Łączysz się z publicznym Wi-Fi? Sprawdź najpopularniejsze zagrożenia

  

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że korzystanie z publicznej sieci może kryć za sobą masę niebezpieczeństw. Kawiarnia, lotnisko czy centrum handlowe – dziś w większości miejsc publicznych spotykamy się z ogólnodostępnym Wi-Fi. Jest to wygodne rozwiązanie – możemy do sieci bowiem podłączyć się szybko, prosto, i co najważniejsze – za darmo. Zdawać się może, że jest to opcja idealna – jednak łatwo tutaj o naruszenie i kradzież danych osobowych z naszego urządzenia. Zanim skorzystamy z tego rozwiązania, sprawdźmy realne zagrożenia, jakie za sobą niesie publiczna, ogólnodostępna sieć.

Łączysz się z publicznym Wi-Fi? Sprawdź najpopularniejsze zagrożenia

zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Czy publiczna sieć może być zagrożeniem?

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie – czy faktycznie publiczne korzystanie z Wi-Fi może nam w jakikolwiek zaszkodzić? Z pozoru zalogowanie się do darmowej sieci nie wygląda na coś, co może wpłynąć na wyciek poufnych danych. Jeśli jednak dochodzi do takiej sytuacji, w pierwszym momencie nie zobaczymy nawet, że dzieje się coś niebezpiecznego – w międzyczasie jednak haker w niewidoczny sposób pozyska to, czego potrzebuje. Jak zatem można rozpoznać realne zagrożenie i co zrobić, aby temu zapobiec?

Sniffing, czyli przechwytywanie danych

Tłumacząc z języka angielskiego – sniffing to podsłuchiwanie i pozyskiwanie danych. Jest to specjalna technika, która polega na analizie i przechwyceniu tego, co się dzieje w sieci pomiędzy urządzeniami. Tzw. sniffer dekoduje informacje, zmieniając surowe dane w czytelną dla odbiorcy formę. Stosowane są również specjalne filtry danych – niezbędne do dalszej kradzieży – takie jak hasło czy numer karty kredytowej. Dzieli się je na dwa rodzaje: aktywny sniffing ingeruje w manipulacje ruchem sieciowym, a pasywny jedynie „nasłuchuje”, nie wchodząc w transmisje danych. Co ciekawe, ta metoda używana jest nie tylko przez hakerów – służy również w pracy informatyków do diagnostyki problemów z siecią.


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Evil twin – tzw. złudna sieć hakera

Jest to metoda, którą ciężko zweryfikować, przez co często użytkownicy z łatwością wpadają w pułapkę hakera. Polega ona na utworzeniu sieci bardzo podobnej lub już istniejącej w danym miejscu tak, aby była przejściówką do komunikacji między urządzeniami. Stąd właśnie pochodzi nazwa – evil twin, czyli zły bliźniak, który swoją nazwą zachęca do połączania się z Wi-Fi w miejscu publicznym. Po nawiązaniu łączności już tylko parę kroków dzieli nas od kradzieży danych, podsłuchiwania czy zainstalowania złośliwego oprogramowania.

Man-in-the-middle – kradzież pomiędzy urządzeniami

Ten cyberatak jest jednym z najniebezpieczniejszych dostępnych sposobów. Przestępca „wchodzi” pomiędzy nasze urządzenie a serwer, do którego chcemy się połączyć. W ten sposób ma duże pole do popisu – nie tylko widzi dane, które może zachować dla siebie, ale i ma możliwość ich zmiany w czasie rzeczywistym np. podmieniania wiadomości, czy przekierowywania na złośliwe strony internetowe. Użytkownik może nie widzieć żadnej różnicy, a więc przez cały czas nie wie, że zachodzi proces kradzieży.

Malvertising

Malvertising wymaga nieco większej kreatywności cyberprzestępcy – nierzadko z bezpośrednim kontaktem. Najprościej rzecz ujmując – jest to pozornie zwykła reklama, która po kliknięciu przekierowuje nas na złośliwy kod i w taki sposób pobiera szkodliwe oprogramowanie. Bardzo często dochodzi również do manipulacji i podszywania się pod znane osoby czy instytucje, takie jak bank czy policja, które nakazują weryfikacji tożsamości czy logowania się na fałszywe strony internetowe, zawarte w treści maila czy SMS-a.


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Jak zapobiec kradzieżom danych w publicznym Wi-Fi?

Najprostszym sposobem na uniknięcie kradzieży danych z publicznego Wi-Fi jest oczywiście unikanie go. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z własnego pakietu danych. Obecnie możemy wybierać spośród wielu opcji – internetu na kartę bez umowy czy też na określony czas. Czasem jednak nie ma innej możliwości, szczególnie na wyjeździe zagranicznym lub w momencie, gdy nasz pakiet nie wystarcza. Oto parę sposobów na to, aby takie połączenie było w pełni bezpieczne.

  1. Wykorzystuj VPN – jest to wirtualna sieć prywatna, która równocześnie przesyła dane osobowe, szyfrując je. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, które dodatkowo ukrywa nasz adres IP.
  2. Omijaj strony z poufnymi danymi logowania – jeśli nie mamy potrzeby logowania się do ważnych stron, takich jak banki, najlepiej przesuńmy to na moment, kiedy znajdziemy się w zaufanej sieci domowej.
  3. Sprawdź HTTPS – strona jest bezpieczna, kiedy posiada specjalny przedrostek http://. Jest to informacja dla użytkownika, że połączenie jest szyfrowane.
  4. Automatyczne łączenie z Wi-Fi – dla własnego bezpieczeństwa, warto zupełnie zrezygnować z automatycznego łączenia z siecią. Urządzenie, które ma dostęp do sieci bez żadnego hasła, może połączyć się samo, narażając nas na cyberatak.
  5. Zainstaluj antywirusa i aktualizuj system – programy dedykowanie do ochrony danych w urządzeniu wychwycą natychmiastowo podejrzane połączenie – tak samo jak aktualny system.
  6. Uruchom dodatkową weryfikację na wrażliwych stronach – przy zwyczajnym logowaniu, warto aktywować weryfikację dwuetapową. Taka opcja zmusza użytkownika do wpisania np. kodu SMS czy ciągu liczb z maila.

Cyberatak – czyli realne niebezpieczeństwo 

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, na jaką skale codziennie narażamy się na cyberataki. Świadomość o zostaniu ofiarą cyberataku niekiedy wychodzi na jaw ze sporym z opóźnieniem. Dlatego warto przede wszystkim wyposażyć się we własny internet mobilny dostosowany do naszych potrzeb (najszybsza opcja to internet na kartę bez umowy), lub w przypadku korzystania z publicznych Wi-Fi – robić to rozważnie.


Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów