TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Leżące w województwie dolnośląskim Karkonosze są najwyższym pasmem górskim w Sudetach. Większość turystów kojarzy je z ich najwyższym szczytem, czyli Śnieżką, która oferuje ciekawe trasy piesze i zjazdowe. Dwa największe ośrodki narciarskie znajdują się w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. To jednocześnie miejscowości z bogatą bazą noclegową i gastronomiczną.
Są one idealnym miejscem na rozpoczęcie nauki jazdy na nartach i snowboardzie. Gdzie najlepiej odnajdą się pasjonaci białego szaleństwa? Gdzie w Karkonoszach znajdują się najłatwiejsze trasy narciarskie?
zdjęcie: zimowy poranek w centrum Karpacza
Najbardziej rozpoznawalnymi ośrodkami w Karkonoszach są Karpacz i Szklarska Poręba. Niemal każdy ośrodek w tych miastach posiada stoki dla początkujących narciarzy. Wiele z nich zapewnia również atrakcje dla najmłodszych i umożliwia wykupienie lekcji pod okiem doświadczonego instruktora.
To najpopularniejszy ośrodek w polskiej części Karkonoszy. Przypadnie on do gustu zwłaszcza tym, których poziom umiejętności jest póki co niski. Niezbyt długie trasy w połączeniu z łagodnymi stokami pomogą ci doskonalić swoje umiejętności. Duża część stoków wymaga niewielkiego poziomu zaawansowanie, co czyni Karpacz doskonałym wyborem także dla tych narciarzy, którzy w białe szaleństwo chcą wciągnąć całą rodzinę.
Położony nieopodal najwyższego szczytu Karkonoszy kompleks Karpacz Ski Arena na Kopie jest jednym z największych w Polsce. Nie brakuje tam tras narciarskich dostosowanych również dla początkujących amatorów narciarstwa.
Polecaną trasą dla początkujących narciarzy jest niebieski szlak „Jan” usytuowany w środkowej części zbocza Kopy. Wyciąg JAN ma 418 m długości. Biegnąca obok nartostrada o długości 750 m jest łatwa i szeroka, dobra do nauki. Różnica wzniesień wynosi 102 m.
Ulubionym stokiem początkujących narciarzy i snowboardzistów w Karpaczu jest też stok przy wyciągu kanapowym „Liczykrupa". Kolej linowa LICZYKRUPA to dwuosobowa kolejka krzesełkowa w dolnej części stacji. Jest przeznaczona wyłącznie dla narciarzy. Znajduje się tu także kasa biletowa. Kolej ma 924 m długości. Biegnąca obok nartostrada, o podobnej długości jest łatwa, doskonała do nauki. Różnica wzniesień wynosi 124 m.
Kolorem niebieskim są też oznaczone inne trasy, min. trasa przy wyciągu orczykowym „Złotówka". Wyciąg orczykowy ZŁOTÓWKA ma 747 m długości. Biegnąca obok 850-metrowa nartostrada, ma 142 m różnicy wzniesień. Jest łatwa i szeroka, przy tym ciekawa i pięknie położona.
To jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Karkonoszach. Położony jest praktycznie w samym centrum Karpacza. Trzy trasy o długości 600, 800 i 1100 metrów będą idealne do lekkiego treningu. Ta ostatnia oznaczona jest kolorem niebieskim, czyli idealnym dla początkujących. Kompleks wyposażony jest w nową instalację do sztucznego naśnieżania, która umożliwia pokrycie stoku białych puchem nawet przy dodatnich temperaturach. Dodatkowo w Białym Jarze do dyspozycji mamy też przeznaczony dla dzieci ogródek szkoleniowy, który stanowi świetne miejsce startu dla przyszłych adeptów sztuki narciarskiej.
zdjęcie: widok dolnej stacji ośrodka narciarskiego Winterpol Karpacz w Białym Jarze
Podobnie jak w Karpaczu, tu również nie brak tras dla początkujących narciarzy. Mnogość szkół nauki jazdy, doskonałe wyciągi dla początkujących i dzieci to coś co sprawia, że Szklarska Poręba jest idealnym miejscem do rozpoczęcia swojej przygody z nartami czy snowboardem.
Najpopularniejszą i jednocześnie najłatwiejszą nartostradą Ski Areny Szrenica jest Puchatek – łatwa trasa (niebieska) o długości 1470 metrów z instalacją sztucznego oświetlenia dzięki czemu odbywają się na niej nocne jazdy.
▪ trasa łatwa
▪ długość 1470 m
▪ różnica poziomów 172 m
▪ średnie nachylenie 12,0 %
▪ największe nachylenie 27,0 %
▪ szerokość trasy 15 – 35 m
▪ usytuowanie początku trasy 880 m n.p.m.
▪ usytuowanie końca trasy 708 m n.p.m.
▪ instalacja sztucznego dośnieżania 100% trasy
▪ instalacja sztucznego oświetlenia 100% trasy
Hala Szrenicka to kolejna trasa, na której bez problemu odnajdą się początkujący narciarze. Jest ona krótsza i bardziej stroma od Puchatka, lecz łagodnie ukształtowana. Liczy 650 m długości przy 120 m różnicy poziomów i 18% nachylenia.
zdjęcie: Widok na żywo z dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę
Są tu dwa wyciągi typu zaczepowego (tzw. wyrwirączka) o długości 120 metrów. Trasa zjazdowa jest prawdziwą „oślą łączką” świetną do nauki zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Idealne miejsce dla dzieci i dorosłych zaczynających dopiero swoja przygodę z nartami. Znajduje się tu wyciąg orczykowy ze świetną obsługą, dzięki której szybko opanujemy umiejętność jazdy wyciągiem. Stok jest niemal płaski, z łagodnym i wygodnym podjazdem pod wyciąg. Na terenie wyciągu funkcjonuje przedszkole narciarskie, w którym każde dziecko opanuje sztukę jazdy na nartach.
To dwa wyciągi orczykowe uruchamiane na terenie niewielkiego parku. Oba obsługują do 800 miłośników nart zjazdowych i snowboardu w ciągu godziny. Pokonują ok. 30 metrów różnicy wzniesień między stacjami dolną i górną.
Zarówno “Pietkiewiczówka I”, jak też “Pietkiewiczówka II”, to trasy stosunkowe łatwe, bardzo przyjazne początkującym. Liczą odpowiednio 218 i 232 metry długości. Stoki posiadają system sztucznego oświetlenia.
Waszych ulubionych kamer