Nie tylko w USA – tu też zapłacisz dolarami

  

Nie tylko w USA zapłacisz dolarami. Dolar amerykański to najważniejsza waluta świata i środek płatniczy nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Sprawdź, w jakich krajach można płacić dolarami, kiedy to się opłaca i gdzie szukać najlepszego kursu wymiany USD.

Nie tylko w USA – tu też zapłacisz dolarami

zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Dlaczego dolar jest najważniejszą walutą świata?

Dolar od wieków pełni rolę waluty rezerwowej świata. Ponad 60% światowych rezerw jest utrzymywana  w USD. Również większość transakcji międzynarodowych jest rozliczana w tej walucie np. handel ropą naftową czy złotem.

Amerykańska waluta stał się elementem międzynarodowego systemu walutowego, dzięki powiązaniu swojej wartości ze złotem. Choć system rezerw złota przestał obowiązywać w 1971 roku, to gospodarka amerykańska była na tyle silna, żeby utrzymać swoją dominującą pozycję na świecie.

Siła dolara wynika nie tylko z potęgi USA. Jest także rezultatem stabilności waluty i jej globalnego zasięgu.

Dla podróżników oznacza to, że warto mieć przy sobie zielone papierki. Można nimi zapłacić w krajach, gdzie nie jest oficjalnym środkiem płatniczym. Co więcej, może mieć korzystniejszy kurs niż lokalne waluty.

Jakie państwa płacą dolarami?

Na świecie jest wiele krajów, które nie tylko akceptują dolary, ale również uznały ją za własną walutę. W innych USD są tak samo akceptowane obok swojej waluty lokalnej.

Poniżej dowiesz się, do których krajów wystarczy zabrać ze sobą gotówkę w dolarach, żeby bez problemu zapłacić za transport czy hotel.

Dolar amerykański jako oficjalna waluta

Jako główny środek płatniczy dolar jest uznawany m.in. w takich krajach jak:

  • Ekwador,
  • Mikronezja,
  • Salwador,
  • Panama,
  • Portoryko,
  • Zimbabwe.

W tych państwach dolar został wprowadzony ze względu na kryzys finansowy czy hiperinflację. W ten sposób rząd danego państwa mógł skorzystać ze stabilności finansowej gospodarki Stanów Zjednoczonych. Jednak oznaczało to po części oddanie kontroli nad polityką pieniężną.

W niektórych krajach często są akceptowane w powszechnym obiegu również starsze wersje banknotów dolarowych, np. te z małymi głowami. Były one emitowane przed 2000 rokiem.

Powszechnie akceptowane USD jako pieniądz

W innych miejscach na świecie amerykańskie dolary, mimo że nie są oficjalną walutą, to można nim bez problemu zapłacić. Dotyczy to zwłaszcza krajów:

  • Azji Południowo-Wschodniej (np. Wietnam, Kambodża),
  • Ameryki Łacińskiej szczególnie w miejscach turystycznych (np. Meksyk, Argentyna),
  • Bliskiego Wschodu,
  • afrykańskich (np. Egipt) i Karaibów.

W takich krajach dolar w obiegu jest konsekwencją masowej turystyki lub eksportu i importu towarów z USA. Wówczas ceny np. w hotelach są równolegle podawane w dwóch walutach. Sami turyści mogą wybrać, jaką walutą chcą zapłacić.

Choć warto pamiętać, że USD może mieć gorszy kurs niż waluta lokalna. Co więcej, warto wiedzieć, że akceptowane są nowe wersje banknotów z dużymi głowami.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara amerykańskiego?

Jeżeli wybierasz się do kraju, w którym przyda Ci się dolar, to przed podróżą dowiedz się, gdzie szukać lepszych kursów walutowych. Różnice w kantorach mogą sięgać nawet kilkunastu groszy.

Jeżeli zależy Ci na konkretnych i atrakcyjnych ofertach kantorów internetowych, to zajrzyj na stronę e-kursy-walut.pl

Aktualny kurs dolara

Kurs dolara na dzień 10-07-2025 źródło e-kursy-walut.pl

Znajdziesz tam najkorzystniejsze kursy wielu walut w tym funta brytyjskiego, franka szwajcarskiego, czy jena japońskiego. Co więcej, łatwo i szybko porównasz oferty różnych kantorów online.

Podsumowanie, dlaczego kraje używają dolara amerykańskiego?

Amerykański dolar jest czymś więcej niż tylko walutą Stanów Zjednoczonych. Jego stabilność, zaufanie i idąca za tym siła gospodarki amerykańskiej, sprawia, że banki centralne, inwestorzy, a nawet rządy korzystają powszechnie z USD.

Jako waluta rezerwowa świata, dolar pełni kluczową funkcję w handlu, inwestycjach, także finansowaniu zobowiązań z tytułu obligacji. Jest ważny również w codziennych transakcjach, zarówno między państwami na świecie, jak i między zwykłymi ludźmi.

Nic dziwnego, że dolar wszedł jako oficjalny pieniądz wielu krajów. Natomiast w przypadku innych krajów, mimo posiadania własnej waluty, akceptują USD na szeroką skalę.

Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów