Mazurski Park Krajobrazowy jesienią? 

  

Czy wraz z nadejściem jesieni, Mazury tracą swój klimat? Ależ skąd! Każda pora roku w tym uroczym zakątku Polski ma swój niepowtarzalny charakter - także jesień. Milknie wakacyjny gwar, a okolica zachwyca różnokolorowymi barwami.  Wrzesień i październik nie są już tak upalnymi miesiącami, ale często bywają bardzo słoneczne. Mimo iż temperatura niższa wystarczy założyć cieplejsze ubranie i ruszyć by aktywnie zwiedzać okolicę.

Zobacz malowniczą Marinę w Giżycku - oglądaj

źródło: widok na Jezioro Giżycko na Mazurach 

Mazurski Park Krajobrazowy swoimi granicami obejmuje m.in. gminy Mikołajki, Mrągowo, Pisz, Świętajno Ruciane- Nida.

Flora parku to ponad 850 gatunków roślin w tym szczególnie rzadkich takich jak dzwonecznik wodny. Wśród zwierząt występujących na terenie parku możemy wyróżnić wilki, bobry, rysie na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mieszka tu około 200 gatunków ptaków. Na Mazurach przygotowanych jest bardzo dużo ścieżek przyrodniczych. Naturę w końcu najlepiej poznaje się z bliska. Dla tych, którzy mają słabszą kondycję polecamy stosunkowo krótką, liczącą  około 3,5 kilometra trasę leśno-przyrodniczą -  Mendryny

Jezioro Ryńskie o brzasku - zobacz widok live

źródło: widok na Jezioro Ryn na Mazurach 

Wycieczkę zarówno rozpoczynamy jak i kończymy obok leśniczówki. Na trasie czekają na nas edukacyjne tablice z których dowiemy się kilku ciekawostek o nadleśnictwie. Poznamy także zagadnienia związane z leśną gospodarką np. zalety stosowania drewna, metody ochrony lasu, przykłady nisz ekologicznych.

Zobacz wioskę żeglarską na żywoźródło: widok na Jezioro Wilkasy 


Kolejną propozycją jest liczące 8 kilometrów ścieżka ekologiczna od wsi Krutyń do miejscowości Zgon. Trasę rozpoczynamy tuż obok budynku,  gdzie swoją siedzibę ma Zarząd Mazurskiego Parku krajobrazowego. Nieopodal znajduje się zabytkowa stodoła z początku wieku, w której mieści się centrum edukacji przyrodniczej. Następnie na naszej drodze miniemy głaz, który jest upamiętnieniem mazurskiego działacza Karola Małłka. Podążając dalej klonowo- jaworową alejką dotrzemy na skraj lasu, gdzie rośnie rosochata sosna, a tuż obok Dąb Krutyński, słynny w okolicy pomnik przyrody.

Marina w Olsztynie - równie piękna zobacz źródło: archiwum redakcji webcamera.pl

Następny przystanek możemy zrobić w Rezerwacie Zakręt, a tam zobaczyć chroniony krzew Wawrzynek Wilczełyko. W kolejnych etapach wycieczki podążamy brzegiem Jeziora Mokrego, by znów wkroczyć do mazurskich lasów. Zobaczymy kolejny pomnik przyrody ”Królewska Sosna” aby ostatecznie dotrzeć do wsi Zgon, która słynie ze swojego zabytkowego charakteru.


Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów