rynku odbywają się liczne imprezy artystyczne, koncerty muzyczne. W 2022 roku rynek stał się tłem dla wielu scen świątecznej komedii „Uwierz w Mikołaja”. Rynek jest jednym z bardziej klimatycznych i romantycznych miejsc w Bielsku Białej. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Kościelisko - panoramiczny widok na Tatry NOWOŚĆ Kościelisko - widok panoramiczny na Tatry NOWOŚĆ

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów