Narty klasyczne czy zjazdowe? Jak wybrać idealne narty i czym sugerować się przy zakupie?

  

Narciarstwo należy do sportów, dla których musimy dysponować odpowiednim wyposażeniem. Oczywiście najważniejszym jego elementem są narty. Jak wybrać narty, by móc cieszyć się zimowym białym szaleństwem?

Narty klasyczne czy zjazdowe? Jak wybrać idealne narty i czym sugerować się przy zakupie?zdjęcie: widok z kamery na trasy narciarskie Master Ski w Tyliczu

Uniwersalne kryteria wyboru nart

Bez względu na to, czy wybieramy narty do biegania czy też narty zjazdowe, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę następujące czynniki:

- Długość nart zależna od wzrostu narciarza - narty powinny liczyć około 20 centymetrów więcej niż nasz wzrost w przypadku nart klasycznych oraz około 15 centymetrów mniej w przypadku nart zjazdowych.

- Stopień zaawansowania narciarza - różnią się od siebie narty przeznaczone do nauki jazdy od nart wyprodukowanych dla wytrawnych profesjonalistów. Główną różnicą jest tu twardość, która jest tym mniejsza, im lepiej opanowaliśmy sztukę jazdy na nartach.

- Wiązania do butów narciarskich - pierwszą wskazówką jest tu wygoda, ale to nie wszystko. Wiele zależy od stylu naszej jazdy; im szybciej jedziemy, a trasa jest twardsza, tym sztywniejsze wiązania wybieramy.

- Szerokość nart - ten parametr jest ściśle powiązany z naszym stylem jazdy. Niższe temperatury i co za tym idzie bardziej miękki, puszysty śnieg, skłaniają do zakupu nart szerszych. I odwrotnie: śnieg silnie zmrożony i ubity pozwala jeździć lepiej na nartach węższych.

- Renoma producenta - zakup nart od producenta przypadkowego i nieznanego szybko skończy się rozczarowaniem. Stanowczo zalecamy trzymania się dobrych marek.

- Kształt nart - zarówno narty klasyczne i zjazdowe nie są projektowane tak, by ich szerokość na całej przestrzeni była identyczna. Przeciwnie, narty mają swoje miejsca szersze i węższe. Rozpatrzenie tego czynnika wyboru najlepiej udaje się podczas prób na stoku, a jeśli nie możemy tego zrobić, powinniśmy wrócić do wyżej wymienionych parametrów i zapytać o radę sprzedawcę.

- Materiał, z jakiego zrobione są narty - powinien być niemalże niezniszczalny. Nieco droższe narty są trochę lżejsze i jednocześnie bardziej wytrzymałe, gdyż stosuje się w nich rozwiązania materiałowe o większym stopniu zaawansowania technologicznego.

- Sztywność nart - każdy sportowiec ma pod tym względem własne preferencje, ale ogólnie dla początkujących zaleca się narty miększe. Miękkie narty lepiej też sprawdzą się na silnie zmrożonym śniegu.

Widzimy więc, że najlepiej byłoby dysponować kilkoma parami nart. Na ten luksus stać niewielu, więc starajmy się wybrać dla siebie narty możliwie uniwersalne. Gdy natomiast jesteśmy profesjonalistami, wtedy zmieniamy narty wraz z warunkami na stoku. Widzimy to wszystko przez kamery zamontowane na stokach: webcamera.pl


Narty klasyczne

Narty klasyczne to narty biegowe. Nasza Olimpijka Justyna Kowalczyk właśnie takich używała. Poruszamy się na nich krokiem łyżwiarskim, kijki służą do wspomożenia tego ruchu, jeździmy po powierzchniach o niewielkim nachyleniu

Narty zjazdowe

Na nartach zjazdowych, na stromym stoku, możemy osiągać duże prędkości. Profesjonalni sportowcy zwracają uwagę tylko na jedną rzecz: które z nart pozwolą na najszybszy zjazd. Te narty nie nadają się do biegania. Są stworzone do szusowania z wysokich stoków.

Narciarstwo jako sport

Narciarstwo jest królewskim sportem zimowym. Rozwinęło się jako sport, choć z początku ludzie używali nart w regionach zaśnieżonych do ułatwienia sobie polowań i przemieszczania się po terenach należących do plemienia. Szkoda tylko, że ze względu na zmiany klimatyczne zimy na całym świecie są coraz krótsze i nie dają nam aż tak wiele okazji do uprawiania tej aktywności. Warto więc wykorzystywać każdą nadarzającą się szansę na jazdę na nartach, ponieważ jest to sport ogólnorozwojowy i zalecany przez specjalistów od zdrowego trybu życia.


Redakcja poleca

Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Hala Gąsienicowa w Tatrach z kamery na żywo. Kasprowy Wierch - Hala Gąsienicowa Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz  Widok live z dolnej stacji 4 osobowej kolei krzesełkowej Master Ski w Tyliczu na trasy zjazdowe. Stacja narciarska Master Ski dysponuje jeszcze dwoma wyciągami talerzykowymi i wyciągiem ćwiczebnym. Trasy przygotowane są dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania, są szerokie, dobrze utrzymane - sprzyjają rodzinnemu wypoczynkowi. Sprawdź warunki pogodowe online. Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Gryglówka - widok z górnej stacji Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.052929 ms