Pieniny i Gorce - atrakcyjne latem i zimą 

  
Szczyty do zdobywania, ścieżki do wydeptania, słynne jaskinie, trasy narciarskie, rowerowe a nawet świeżo usypane szlaki konne. To wszystko znajdziecie w Gorcach. W sąsiednich Pieninach - pięć rezerwatów przyrody, spływ Dunajcem, penetrowany przez poszukiwaczy skarbów wąwóz Homole i najpopularniejszy szczyt Pienin-Trzy Korony. Atrakcji co niemiara. Podpowiadamy, jakie miejsca warto odwiedzić latem i zimą w Pieninach oraz Gorcach.

Zimą, oprócz pieszych wędrówek po szlakach, króluje białe szaleństwo. Tu więcej do zaoferowania mają Pieniny, ale i w Gorcach amatorzy jazdy na nartach znajdą coś dla siebie.zdjęcie: widok z kamery na stok Czorsztyn ski w Kluszkowcach sezon zimowy 2021/22

 

Gorce - co ciekawego zobaczyć i który szczyt zdobyć? 

Zmęczonych tłumami na Kasprowym czy Giewoncie, kolejkami na stokach narciarskich czy ściskiem w podhalańskich termach zapraszamy do Gorczańskiego Parku Narodowego. Bliskość Tatr sprawia, że pozostają one niejako w ich cieniu. Zupełnie jednak niesłusznie. Gorce oferują szereg atrakcji, i to zarówno zimą,  jak i latem. 
Powody, dla których trzeba być w Gorcach;
- Spokój. W przeciwieństwie do pobliskich Pienin czy Tatr, nie spotkasz tutaj tłumów ludzi. 
- Piękne widoki. Nie trzeba być w Tatrach by je widzieć. Widoki z gorczańskich szczytów zapierają dech w piersiach o każdej porze roku.
- Każdy znajdzie coś dla siebie. Szlaki górskie o różnym stopniu trudności. 

widok na trasy narciarskie Kolei Linowej Tobołów Koninki
zdjęcie: widok na trasy narciarskie Kolei Linowej Tobołów Koninki  

Gorce mają bodajże najpiękniejsze panoramy widokowe. W tym celu warto wybrać się na jedną z trzech wież widokowych
Lubań. Z wieży na Lubaniu, która powstała w 2015 roku  rozpościera się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny i oczywiście Tatry.
Gorc. Trasa o zróżnicowanym stopniu trudności. To idealne miejsce wypadowe do wędrówki na Turbacz – najwyższy szczyt Gorców (1278 m. n. p. m.). 


zdjęcie: jedno z ujęć z kamery na Turbaczu

Magurki. Warto odwiedzić „Uroczysko pamięci” na Pańskiej Przehybce – miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 J „Liberator” o nazwie własnej „California Rocket”. Dodatkową atrakcją jest przejście koło Kurnytowej Koliby, najstarszego zachowanego, niesakralnego zabytku w Gorcach (1839 r.). 
Gorce słyną też z wypasu owiec. Słynny jest redyk w Ochotnicy Górnej. Teoretycznie wypas zaczyna się w dzień św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia, a kończy 29 września, w dzień św. Michała Archanioła. To widowiskowe wydarzenie, które ma swoje korzenie w głębokiej tradycji pasterskich górali.

zdjęcie: archiwum redakcji Webcamera.pl

Pieniny - Co zobaczyć i gdzie się wybrać? 

Podobnie jak Gorce zachwycają przez cały rok, trudno tu jednak o spokój i ciszę. I to zarówno latem, jak i zimą. Do największych atrakcji można zaliczyć: 
Spływ Dunajcem. Rejs tratwą - w towarzystwie flisaków ubranych w tradycyjne stroje - pozostaje na długo w pamięci. Spływy rozpoczynają się na przystani w Sromowcach Wyżnych – Kątach lub w Sromowcach Niżnych u podnóża słynnych Trzech Koron. Sezon trwa od kwietnia do października.

Spływ Dunajcem. Rejs tratwą - w towarzystwie flisaków ubranych w tradycyjne stroje - pozostaje na długo w pamięci.
zdjęcie: widok z kamery na Przystań Flisacką w Sromowcach Wyżnych

Czerwony Klasztor. Idealne miejsce na spacer bądź wycieczkę rowerową z całą rodziną. 12 km odcinek ze Szczawnicy na Słowację wiedzie wzdłuż Dunajca. To obowiązkowe „must be” w Pieninach.  
Wąwóz Homole. Podczas spaceru tym krótkim dystansem, jesteśmy w stanie dostrzec absolutnie wszystko, co najpiękniejsze w Pieninach. Malownicze skały, górskie potoki, mostki. Trasa jest przyjazna dla rodzin z dziećmi. 
Rezerwat Przyrody Biała Woda. Nie trzeba jechać do Włoch, by być w Toskanii. To właśnie tutaj znajduje się polski odpowiednik tego malowniczego włoskiego regionu. 
Trzy Korony i Sokolica. Najpopularniejsze szczyty w Pieninach. Tłumy na szlaku, szczególnie w sezonie letnim, ale warto. 
Czorsztyn i Niedzica. Dwa zamki położone naprzeciwko siebie, na dwóch brzegach Jeziora Czorsztyńskiego. Na szczęście kursuje statek. 

Czorsztyn i Niedzica. Dwa zamki położone naprzeciwko siebie, na dwóch brzegach Jeziora Czorsztyńskiego. Na szczęście kursuje statek.
zdjęcie: widok na Jezioro Czorsztyńskie z kamery stałej

Zimą, oprócz pieszych wędrówek po szlakach, króluje białe szaleństwo. Tu więcej do zaoferowania mają Pieniny, ale i w Gorcach amatorzy jazdy na nartach znajdą coś dla siebie. W Szczawnicy, Jaworkach, Niedzicy, czy w Sromowcach funkcjonują doskonale przygotowane trasy narciarskie, które spełnią oczekiwania absolutnie każdego narciarza. Natomiast w Gorcach możemy skorzystać z tras narciarskich w Lubomierzu, Nowym Targu, Kluszkowcach czy w Porębie Wielkiej. Inną ciekawą zimową atrakcją są kuligi. Organizatorzy zapewniają też: ciepły posiłek, wspólne ognisko czy góralską muzykę. Dla żądnych mocnych wrażeń polecamy nocne kuligi z zapalonymi pochodniami. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów