Mazurski Park Krajobrazowy jesienią? 

  

Czy wraz z nadejściem jesieni, Mazury tracą swój klimat? Ależ skąd! Każda pora roku w tym uroczym zakątku Polski ma swój niepowtarzalny charakter - także jesień. Milknie wakacyjny gwar, a okolica zachwyca różnokolorowymi barwami.  Wrzesień i październik nie są już tak upalnymi miesiącami, ale często bywają bardzo słoneczne. Mimo iż temperatura niższa wystarczy założyć cieplejsze ubranie i ruszyć by aktywnie zwiedzać okolicę.

Zobacz malowniczą Marinę w Giżycku - oglądaj

źródło: widok na Jezioro Giżycko na Mazurach 

Mazurski Park Krajobrazowy swoimi granicami obejmuje m.in. gminy Mikołajki, Mrągowo, Pisz, Świętajno Ruciane- Nida.

Flora parku to ponad 850 gatunków roślin w tym szczególnie rzadkich takich jak dzwonecznik wodny. Wśród zwierząt występujących na terenie parku możemy wyróżnić wilki, bobry, rysie na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mieszka tu około 200 gatunków ptaków. Na Mazurach przygotowanych jest bardzo dużo ścieżek przyrodniczych. Naturę w końcu najlepiej poznaje się z bliska. Dla tych, którzy mają słabszą kondycję polecamy stosunkowo krótką, liczącą  około 3,5 kilometra trasę leśno-przyrodniczą -  Mendryny

Jezioro Ryńskie o brzasku - zobacz widok live

źródło: widok na Jezioro Ryn na Mazurach 

Wycieczkę zarówno rozpoczynamy jak i kończymy obok leśniczówki. Na trasie czekają na nas edukacyjne tablice z których dowiemy się kilku ciekawostek o nadleśnictwie. Poznamy także zagadnienia związane z leśną gospodarką np. zalety stosowania drewna, metody ochrony lasu, przykłady nisz ekologicznych.

Zobacz wioskę żeglarską na żywoźródło: widok na Jezioro Wilkasy 


Kolejną propozycją jest liczące 8 kilometrów ścieżka ekologiczna od wsi Krutyń do miejscowości Zgon. Trasę rozpoczynamy tuż obok budynku,  gdzie swoją siedzibę ma Zarząd Mazurskiego Parku krajobrazowego. Nieopodal znajduje się zabytkowa stodoła z początku wieku, w której mieści się centrum edukacji przyrodniczej. Następnie na naszej drodze miniemy głaz, który jest upamiętnieniem mazurskiego działacza Karola Małłka. Podążając dalej klonowo- jaworową alejką dotrzemy na skraj lasu, gdzie rośnie rosochata sosna, a tuż obok Dąb Krutyński, słynny w okolicy pomnik przyrody.

Marina w Olsztynie - równie piękna zobacz źródło: archiwum redakcji webcamera.pl

Następny przystanek możemy zrobić w Rezerwacie Zakręt, a tam zobaczyć chroniony krzew Wawrzynek Wilczełyko. W kolejnych etapach wycieczki podążamy brzegiem Jeziora Mokrego, by znów wkroczyć do mazurskich lasów. Zobaczymy kolejny pomnik przyrody ”Królewska Sosna” aby ostatecznie dotrzeć do wsi Zgon, która słynie ze swojego zabytkowego charakteru.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów