TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Nie tylko w USA zapłacisz dolarami. Dolar amerykański to najważniejsza waluta świata i środek płatniczy nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Sprawdź, w jakich krajach można płacić dolarami, kiedy to się opłaca i gdzie szukać najlepszego kursu wymiany USD.
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Dolar od wieków pełni rolę waluty rezerwowej świata. Ponad 60% światowych rezerw jest utrzymywana w USD. Również większość transakcji międzynarodowych jest rozliczana w tej walucie np. handel ropą naftową czy złotem.
Amerykańska waluta stał się elementem międzynarodowego systemu walutowego, dzięki powiązaniu swojej wartości ze złotem. Choć system rezerw złota przestał obowiązywać w 1971 roku, to gospodarka amerykańska była na tyle silna, żeby utrzymać swoją dominującą pozycję na świecie.
Siła dolara wynika nie tylko z potęgi USA. Jest także rezultatem stabilności waluty i jej globalnego zasięgu.
Dla podróżników oznacza to, że warto mieć przy sobie zielone papierki. Można nimi zapłacić w krajach, gdzie nie jest oficjalnym środkiem płatniczym. Co więcej, może mieć korzystniejszy kurs niż lokalne waluty.
Na świecie jest wiele krajów, które nie tylko akceptują dolary, ale również uznały ją za własną walutę. W innych USD są tak samo akceptowane obok swojej waluty lokalnej.
Poniżej dowiesz się, do których krajów wystarczy zabrać ze sobą gotówkę w dolarach, żeby bez problemu zapłacić za transport czy hotel.
Jako główny środek płatniczy dolar jest uznawany m.in. w takich krajach jak:
W tych państwach dolar został wprowadzony ze względu na kryzys finansowy czy hiperinflację. W ten sposób rząd danego państwa mógł skorzystać ze stabilności finansowej gospodarki Stanów Zjednoczonych. Jednak oznaczało to po części oddanie kontroli nad polityką pieniężną.
W niektórych krajach często są akceptowane w powszechnym obiegu również starsze wersje banknotów dolarowych, np. te z małymi głowami. Były one emitowane przed 2000 rokiem.
W innych miejscach na świecie amerykańskie dolary, mimo że nie są oficjalną walutą, to można nim bez problemu zapłacić. Dotyczy to zwłaszcza krajów:
W takich krajach dolar w obiegu jest konsekwencją masowej turystyki lub eksportu i importu towarów z USA. Wówczas ceny np. w hotelach są równolegle podawane w dwóch walutach. Sami turyści mogą wybrać, jaką walutą chcą zapłacić.
Choć warto pamiętać, że USD może mieć gorszy kurs niż waluta lokalna. Co więcej, warto wiedzieć, że akceptowane są nowe wersje banknotów z dużymi głowami.
Jeżeli wybierasz się do kraju, w którym przyda Ci się dolar, to przed podróżą dowiedz się, gdzie szukać lepszych kursów walutowych. Różnice w kantorach mogą sięgać nawet kilkunastu groszy.
Jeżeli zależy Ci na konkretnych i atrakcyjnych ofertach kantorów internetowych, to zajrzyj na stronę e-kursy-walut.pl
Kurs dolara na dzień 10-07-2025 źródło e-kursy-walut.pl
Znajdziesz tam najkorzystniejsze kursy wielu walut w tym funta brytyjskiego, franka szwajcarskiego, czy jena japońskiego. Co więcej, łatwo i szybko porównasz oferty różnych kantorów online.
Amerykański dolar jest czymś więcej niż tylko walutą Stanów Zjednoczonych. Jego stabilność, zaufanie i idąca za tym siła gospodarki amerykańskiej, sprawia, że banki centralne, inwestorzy, a nawet rządy korzystają powszechnie z USD.
Jako waluta rezerwowa świata, dolar pełni kluczową funkcję w handlu, inwestycjach, także finansowaniu zobowiązań z tytułu obligacji. Jest ważny również w codziennych transakcjach, zarówno między państwami na świecie, jak i między zwykłymi ludźmi.
Nic dziwnego, że dolar wszedł jako oficjalny pieniądz wielu krajów. Natomiast w przypadku innych krajów, mimo posiadania własnej waluty, akceptują USD na szeroką skalę.
Waszych ulubionych kamer