Kraków to jedno z najbardziej znanych miast w Polsce. Ta stolica małopolski jest bardzo często wybiera jako destynacja wakacyjnych czy weekendowych podroży turystów krajowych jak i zagranicznych.
W Krakowie, jak mało w którym mieście, występuje ogromna ilość obiektów
historycznych. Łącznie aż 82 muzea i oddziały muzealne znajdują się właśnie w Krakowie.
zdjęcie: archiwum Webcamera.pl - widok na Rynek Główny w Krakowie i Kościół Mariacki
Tuż nad brzegami rzeki Wisły na Wzgórzu Wawelskim stoi znany większości Polaków Zamek Królewski.
Rezydencja ta była kiedyś siedzibą rządzących rodów. Na przestrzeni wieków był on na przemian grabiony, niszczony a potem odbudowywany. W związku z tym zamek reprezentuje różne style architektoniczne w zależności od tego w jakim wieku następowała jego przebudowa. Królami, którzy dokonali największych zmian byli: Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Aleksander Jagiellończyk, Zygmunt I Stary.
Zwiedzanie zamku podzielono na wystawy. Są wystawy stałe, sezonowe, a także wystawy czasowe. Trasy sezonowe to Smocza Jama oraz Baszta Sandomierska. Wystawa stała „Wawel Zaginiony” pokazuje zabytki archeologiczne, które odnaleziono podczas badań wzgórza wawelskiego m.in. naczynia kuchenne, zastawa stołowa. Do wystawy zaliczone jest także Lapidarium czyli fragmenty kolumn, elementy ołtarza z katedry, gipsowe odlewy dekoracji.
Zwiedzić można Zbrojownię gdzie na ekspozycji zobaczymy najróżniejsze rodzaje broni od broni drzewcowej, mieczy dwuręcznych poprzez rapiery, szpady po broń palną. W zbrojowni można podziwiać hełmy, zbroje turniejowe, zbroje husarskie w tym także wyjątkowy egzemplarz z przymocowanymi do naplecznika skrzydłami. „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie” – do dyspozycji zwiedzających oddano 10 sal. Wśród nich są komnaty, w których urządzano bale, odbywały się obrady sejmu i audiencje. Na ścianach można podziwiać ogromną ilość obrazów oraz oryginalne tkane arrasy, które dotarły na Wawel na zamówienie króla Zygmunta Augusta w XVI wieku.
Zdjęcie: archiwum WebCamera.pl - widok na Wawel
Colegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Muzeum to dysponuje wystawami stałymi jak i czasowymi. Na wystawach stałych można zwiedzać różne sale dydaktyczne. Sala z globusami, sala kartografii, sala fizyki, sala chemii, sala z lunetami, sala zegarowa itp. W ich wnętrzach zobaczymy XVI wieczne globusy, urządzenie do pierwszych prób wykonywania zdjęć rentgenowskich, XIX wieczne przyrządy analityczne, dawne zestawy do mierzenia ciśnienia lub temperatury.
W najstarszej części muzeum znajduje się Aula, dawna sala wykładowa, w której dziś odbywają się wyjątkowe uroczystości jak na przykład nadanie habilitacji lub honorowego doktoratu. Dostępne do zwiedzania są pokoje profesorskie. Mieszkali oni w Collegium Maius aż do końca osiemnastego wieku. Były traktowane jako oddzielne mieszkania, wejścia do nich prowadziły z krużganków. W skarbcu przechowywane są najcenniejsze pamiątki muzeum. Dostępne są kopie dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu jeden Kazimierza Wielkiego, drugi Władysława Jagiełły. W sejfie skarbca znajdują się berła czyli symbole władzy rektorskiej w tym berło królowej Jadwigi. Oprócz reliktów zamierzchłej przeszłości znajdują się tu także pamiątki znanych osobistości np. medal noblowski ofiarowany przez Wisławę Szymborską.
3. Sukiennice - miejsce, gdzie łączą się handel i sztuka
Sukiennice to duża hala targowa znajdująca się
na środku
Rynku Głównego. Początkowo były to tylko dwa równoległe rzędy
kramów, na których handlowano m.in. suknem. Na początku XIV wieku
dodano dach przez co zyskały one wygląd hali. W połowie XIV wieku król
Kazimierz III Wielki rozbudował Sukiennice i zyskały one wygląd
bardzo zbliżony do obecnego. W takiej formie przetrwały prawie 200 lat, kiedy to spłonęły w 1555 roku.
Obecnie w Sukiennicach przez środek
podążamy między dwoma rzędami kramów. Sprzedaje się w nich głownie
pamiątki, galanterię, wyroby wełniane i biżuterię. Na piętrze Sukiennic
swoją siedzibę ma Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, w której można
podziwiać obrazy Malczewskiego, Matejki, Chełmońskiego czy słynny „Szał”
Władysława Podkowińskiego.
zdjęcie: archiwum Webcamera.pl - widok na Sukiennice w Krakowie
Bryła budynku charakteryzuje się swobodnym połączeniem różnych stylów sztuki, pozornie do siebie niepasujących, ale tworzących zgrabną całość. Takie łączenie nazywamy eklektyzmem i w takim stylu powstał Teatr Słowackiego. Na fasadzie budynku znajdują się po dwóch stronach alegoryczne postacie. Przedstawiają one poezję, dramat, komedię, muzykę, operę i operetkę.
Wnętrze jest niezwykle zdobione i zachwyca swoją urodą. Ogromna klatka schodowa prowadzi do foyer, w którym znajdują się popiersia ojców teatru m.in. Aleksandra Fredy czy Wojciecha Bogusławskiego. Teatr działa od końca XIX wieku, a imię Juliusza Słowackiego otrzymał na początku wieku XX. Mieści się przy Placu Św. Ducha 1 w Krakowie.
Jednym z najważniejszych inscenizatorów wystawiających sztuki w tym teatrze był Stanisław Wyspiański. Wyreżyserował on wszystkie części „Dziadów” oraz jedna z najsłynniejszych przedstawień epoki Młodej Polski „Wesele”. Wśród nazwisk osób, które pełniły funkcję dyrektora teatru możemy wymienić m.in. Ludwika Solskiego, Lucjana Rydla, Karola Frycza czy Mikołaja Grabowskiego. Istnieje też możliwość zwiedzenia teatru. W czasie oprowadzania możliwe jest obejrzenie zaplecza, zwiedzanie foyer, podziwianie pięknie malowanej kurtyny. Przewodnik dodatkowo zaznajomi zwiedzających z historią teatru jak i ciekawostkami o osobach, które były z nim związane.
zdjęcie: Kraków - widok na Zamek Królewski
Na szczególne uznanie zasługują podziemia rynku w Krakowie. Te wyjątkowe wykopaliska są unikatem na skalę europejską. Prace pod ziemią trwały ponad 5 lat. Rozpoczęły się w 2005 roku, a już w 2010 wyjątkowy park archeologiczny mogli zwiedzić pierwsi goście. Podziemie należy do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wejście znajduje się w budynku Sukiennic. Odwiedzając to miejsce przenosimy się w czasie. Spacerując bezpośrednio pod płytą Rynku wkraczamy w czasy średniowiecza. Przemierzając trasę poprzez różnego rodzaju pomosty możemy podziwiać bardzo dobrze zachowane fragmenty domów, warsztatów, kramów. Na specjalnych prezentacjach multimedialnych oraz inscenizacjach dowiemy się jak wyglądał średniowieczny handel i transport. Zobaczymy typową osadę z tych czasów, a nawet XI wieczny cmentarz.
Odwiedzenie podziemi rynku w Krakowie dostarcza ogromnej ilości wiedzy historycznej. Przekazana jest ona w sposób przystępny i atrakcyjny dla całej rodziny, między innymi dzięki seansom filmowym czy prezentacjom multimedialnym. Wybierając się w to miejsce należy mieć na uwadze, że Podziemia rynku w Krakowie są niezwykle popularne i licznie odwiedzane, więc warto zakupić bilety z wyprzedzeniem.
Artykuł powstał przy współpracy z azylvip.pl