Słowiński Park Narodowy na rowerze

  
Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich. Jego obszar obejmuje tereny położone pomiędzy ŁebąRowami. Powierzchnia Parku wynosi 327 km2. U genezy jego powstania była ochrona jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów. I bodajże najbardziej cennego wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie ruchomymi wydmami.  Wydmy słowińskie stanowią największą atrakcję wybrzeża i zajmują obszar o długości 5 km i szerokości 500 m.


zdjęcie: wydmy w Łebie schutterstock.com

Rowerem przez Polskę - Słowiński Park Narodowy 

Na terenie Parku wytyczono szereg ścieżek rowerowych. Większość z nich zaczyna się lub kończy w Łebie. Ich stan jest bardzo zróżnicowany. Szczególnej uwagi wymaga jazda po betonowych płytach w okolicach jezior Łebsko czy Gardno. Trudną, momentami jazdę wynagradzają nam przepiękne widoki. Warto tam się wybrać zwłaszcza poza sezonem. Zdecydowanie mniej ludzi, zwłaszcza w okolicach wydm. Jakie szlaki prowadzą przez Słowiński Park Narodowy? 

Uwaga! Wstęp na teren SPN jest płatny od 1 maja do 30 września 2023 roku. Cena biletów to 8 i 4 zł (odpowiednio: normalny i ulgowy).

Rowy – Łeba, szlak R10, 45 km

To odcinek międzynarodowej trasy Euro Velo, wokół Morza Bałtyckiego. To wyjątkowo bogata w atrakcje turystyczne trasa. Ścieżka do strony Rowów wiedzie przyjemnie ubitym leśnym duktem wzdłuż jeziora Gardno. W Smołdzinie polecamy odwiedzić święta górę Słowińców – Rowokół. Niespełna 10 km dalej, w Czołpinie można zobaczyć latarnię morską, z której widać wydmy. 
Stamtąd udajemy się do Kluk, gdzie obowiązkowo chwila przerwy na zwiedzanie Muzeum Wsi Słowińskiej
Przerwa przyda się również przed kolejnym etapem. Znajdujące się za Klukami Bagna Ciemińskie stanowią niezłe wyzwanie. A trasa w niczym nie przypomina szlaku rowerowego. Drewniane kładki, mające ułatwić nam jazdę po podmokłych terenach, wymagają częstego prowadzenia roweru, zwłaszcza jeśli jest objuczony sakwami. 
Po uporaniu się z bagnami, ostatni odcinek trasy nie powinien nam sprawić żadnych trudności. Trasa prowadzi przez las, z dwoma fajnymi punktami widokowymi – Bagna Izbickie i Wielkie Bagno. I docieramy do miejsca docelowego – Łeby.
 Rowy – Łeba, szlak R10, 45 kmzdjęcie: widok na plażę w Łebie -lato 2023r

Rowerem na wydmy, 8 km

Będąc w Słowińskim Parku Narodowym nie sposób nie wpaść na wydmy. Najlepiej wybrać się tam od strony Łeby w kierunku Rąbek. 
To jedna z największych i najczęściej odwiedzanych atrakcji parku. Jeśli nie przepadamy za tłumem ludzi, pamiętajmy o tym, by wybrać się tam poza sezonem. 
Poruszając się na rowerze warto pamiętać, by zabrać ze sobą zapięcie. Przed wejściem na wydmy znajdują się uchwyty, do których można przymocować rower. 
Wśród wydm najpopularniejsza jest Wydma Łącka, wraz z otoczeniem uznawana za największy kompleks wydm ruchomych w Europie. Jej wysokość nie jest stała – mieści się w przedziale od 30 do 40 meterów. Z jej szczytu widać z jednej strony Bałtyk, z drugiej jezioro Łebsko z widoczną w oddali górą Rowokół. 

Latarnia morska Stilo, 12,5 km

Inną opcją na wyprawę rowerową z Łeby jest trasa do latarni morskiej Stilo. Prowadzi ona wygodnym leśnym duktem. Z Łeby szlaki rowerowe wiodą wygodnymi leśnymi duktami. Można dzięki nim dostać się do latarni morskiej Stilo koło miejscowości o tej samej nazwie (ok. 12,5 km w jedną stronę). Ostatni odcinek, to dość stromy podjazd pod latarnię. Warto jednak, bo widok z wieży wynagradza wszystko. 
 

Szlak Zwiniętych Torów, 23 km

To fragment międzynarodowej trasy rowerowej R10. Łączy on Ustkę ze Smołdzinem i jest poprowadzony nasypem nieczynnej linii kolejowej. Co prawda nie prowadzi on przez sam Park, ale zahacza o jego otulinę. Warto się tam wybrać ze względu na jego walory krajobrazowe. 
Bardziej doświadczeni rowerzyści mogą dodatkowo pojechać do Rowów, okrążając jezioro Gardno. Trasa wyniesie wtedy około 60 km.

Rowerem przez Polskę - Słowiński Park Narodowy
zdjęcie: widok z kamery na plażę i Bałtyk w Rowach - lato 2023r 

Pętla wokół jeziora Łebsko, 60 km

To trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Trasa ma swój początek i koniec w Łebie. Większość szlaku rowerowego jest dość przyjemna. Momentami będzie ciężko, zwłaszcza między Izbicą a Klukami, ze względu na bagniste tereny i powykrzywiane betonowe płyty. Oprócz wspomnianego już Muzeum Wsi Słowińskiej, warto odwiedzić również Madwiny. To ruchome wydmy, które zasypały sporo lasów i wsi nadmorskich. Ciekawostką jest to, że każdego roku przesuwają się one od 3 do 10 metrów. 
Z kolei w Rąbce miłośnicy historii mogą zwiedzić Muzeum Wyrzutni Rakiet. Tu znajduje się poligon, na którym, w okresie II wojny światowej, Niemcy przeprowadzali próby rakietowe. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów