Okulary przeciwsłoneczne - jaki filtr wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  

Wybierając okulary przeciwsłoneczne często decyzję podejmujemy na podstawie ich designu. Wybieramy te, w których dobrze wyglądamy. Niestety może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Musisz wiedzieć, że przy wyborze okularów przeciwsłonecznych najważniejsza jest ochrona naszego wzroku. Na szczęście dzięki filtrom, polaryzacji i talentom projektantów nie musimy wybierać między zdrowiem oczu, a perfekcyjnym wyglądem.

zdjęcie: shutterstock.comCzym jest promieniowanie UV?

Gdy mówimy o promieniowaniu to mamy na myśli otaczające nas światło słoneczne. Dzielimy je na promieniowanie widzialne, dzięki któremu widzimy kolory, promieniowanie poprzez które odczuwamy ciepło o nazwie IR, a także to, o którym mówi się najwięcej - promieniowanie ultrafioletowe w skrócie UV.  To światło niebieskie w zależności od długości fali dzielimy na UVA, UVB i UVC.
Największym zagrożeniem dla naszych oczu jest właśnie promieniowanie UVA jako, że to ono poprzez swoją długość fali sięga najdalej. Promienie UVA stanowią ponad 90% promieniowania i mogą sięgać nawet do tkanek podskórnych, a w przypadku wzroku przyczynić się znacznie do rozwoju zaćmy lub zniekształcenia plamki żółtej w oku.

Filtr UV w okularach przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne muszą posiadać filtr. Sporo osób wciąż myśli, że wystarczy ciemne szkiełko w okularach i już ochroniony oczy. Niestety takie myślenie jest błędne. Kupno okularów przyciemnionych nie ochroni oka, a może spowodować duże problemy zdrowotne. Ciemne szkło zmniejsza nieznacznie nasilenie natomiast rozszerza źrenicę powodując dostanie się do oczu większej ilości promieni. Noszenie ciemnych okularów bez filtra, może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń oka.

Jakie filtry UV są najlepsze? Co oznaczają podawane cyfry? Wyjaśniamy.

Noszenie okularów z filtrem UV jest niezwykle istotne dla zdrowia i ochrony wzroku. Przy wyborze okularów ważny jest współczynnik mówiący o długości fali świetlnej jaką blokuje filtr. Jako, że najgroźniejsze dla nas promieniowanie to długość fal w granicach między 200 a 370 nanometrów, to okulary z oznaczeniem UV400 powinny w pełni uchronić nasze oczy.

Oczywiście im niższa cyfra tym zakres ochrony mniejszy. W oznaczeniu można zauważyć także dodatkowy parametr. Najczęściej zapisywany w postaci cyfry rzymskiej. Mówi on o mocy przyciemnienia szkła. Jest to kolejny ważny element, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich okularów przeciwsłonecznych.

- przepuszczalność światła od 80 do 100%  – kat. 0
- przepuszczalność światła od 43 do 80%  – kat. I
- przepuszczalność światła od 18 do 43 %  - kat. II
- przepuszczalność światła od 8 do 18%   - kat. III
- przepuszczalność światła od 3 do 8% - kat. IV

Należałoby wybierać głównie te z kategorii od II do IV. Te niższe mogą stosować osoby sporadycznie przebywające na świeżym powietrzu, nieznacznie narażone na działanie promieni słonecznych.

Kategoria IV, to okulary dla narciarzy oraz okulary na plażę. Wybierane są głównie przez osoby przebywające zimą w górach i latem długi czas na ostrym słońcu.

Należy jednak pamiętać, że w tak mocno przyciemnionych okularach przeciwsłonecznych nie można prowadzić samochodu. Dla kierowców poleca się mniejsze przyciemnienie z dodatkową polaryzacją.


Polaryzacja i filtry w okularach przeciwsłonecznych, czy to to samo?

Polaryzacja to nie to samo co filtr zabezpieczający przed promieniami UV. Polaryzacja odróżnia zwykłe okulary przeciwsłoneczne zastosowaniem w nich specjalnej powłoki redukującej odblaski światła. Blokuje ona, niekomfortowe dla oka oddziaływanie światła rozproszonego. Okulary z dodatkową polaryzacją zaleca się osobom, których uwaga musi być szczególnie skupiona na przykład kierowcom samochodów. Okulary takie poprawiają też ostrość widzenia i natężenie kolorów. Odbijają one światło od wszystkich płaskich powierzchni takich jak lód, woda więc sprawdzą się zarówno na stoku narciarskim jak i nad morzem w upalny dzień. Polecane szczególnie tym, którzy dużo czasu spędzają na zewnątrz.

O czym pamiętać podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych?

Po pierwsze wielkość filtra przeciwsłonecznego, następnie kategoria przyciemnienia oraz dodatkowa polaryzacja. Należy również sprawdzić czy okulary posiadają certyfikat CE oraz czy materiał, z którego są wykonane jest dla nas bezpieczny. Ważne jest czy dobrze się czujemy nosząc wybrane okulary, czy pasują do naszych rysów twarzy. A na końcu, choć to dla większości równie istotny element, wybieramy modny wygląd okularów, dopasowany do aktualnych trendów.


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów