Kraków i jego zabytki - Bazylika Mariacka Hejnał na żywo

  


Bazylika Mariacka to jeden z najważniejszych kościołów Krakowa a także charakterystyczny zabytek tego miasta, znajdujący się bezpośrednio przy płycie rynku głównego. 


Kościół został konsekrowany około 1320 roku a jego budowa rozpoczęła się jeszcze w wieku XIII.  Do głównej części kościoła wpada światło przez ogromne okna z witrażami. Niestety z czasów średniowiecza zachowała się tylko część z nich. Kolejne zostały wykonane w XIX w. renowacji i pochodzą spod ręki Józefa Mehoffera oraz Stanisława Wyspiańskiego. Ta dwójka słynnych malarzy pracowała również przy tworzeniu dekoracji malarskiej zaprojektowanej przez Jana Matejkę. 


  Turyści odwiedzają to miejsce nie tylko ze względu na przepiękną architekturę i malarstwo ale także chcą podziwiać arcydzieło gotyku - rzeźbiony ołtarz Wita Stwosza. Trafił on do kościoła pod koniec XV w. Ołtarz ten jest pentaptykiem. Posiada 5 części. Jedną główną, dwa boczne skrzydła nieruchome oraz kolejne dwa ruchome. Kiedyś był otwierany tylko w czasie ważnych świąt, później o określonych godzinach, obecnie jest otwarty cały czas. 
Bazylikę można zwiedzać codziennie w godz. 11.30-18.00 (dni powszednie) 14.00 -18.00 (niedziela i święta). Dla turystów przeznaczone jest wejście od strony południowej a nie to główne bezpośrednie z płyty rynku. Zwiedzać można kaplice główną, przednią część nawy, prezbiterium.


Od listopada 2017 roku ołtarz Wita Stwosza pozostaje otwarty cały czas. Jednak na chwilę obecną trwają pracę w jego obrębie i jest on częściowo przysłonięty. W całej okazałości powinno się móc go podziwiać około grudnia 2020 roku. Koszt zwiedzenia to w przypadku dorosłych osób 10 zł a dzieci 5 zł.

Podziwiać ten zabytek bez względu na porę dnia można dzięki kamerze online. 

Codziennie w jednej z wieży kościoła Mariackiego trwa nieprzerwanie jedna z najciekawszych tradycji Krakowa. W samo południe wygrywany jest tu hejnał, który rozbrzmiewa na cztery strony świata. W pewnym momencie melodia się urywa...źródło: screen z kamery
Legenda głosi, że strażnik przerwał alarm ugodzony tatarską strzałą w gardło...


Kiedyś był on wygrywany jako ostrzeżenie, potem otwierał i zamykał bramy miasta. Teraz grupa trębaczy dba o zachowanie jednej z najpiękniejszych tradycji. Bo czyż możemy wyobrazić sobie pobyt w Krakowie bez hejnału ?


Dzięki technice streamingu, każdy może nie tylko posłuchać ale i zobaczyć jak wygląda odgrywanie hejnału z Wieży Mariackiej na żywo. 

Codziennie w samo południe zapraszamy aby odkryć rąbek krakowskiej legendy.  Transmisję można usłyszeć i zobaczyć z 5 kamer zamontowanych w Wieży Kościoła Mariackiego.źródło; archiwum webcamera.plDo hejnalicy Mariackiej można wejść osobiście. Ilość miejsc jest ograniczona a w razie złych warunków pogodowych może to być niestety w ogóle niemożliwe. Wejścia odbywają się w turach co pół godziny. Od kwietnia do października czynne: wtorek–sobota 9.10–17.30 (wejścia co 30 minut) przerwa 11.30–13.10 a w niedzielę 13.10–17.30 (wejścia co 30 minut)

W listopadzie i grudniu zwiedzanie tylko 3 dni w tygodniu: czwartek–sobota 9.10–17.30 (wejścia co 30 minut) przerwa 11.30–13.10. Koszt to ulgowy 10 zł normalny 15 zł.

Możliwe jest również zwiedzanie dzwonnicy Mariackiej. Czynne od  czerwca do października od wtorku do piątku w godzinach od 10-14. Skorzystać niestety mogą tylko dorośli  po wcześniejszym umówieniu się. Redakcja poleca

Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Hala Gąsienicowa w Tatrach z kamery na żywo. Kasprowy Wierch - Hala Gąsienicowa Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz  Widok live z dolnej stacji 4 osobowej kolei krzesełkowej Master Ski w Tyliczu na trasy zjazdowe. Stacja narciarska Master Ski dysponuje jeszcze dwoma wyciągami talerzykowymi i wyciągiem ćwiczebnym. Trasy przygotowane są dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania, są szerokie, dobrze utrzymane - sprzyjają rodzinnemu wypoczynkowi. Sprawdź warunki pogodowe online. Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Gryglówka - widok z górnej stacji Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów