Pieniny i Gorce - atrakcyjne latem i zimą 

  
Szczyty do zdobywania, ścieżki do wydeptania, słynne jaskinie, trasy narciarskie, rowerowe a nawet świeżo usypane szlaki konne. To wszystko znajdziecie w Gorcach. W sąsiednich Pieninach - pięć rezerwatów przyrody, spływ Dunajcem, penetrowany przez poszukiwaczy skarbów wąwóz Homole i najpopularniejszy szczyt Pienin-Trzy Korony. Atrakcji co niemiara. Podpowiadamy, jakie miejsca warto odwiedzić latem i zimą w Pieninach oraz Gorcach.

Zimą, oprócz pieszych wędrówek po szlakach, króluje białe szaleństwo. Tu więcej do zaoferowania mają Pieniny, ale i w Gorcach amatorzy jazdy na nartach znajdą coś dla siebie.zdjęcie: widok z kamery na stok Czorsztyn ski w Kluszkowcach sezon zimowy 2021/22

 

Gorce - co ciekawego zobaczyć i który szczyt zdobyć? 

Zmęczonych tłumami na Kasprowym czy Giewoncie, kolejkami na stokach narciarskich czy ściskiem w podhalańskich termach zapraszamy do Gorczańskiego Parku Narodowego. Bliskość Tatr sprawia, że pozostają one niejako w ich cieniu. Zupełnie jednak niesłusznie. Gorce oferują szereg atrakcji, i to zarówno zimą,  jak i latem. 
Powody, dla których trzeba być w Gorcach;
- Spokój. W przeciwieństwie do pobliskich Pienin czy Tatr, nie spotkasz tutaj tłumów ludzi. 
- Piękne widoki. Nie trzeba być w Tatrach by je widzieć. Widoki z gorczańskich szczytów zapierają dech w piersiach o każdej porze roku.
- Każdy znajdzie coś dla siebie. Szlaki górskie o różnym stopniu trudności. 

widok na trasy narciarskie Kolei Linowej Tobołów Koninki
zdjęcie: widok na trasy narciarskie Kolei Linowej Tobołów Koninki  

Gorce mają bodajże najpiękniejsze panoramy widokowe. W tym celu warto wybrać się na jedną z trzech wież widokowych
Lubań. Z wieży na Lubaniu, która powstała w 2015 roku  rozpościera się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny i oczywiście Tatry.
Gorc. Trasa o zróżnicowanym stopniu trudności. To idealne miejsce wypadowe do wędrówki na Turbacz – najwyższy szczyt Gorców (1278 m. n. p. m.). 


zdjęcie: jedno z ujęć z kamery na Turbaczu

Magurki. Warto odwiedzić „Uroczysko pamięci” na Pańskiej Przehybce – miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 J „Liberator” o nazwie własnej „California Rocket”. Dodatkową atrakcją jest przejście koło Kurnytowej Koliby, najstarszego zachowanego, niesakralnego zabytku w Gorcach (1839 r.). 
Gorce słyną też z wypasu owiec. Słynny jest redyk w Ochotnicy Górnej. Teoretycznie wypas zaczyna się w dzień św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia, a kończy 29 września, w dzień św. Michała Archanioła. To widowiskowe wydarzenie, które ma swoje korzenie w głębokiej tradycji pasterskich górali.

zdjęcie: archiwum redakcji Webcamera.pl

Pieniny - Co zobaczyć i gdzie się wybrać? 

Podobnie jak Gorce zachwycają przez cały rok, trudno tu jednak o spokój i ciszę. I to zarówno latem, jak i zimą. Do największych atrakcji można zaliczyć: 
Spływ Dunajcem. Rejs tratwą - w towarzystwie flisaków ubranych w tradycyjne stroje - pozostaje na długo w pamięci. Spływy rozpoczynają się na przystani w Sromowcach Wyżnych – Kątach lub w Sromowcach Niżnych u podnóża słynnych Trzech Koron. Sezon trwa od kwietnia do października.

Spływ Dunajcem. Rejs tratwą - w towarzystwie flisaków ubranych w tradycyjne stroje - pozostaje na długo w pamięci.
zdjęcie: widok z kamery na Przystań Flisacką w Sromowcach Wyżnych

Czerwony Klasztor. Idealne miejsce na spacer bądź wycieczkę rowerową z całą rodziną. 12 km odcinek ze Szczawnicy na Słowację wiedzie wzdłuż Dunajca. To obowiązkowe „must be” w Pieninach.  
Wąwóz Homole. Podczas spaceru tym krótkim dystansem, jesteśmy w stanie dostrzec absolutnie wszystko, co najpiękniejsze w Pieninach. Malownicze skały, górskie potoki, mostki. Trasa jest przyjazna dla rodzin z dziećmi. 
Rezerwat Przyrody Biała Woda. Nie trzeba jechać do Włoch, by być w Toskanii. To właśnie tutaj znajduje się polski odpowiednik tego malowniczego włoskiego regionu. 
Trzy Korony i Sokolica. Najpopularniejsze szczyty w Pieninach. Tłumy na szlaku, szczególnie w sezonie letnim, ale warto. 
Czorsztyn i Niedzica. Dwa zamki położone naprzeciwko siebie, na dwóch brzegach Jeziora Czorsztyńskiego. Na szczęście kursuje statek. 

Czorsztyn i Niedzica. Dwa zamki położone naprzeciwko siebie, na dwóch brzegach Jeziora Czorsztyńskiego. Na szczęście kursuje statek.
zdjęcie: widok na Jezioro Czorsztyńskie z kamery stałej

Zimą, oprócz pieszych wędrówek po szlakach, króluje białe szaleństwo. Tu więcej do zaoferowania mają Pieniny, ale i w Gorcach amatorzy jazdy na nartach znajdą coś dla siebie. W Szczawnicy, Jaworkach, Niedzicy, czy w Sromowcach funkcjonują doskonale przygotowane trasy narciarskie, które spełnią oczekiwania absolutnie każdego narciarza. Natomiast w Gorcach możemy skorzystać z tras narciarskich w Lubomierzu, Nowym Targu, Kluszkowcach czy w Porębie Wielkiej. Inną ciekawą zimową atrakcją są kuligi. Organizatorzy zapewniają też: ciepły posiłek, wspólne ognisko czy góralską muzykę. Dla żądnych mocnych wrażeń polecamy nocne kuligi z zapalonymi pochodniami. 


Redakcja poleca

Widok na jedną z tras narciarskich - Kotelnica I oraz na wspaniałe szczyty Tatr Białka Tatrzańska - Kotelnica Ujęcie na promenadę i morze w Mielnie. MIELNO - widok na promenadę NOWOŚĆ Widok z Kamery na Ulicę Krupówki w Zakopanem na żywo Krupówki - widok na deptak Prezentujemy obraz na żywo z najsłynniejszego deptaka pod Tatrami - Krupówki w Zakopanem. Aleja o długości ponad 1km ma swój początek od skrzyżowania z ulicą Nowotarską, niemal u stóp samej Gubałówki. Skorzystać tam możemy z kolejki górskiej prowadzącej na sam wierch. Zobacz widok online z dolnej stacji kolei na Gubałówkę. Po kilometrowym spacerze pod lekkie wzniesienie kończymy przygodę z Krupówkami na skrzyżowaniu z al. 3-go Maja. Z kamery w lewym rogu obrazu widać skrzyżowanie z ulicą Staszica, gdzie mieści się oczko wodne i pomnik czytelnika. Deptak cieszy się wysoką popularnością nie tylko w sezonie zimowym. Do dyspozycji turystów wzdłuż Krupówek oddane są liczne sklepy, restauracje, karczmy, hotele i wiele innych. Turyści nieraz jako główny cel odwiedzin Podhala wymieniają właśnie spacer po Krupówkach w Zakopanem. Uwielbiasz góry, latem czy zimą?  Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę  Kamera obrotowa prezentuje ujęcia na deptak, rozległe morze oraz wschodnią część piaszczystej plaży w Sarbinowie. Sarbinowo to urocza miejscowość o charakterze czysto wypoczynkowym w województwie zachodniopomorskim, położona między Mielnem, a Ustroniem Morskim. Niebywałym atutem tej nadmorskiej osady jest względnie niedroga baza noclegowa oraz piękna piaszczysta plaża. Bardzo przestronna i długa promenada, jest idealnym rozwiązaniem dla spacerowiczów o każdej porze dnia i nocy przez okrągły rok. Przygotowując się na wyjazd nad Bałtyk, warto upewnić się jaka jest przewidywana prognoza pogody i zerknąć na nasze transmisje z kamer. Wiemy też, że uwielbiacie tu zaglądać ❤ zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy to możecie zatęsknić, powspominać i rozmarzyć się w tle zachodzącego słońca. Dlatego prezentujemy nową kamerę o wysokiej rozdzielczości tylko na zachodnią część plaży w Sarbinowie. Obraz na żywo na Molo i Plażę w Kołobrzegu Kołobrzeg - widok na molo Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny Widok z Kamery na Plac Łokietka w Lublinie LUBLIN - widok na Bramę Krakowską Co widać z kamery? Kamera zainstalowana na ratuszu miasta Lublina. Widok z kamery prezentuje ulice Królewską oraz z lewej strony Bramę Krakowską, a przed nią Plac Łokietka. Najwyższy punkt zabytkowy Lublina to Wieża Trynitarska, którą widać na ostatnim planie obrazu, po lewej stronie. 

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów