Narty klasyczne czy zjazdowe? Jak wybrać idealne narty i czym sugerować się przy zakupie?

  

Narciarstwo należy do sportów, dla których musimy dysponować odpowiednim wyposażeniem. Oczywiście najważniejszym jego elementem są narty. Jak wybrać narty, by móc cieszyć się zimowym białym szaleństwem?

Narty klasyczne czy zjazdowe? Jak wybrać idealne narty i czym sugerować się przy zakupie?zdjęcie: widok z kamery na trasy narciarskie Master Ski w Tyliczu

Uniwersalne kryteria wyboru nart

Bez względu na to, czy wybieramy narty do biegania czy też narty zjazdowe, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę następujące czynniki:

- Długość nart zależna od wzrostu narciarza - narty powinny liczyć około 20 centymetrów więcej niż nasz wzrost w przypadku nart klasycznych oraz około 15 centymetrów mniej w przypadku nart zjazdowych.

- Stopień zaawansowania narciarza - różnią się od siebie narty przeznaczone do nauki jazdy od nart wyprodukowanych dla wytrawnych profesjonalistów. Główną różnicą jest tu twardość, która jest tym mniejsza, im lepiej opanowaliśmy sztukę jazdy na nartach.

- Wiązania do butów narciarskich - pierwszą wskazówką jest tu wygoda, ale to nie wszystko. Wiele zależy od stylu naszej jazdy; im szybciej jedziemy, a trasa jest twardsza, tym sztywniejsze wiązania wybieramy.

- Szerokość nart - ten parametr jest ściśle powiązany z naszym stylem jazdy. Niższe temperatury i co za tym idzie bardziej miękki, puszysty śnieg, skłaniają do zakupu nart szerszych. I odwrotnie: śnieg silnie zmrożony i ubity pozwala jeździć lepiej na nartach węższych.

- Renoma producenta - zakup nart od producenta przypadkowego i nieznanego szybko skończy się rozczarowaniem. Stanowczo zalecamy trzymania się dobrych marek.

- Kształt nart - zarówno narty klasyczne i zjazdowe nie są projektowane tak, by ich szerokość na całej przestrzeni była identyczna. Przeciwnie, narty mają swoje miejsca szersze i węższe. Rozpatrzenie tego czynnika wyboru najlepiej udaje się podczas prób na stoku, a jeśli nie możemy tego zrobić, powinniśmy wrócić do wyżej wymienionych parametrów i zapytać o radę sprzedawcę.

- Materiał, z jakiego zrobione są narty - powinien być niemalże niezniszczalny. Nieco droższe narty są trochę lżejsze i jednocześnie bardziej wytrzymałe, gdyż stosuje się w nich rozwiązania materiałowe o większym stopniu zaawansowania technologicznego.

- Sztywność nart - każdy sportowiec ma pod tym względem własne preferencje, ale ogólnie dla początkujących zaleca się narty miększe. Miękkie narty lepiej też sprawdzą się na silnie zmrożonym śniegu.

Widzimy więc, że najlepiej byłoby dysponować kilkoma parami nart. Na ten luksus stać niewielu, więc starajmy się wybrać dla siebie narty możliwie uniwersalne. Gdy natomiast jesteśmy profesjonalistami, wtedy zmieniamy narty wraz z warunkami na stoku. Widzimy to wszystko przez kamery zamontowane na stokach: webcamera.pl


Narty klasyczne

Narty klasyczne to narty biegowe. Nasza Olimpijka Justyna Kowalczyk właśnie takich używała. Poruszamy się na nich krokiem łyżwiarskim, kijki służą do wspomożenia tego ruchu, jeździmy po powierzchniach o niewielkim nachyleniu

Narty zjazdowe

Na nartach zjazdowych, na stromym stoku, możemy osiągać duże prędkości. Profesjonalni sportowcy zwracają uwagę tylko na jedną rzecz: które z nart pozwolą na najszybszy zjazd. Te narty nie nadają się do biegania. Są stworzone do szusowania z wysokich stoków.

Narciarstwo jako sport

Narciarstwo jest królewskim sportem zimowym. Rozwinęło się jako sport, choć z początku ludzie używali nart w regionach zaśnieżonych do ułatwienia sobie polowań i przemieszczania się po terenach należących do plemienia. Szkoda tylko, że ze względu na zmiany klimatyczne zimy na całym świecie są coraz krótsze i nie dają nam aż tak wiele okazji do uprawiania tej aktywności. Warto więc wykorzystywać każdą nadarzającą się szansę na jazdę na nartach, ponieważ jest to sport ogólnorozwojowy i zalecany przez specjalistów od zdrowego trybu życia.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów