Lublin w oku nowoczesnych kamer 4K

  

Od kiedy można oglądać Lublin na żywo?

Od dziś możecie wirtualnie oglądać Lublin w oku kamer pogodowych. W mieście zamontowane zostały dwie kamery Ultra HD. Pierwsza z nich prezentuje ujęcia na ulicę Królewską, Plac Łokietka i Bramę Krakowską, a druga na Park Ludowy.
To pierwsze miasto z województwa lubelskiego, które podjęło z nami współpracę i mamy nadzieję że nie ostatnie. Mając na uwadze, że żyjemy w świecie nowoczesnych technologii, a pojawienie się w cyfrowym świecie za pośrednictwem kamer, przyczynia się do promocji walorów turystycznych miejsc do których chcą podróżować turyści, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Co zobaczycie z kamer? 

Kamera zainstalowana na ratuszu miasta Lublina prezentuje obraz z kamery stało pozycyjnej. Kamera ustawiona jest na ulicę Królewską, z lewej strony prezentuje Bramę Krakowską, a przed nią Plac Łokietka. Najwyższy punkt zabytkowy Lublina to Wieża Trynitarska, którą widać na ostatnim planie obrazu, po lewej stronie. 

Widok z kamery na miasto Lublin
źródło: archiwum redakcji webcamera.pl - Widok z kamery na miasto Lublin 

 

Kamera zainstalowana w Parku Ludowym transmituje widok na nową fontannę powstałą w miejscu starego amfiteatru. Dysze fontanny mają postać srebrzystych kul, a na pięknym mozaikowym dnie dostrzeżemy wizerunki ryb żyjących w pobliskiej rzece Bystrzycy. W oddali widać alejkę, która prowadzi do jednego z największych centrum targowych w Polsce. Odnowiony zielony teren w centrum miasta, który został oddany do użytku końcem zeszłego roku, to strefa wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Lublina. W Parku Ludowym powstały liczne alejki dla spacerowiczów czy rowerzystów. Mieszczą się tam dwie ścieżki tematyczne, jedna przemijania a druga edukacyjna. Aby zobaczyć cały Park Ludowy potrzebujemy 2 godzin, ponieważ Park leży aż na 23 ha powierzchni oddanej zwiedzającym.  


zdjęcie z kamery na fontannę w Parku Ludowym w Lublinie
źródło: zdjęcie z kamery na fontannę w Parku Ludowym w Lublinie 

Gdzie leży Lublin?

Lublin to jedno z najpiękniejszych miast we wschodniej części kraju. Szczyci się pięknym Starym Miastem oraz licznymi zabytkami i ciekawą ofertą turystyczną. Za pośrednictwem kamery możecie spoglądać na to miasto, zanim zdecydujecie się je odwiedzić. 
Lublin to stolica województwa lubelskiego, dziewiąte co do wielkości miasto w Polsce, położone na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą. 170 km od Warszawy i 100 km od przejścia granicznego z Ukrainą. 

Zabytkowe miasto Lublin 

Czy wiecie, że Lublin jest jednym z najstarszych miast w Polsce ?  Począwszy od zarania polskiej państwowości poprzez średniowiecze, renesans (w którym to miasto przeżywało rozkwit złoty wiek dla Lublina) po barok i klasycyzm. Pierwsi osadnicy pojawili się tu już w VI wieku. 

Co trzeba zobaczyć będąc w Lublinie?

Stare Miasto 
Starówka jest historycznie najstarszą częścią Lublina. Swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza zawiłej historii. Stare Miasto najbardziej ucierpiało w czasie bombardowań we wrześniu 1939 roku. W bombardowaniu spłonął i został zburzony budynek ratusza, który następnie został odbudowany w latach 50-tych XX wieku z zachowaniem dawnej architektury. Od tego czasu wznosi się w pobliżu Bramy Krakowskiej przy Placu Łokietka, który jest centralnym punktem miasta Lublina.


Brama Krakowska
Do Starego Miasta można wejść przez jedną z bram, na przykład Bramę Krakowską (którą widzimy w kamery). Ta gotycka Brama to najstarszy zabytek Lublina, wzniesiono ją w XVI wieku i do dziś jest symbolem tego miasta.

Zamek w Lublinie
Królewski Zamek w Lublinie jest jednym z najważniejszych zabytków Lublina. Zbudowany w XII wieku i wielokrotnie przebudowywany. W latach 1831-1954 służył jako więzienie. Od 1957 roku mieści się tu Muzeum Narodowe w Lublinie. 
Zamek powstał na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem w stylu neogotyku angielskiego a fasadę budynku wyróżniają okna zakończone ostrym łukiem. Na terenie Zamku znajdują się dwie budowle, które pamiętają czasy średniowiecza. W XIII wieku do zamku dobudowano romański donżon, a w XIV wieku kaplicę zamkową w stylu gotyckim.

Baszta Zamkowa - Donżon
W kompleksie zamkowym mieści się zbudowana w XIII wieku wieża zamkowa, inaczej zwana, donżon. Pierwotnie wieża pełniła funkcję obronne, a z biegiem lat i za panowania Kazimierza Wielkiego, któremu przypisywane jest zbudowanie pałacu, wieżę przekształcono w więzienie dla szlachty. Od 2012 roku baszta donżon udostępniona jest do zwiedzania indywidualnie lub z przewodnikiem. Na szczycie zbudowano widokowy taras, gdzie rozpościera się wspaniały panoramiczny widok na Stare Miasto w Lublinie. 


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

Zobacz również

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski

MASTER-ski Tylicz

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów