Kraków i jego zabytki - Bazylika Mariacka Hejnał na żywo

  


Bazylika Mariacka to jeden z najważniejszych kościołów Krakowa a także charakterystyczny zabytek tego miasta, znajdujący się bezpośrednio przy płycie rynku głównego. 


Kościół został konsekrowany około 1320 roku a jego budowa rozpoczęła się jeszcze w wieku XIII.  Do głównej części kościoła wpada światło przez ogromne okna z witrażami. Niestety z czasów średniowiecza zachowała się tylko część z nich. Kolejne zostały wykonane w XIX w. renowacji i pochodzą spod ręki Józefa Mehoffera oraz Stanisława Wyspiańskiego. Ta dwójka słynnych malarzy pracowała również przy tworzeniu dekoracji malarskiej zaprojektowanej przez Jana Matejkę. 


  Turyści odwiedzają to miejsce nie tylko ze względu na przepiękną architekturę i malarstwo ale także chcą podziwiać arcydzieło gotyku - rzeźbiony ołtarz Wita Stwosza. Trafił on do kościoła pod koniec XV w. Ołtarz ten jest pentaptykiem. Posiada 5 części. Jedną główną, dwa boczne skrzydła nieruchome oraz kolejne dwa ruchome. Kiedyś był otwierany tylko w czasie ważnych świąt, później o określonych godzinach, obecnie jest otwarty cały czas. 
Bazylikę można zwiedzać codziennie w godz. 11.30-18.00 (dni powszednie) 14.00 -18.00 (niedziela i święta). Dla turystów przeznaczone jest wejście od strony południowej a nie to główne bezpośrednie z płyty rynku. Zwiedzać można kaplice główną, przednią część nawy, prezbiterium.


Od listopada 2017 roku ołtarz Wita Stwosza pozostaje otwarty cały czas. Jednak na chwilę obecną trwają pracę w jego obrębie i jest on częściowo przysłonięty. W całej okazałości powinno się móc go podziwiać około grudnia 2020 roku. Koszt zwiedzenia to w przypadku dorosłych osób 10 zł a dzieci 5 zł.

Podziwiać ten zabytek bez względu na porę dnia można dzięki kamerze online. 

Codziennie w jednej z wieży kościoła Mariackiego trwa nieprzerwanie jedna z najciekawszych tradycji Krakowa. W samo południe wygrywany jest tu hejnał, który rozbrzmiewa na cztery strony świata. W pewnym momencie melodia się urywa...źródło: screen z kamery
Legenda głosi, że strażnik przerwał alarm ugodzony tatarską strzałą w gardło...


Kiedyś był on wygrywany jako ostrzeżenie, potem otwierał i zamykał bramy miasta. Teraz grupa trębaczy dba o zachowanie jednej z najpiękniejszych tradycji. Bo czyż możemy wyobrazić sobie pobyt w Krakowie bez hejnału ?


Dzięki technice streamingu, każdy może nie tylko posłuchać ale i zobaczyć jak wygląda odgrywanie hejnału z Wieży Mariackiej na żywo. 

Codziennie w samo południe zapraszamy aby odkryć rąbek krakowskiej legendy.  Transmisję można usłyszeć i zobaczyć z 5 kamer zamontowanych w Wieży Kościoła Mariackiego.źródło; archiwum webcamera.plDo hejnalicy Mariackiej można wejść osobiście. Ilość miejsc jest ograniczona a w razie złych warunków pogodowych może to być niestety w ogóle niemożliwe. Wejścia odbywają się w turach co pół godziny. Od kwietnia do października czynne: wtorek–sobota 9.10–17.30 (wejścia co 30 minut) przerwa 11.30–13.10 a w niedzielę 13.10–17.30 (wejścia co 30 minut)

W listopadzie i grudniu zwiedzanie tylko 3 dni w tygodniu: czwartek–sobota 9.10–17.30 (wejścia co 30 minut) przerwa 11.30–13.10. Koszt to ulgowy 10 zł normalny 15 zł.

Możliwe jest również zwiedzanie dzwonnicy Mariackiej. Czynne od  czerwca do października od wtorku do piątku w godzinach od 10-14. Skorzystać niestety mogą tylko dorośli  po wcześniejszym umówieniu się. Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów