Odszkodowanie za odwołany lot

  

Problem opóźnionych lotów występuje bardzo często, choć powinien być to najbardziej punktualny środek transportu, ponieważ unosi się w powietrze, gdzie nie musi stać w korkach, a mimo to większość samolotów startuje z lotnika z dość dużym opóźnieniem lub jest całkowicie odwołanych. Wobec takich sytuacji, niewielu pasażerów zdaje sobie sprawę, że może ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot, oczywiście niezbędne jest wówczas jednoczesne spełnienie kilku warunków. Jeżeli pasażer będzie w stanie udowodnić wszystkie aspekty, linie lotnicze zostaną zobowiązane do wypłaty stosownego odszkodowania. 

Przesłanki do uzyskania odszkodowania za odwołany lot

Odwołanie lub opóźnienie lotu może wiązać się z obowiązkiem wypłaty odszkodowania pasażerowi, który został w ten sposób pokrzywdzony. Obowiązek wypłaty odszkodowania za odwołany lot pojawia się w sytuacjach, gdy:

  1. Do pasażerów nie została wystosowana informacja o możliwości wystąpienia utrudnień z zarezerwowanym lotem. W przypadku, gdy taka wiadomość pojawiła się do 14 dni przed wylotem, linie lotnicze mogą zostać zwolnione z wypłaty rekompensaty, ale tylko pod warunkiem zorganizowania zastępczego lotu, w możliwie najbliższym terminie. Dodatkowym obowiązkiem jest to, że zastępczy lot musi rozpocząć się najpóźniej 2 godziny od zastępowanego, a różnica w czasie lądowania nie może przekroczyć 4 godzin, w stosunku do pierwotnie zarezerwowanego lotu. Jeżeli natomiast linie lotnicze poinformowały pasażera o opóźnieniu lub odwołaniu lotu w późniejszym terminie, warunki są zaostrzone, odstępstwa wynoszą w przypadku startu minimalnie 1 godzinę wcześniej, a lądowanie musi odbyć się z maksymalnym opóźnieniem w ilości 2 godzin.
  2. Linie lotnicze opóźniają lot o minimalnie 3 godziny, przy czym kluczowa jest rzeczywista godzina wylądowania samolotu w porównaniu do ujęcia tego w pierwotnych planach przewoźnika. Ważny jest fakt, że za moment lądowania uważa się otwarcie drzwi samolotu.
  3. Winny opóźnieniu lub odwołaniu lotu jest przewoźnik – nie zawsze jest to oczywiste, ponieważ czasami za utrudnienia odpowiada niewłaściwa pogoda, która stwarza realne zagrożenie dla wszystkich podróżnych. Innymi okolicznościami może być awaria techniczna, która uniemożliwia start zgodnie z założeniami. Jednak w praktyce linie lotnicze bez skrupułów zrzucają winę na wspomniane czynniki, liczą wówczas na to, że unikną konsekwencji związanych z umyślnym działaniem w postaci wypłaty należnego odszkodowania.

Drogi dochodzenia roszczeń odszkodowawczych

O zamiarze ubiegania się o odszkodowanie należy w pierwszej kolejności poinformować konkretne linie lotnicze, na stronach internetowych większości przewoźników umieszczane są formularze, które pasażer może wypełnić i przesłać do siedziby firmy. Jednak w celu uniknięcie ewentualnego rozczarowania, warto zdawać sobie sprawę, że przewoźnicy często udzielają odmownej odpowiedzi lub nie przesyłają żadnej. Alternatywą jest zgłoszenie sprawy do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ale tutaj czas oczekiwania na odniesienie się do zgłoszenia jest maksymalnie wydłużony, a efektem są jedynie przeprowadzane rozmowy mające doprowadzić do podpisania ugody. Dlatego zdecydowanie zaleca się wstąpienie na drogę sądową z liniami lotniczymi, w wielu przypadkach jest to jedyne rozsądne i dobrze rokujące rozwiązanie.

Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu odszkodowania?

Rozpoczynając walkę o odszkodowanie za odwołany lot lub jego opóźnienie warto podjąć samodzielne kroki w postaci złożenia stosownego wniosku do sądu i udowodnić winę przewoźnika. Wiele osób wygrało sprawy, jednak nie każdy ma tyle szczęścia, w przypadku gdy poszkodowanym brakuje stosownej wiedzy, czy nie potrafią oni udowodnić winy linii lotniczych, niezbędne jest skorzystanie z pomocy zewnętrznej firmy specjalizującej się w prowadzeniu takich spraw.

Wśród cenionych firm prowadzących tego rodzaju sprawy wyróżniająca się jest DelayFix.com. Wystarczy, że pasażer złoży stosowny wniosek, który następnie jest kierowany do specjalisty w zakresie prawa lotniczego. Po realnej ocenie możliwości uzyskania odszkodowania, firma DelayFix.com podejmuje się sprawy i jednocześnie przystępuje do działań mających na celu wypłatę stosownej rekompensaty. Wynagrodzeniem dla pośrednika jest prowizja, lecz rozliczenie to następuje dopiero po wygranej sprawie.

Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów