Szczyty do zdobywania, ścieżki do wydeptania, słynne jaskinie, trasy narciarskie, rowerowe a nawet świeżo usypane szlaki konne. To wszystko znajdziecie w Gorcach. W sąsiednich Pieninach - pięć rezerwatów przyrody, spływ Dunajcem, penetrowany przez poszukiwaczy skarbów wąwóz Homole i najpopularniejszy szczyt Pienin-Trzy Korony. Atrakcji co niemiara. Podpowiadamy, jakie miejsca warto odwiedzić latem i zimą w Pieninach oraz Gorcach.
zdjęcie: widok z kamery na stok Czorsztyn ski w Kluszkowcach sezon zimowy 2021/22 Gorce - co ciekawego zobaczyć i który szczyt zdobyć?
Zmęczonych tłumami na Kasprowym czy Giewoncie, kolejkami na stokach narciarskich czy ściskiem w podhalańskich termach zapraszamy do Gorczańskiego Parku Narodowego. Bliskość Tatr sprawia, że pozostają one niejako w ich cieniu. Zupełnie jednak niesłusznie. Gorce oferują szereg atrakcji, i to zarówno zimą, jak i latem.
Powody, dla których trzeba być w Gorcach;
- Spokój. W przeciwieństwie do pobliskich Pienin czy Tatr, nie spotkasz tutaj tłumów ludzi.
- Piękne widoki. Nie trzeba być w Tatrach by je widzieć. Widoki z gorczańskich szczytów zapierają dech w piersiach o każdej porze roku.
- Każdy znajdzie coś dla siebie. Szlaki górskie o różnym stopniu trudności.
zdjęcie: widok na trasy narciarskie Kolei Linowej Tobołów Koninki
Gorce mają bodajże najpiękniejsze panoramy widokowe. W tym celu warto wybrać się na jedną z trzech wież widokowych:
• Lubań. Z wieży na Lubaniu, która powstała w 2015 roku rozpościera się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny i oczywiście Tatry.
• Gorc. Trasa o zróżnicowanym stopniu trudności. To idealne miejsce wypadowe do wędrówki na Turbacz – najwyższy szczyt Gorców (1278 m. n. p. m.).
zdjęcie: jedno z ujęć z kamery na Turbaczu
• Magurki. Warto odwiedzić „Uroczysko pamięci” na Pańskiej Przehybce – miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 J „Liberator” o nazwie własnej „California Rocket”. Dodatkową atrakcją jest przejście koło Kurnytowej Koliby, najstarszego zachowanego, niesakralnego zabytku w Gorcach (1839 r.).
Gorce słyną też z wypasu owiec. Słynny jest redyk w Ochotnicy Górnej. Teoretycznie wypas zaczyna się w dzień św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia, a kończy 29 września, w dzień św. Michała Archanioła. To widowiskowe wydarzenie, które ma swoje korzenie w głębokiej tradycji pasterskich górali.
zdjęcie: archiwum redakcji Webcamera.pl Pieniny - Co zobaczyć i gdzie się wybrać?
Podobnie jak Gorce zachwycają przez cały rok, trudno tu jednak o spokój i ciszę. I to zarówno latem, jak i zimą. Do największych atrakcji można zaliczyć:
zdjęcie: widok z kamery na Przystań Flisacką w Sromowcach Wyżnych
Czerwony Klasztor. Idealne miejsce na spacer bądź wycieczkę rowerową z całą rodziną. 12 km odcinek ze Szczawnicy na Słowację wiedzie wzdłuż Dunajca. To obowiązkowe „must be” w Pieninach.
Wąwóz Homole. Podczas spaceru tym krótkim dystansem, jesteśmy w stanie dostrzec absolutnie wszystko, co najpiękniejsze w Pieninach. Malownicze skały, górskie potoki, mostki. Trasa jest przyjazna dla rodzin z dziećmi.
Rezerwat Przyrody Biała Woda. Nie trzeba jechać do Włoch, by być w Toskanii. To właśnie tutaj znajduje się polski odpowiednik tego malowniczego włoskiego regionu.
Trzy Korony i Sokolica. Najpopularniejsze szczyty w Pieninach. Tłumy na szlaku, szczególnie w sezonie letnim, ale warto.
Czorsztyn i Niedzica. Dwa zamki położone naprzeciwko siebie, na dwóch brzegach Jeziora Czorsztyńskiego. Na szczęście kursuje statek.
zdjęcie: widok na Jezioro Czorsztyńskie z kamery stałej
Zimą, oprócz pieszych wędrówek po szlakach, króluje białe szaleństwo. Tu więcej do zaoferowania mają Pieniny, ale i w Gorcach amatorzy
jazdy na nartach znajdą coś dla siebie. W Szczawnicy, Jaworkach, Niedzicy, czy w Sromowcach funkcjonują doskonale przygotowane trasy narciarskie, które spełnią oczekiwania absolutnie każdego narciarza. Natomiast w Gorcach możemy skorzystać z tras narciarskich w
Lubomierzu, Nowym Targu,
Kluszkowcach czy w
Porębie Wielkiej. Inną ciekawą zimową atrakcją są kuligi. Organizatorzy zapewniają też: ciepły posiłek, wspólne ognisko czy góralską muzykę. Dla żądnych mocnych wrażeń polecamy nocne kuligi z zapalonymi pochodniami.