Plecak turystyczny: jaki będzie najlepszy?

  

Planujesz wędrówki po górach i zastanawiasz się jaki plecak turystyczny będzie najlepszy? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci dokonać trafnego wyboru.


Dobierz wielkość plecaka

Pojemność plecaka musi być adekwatna do potrzeb. Szukanie koniecznie czegoś małego może się zemścić. Wybieranie czegoś ogromnego „na wszelki wypadek” również. Jak więc wybierać? Plecaki małe, o pojemności liczącej do 30 litrów, sprawdza się jedynie w trakcie krótkich wypadów, na przykład na szlak dookoła miasta.


W większości przypadków odpowiednim wyborem będą plecaki turystyczne od 35 do 50 litrów. Mieszczą wystarczająco dużo, by wybrać się na całodniową wędrówkę (a niektórym osobom przy mało wymagających szlakach, starczą i na więcej.


Duże plecaki sprawdzają się przy dłuższych wyprawach lub w okolicznościach, gdy na przykład zmienna pogoda wymaga uwzględnienia w bagażu większej ilości odzieży.


Jakość wykonania plecaka

Przeglądając plecaki turystyczne różnych producentów dość szybko można zauważyć, że bardziej wyspecjalizowani producenci, jak Jack Wolfskin czy Deuter, dbają o bardzo przemyślane konstrukcje plecaków. Objawia się to nie tylko mocniejszym materiałem, ale też i mniejsza wagą samego plecaka, czy chociażby łatwością dostępu do różnych komór i dodatkowych kieszonek plecaka.


Ale jakość wykonania to nie tylko materiał i kieszenie. To także sposób rozmieszczenia pasów i szelek, ich regulacja, czy sposób zapinania. Te zaś powinny umożliwić jak najwygodniejsze dopasowanie plecaka do sylwetki jego użytkownika. Tak, aby nie bujały się na boki, zwłaszcza w trakcie schodzenia ze stromego terenu. Nawiasem mówiąc pas zapewniając stabilizację plecaka, pozwala też odpowiednio stabilizować jego ciężar.



zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Wentylacja pleców

W wielu tańszych modelach plecaków pojawia się problem znany ze starego podejścia do projektowania tego typu sprzętu, czyli przyleganie do pleców. Tymczasem ze względu na długi czas wędrówek, plecaki turystyczne powinny posiadać odpowiednie systemy wentylacyjne, które pozwolą plecom oddychać.


Uchwyt na kijki

To element, który nie wszystkich zainteresuje, ale niektórych owszem. Część plecaków posiada specjalne troczki (a czasem wręcz kieszenie) do mocowania kijków trekkingowych. Jeśli używasz tego rodzaju sprzętu w trakcie wędrówek po szlakach, może warto uwzględnić owe troki w wyborze plecaka – w razie czego zapewni to łatwiejsze wyciąganie kijów i ich późniejsze ponowne mocowanie do plecaka.



zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Pokrowce przeciwdeszczowe

Nawet jeśli plecak sam w sobie jest wodoodporny, zawsze warto pomyśleć o dodatkowym pokrowcu zabezpieczającym przed deszczem. Przyczyna jest prosta – impregnacja może nie wystarczyć w przypadku bardzo mocnej ulewy.


Część plecaków posiada pokrowce już w na starcie, do niektórych trzeba je niestety dokupić. W takim przypadku zawsze warto upewnić się, że wybrany egzemplarz będzie zasłaniać plecak w całości, nawet gdy ten będzie bardzo mocno wypakowany. Jednocześnie należy jednak zadbać, by był na tyle luźny, by można było go szybko założyć i na tyle dopasowany, bo nie „latał” jak żagiel. Przyda się też ściągacz, który pozwoli zabezpieczyć się przed odsłonięciem bagażu w razie podmuchów wiatru.

zdjęcia do artykułu zostały przesłane przez reklamodawcę

Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Prezentujemy najlepszy widok na Równię Pod Śnieżką ŚNIEŻKA - widok z 1603 m n.p.m. Kraków - widok na Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Wisłę NOWOŚĆ Kraków - widok na Wisłę i Most im. Marszałka Piłsudskiego  Widok z kamery na Most Piłsudskiego w Krakowie z The Bridge Suites Hotel to malowniczy obraz miasta i jego okolic. Most łączy dwie części Krakowa – Kazimierz i Podgórze, co czyni go świetnym punktem obserwacyjnym na oba brzegi Wisły. Na jednym brzegu można dostrzec fragmenty historycznej dzielnicy Kazimierz, pełnej klimatycznych uliczek, restauracji i synagog, w tym słynnej Synagogi Tempel.Po drugiej stronie, w Podgórzu, warto zwrócić uwagę na Plac Bohaterów Getta, gdzie upamiętniono tragiczne wydarzenia II wojny światowej. Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego jest również doskonałym punktem widokowym na Wawel, szczególnie po zmroku, gdy oświetlony zamek odbija się w wodach Wisły, tworząc magiczną scenerię. Widok na panoramę miasta w Elblągu Elbląg - widok na panoramę miasta NOWOŚĆ Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ Warszawa - widok na centrum stolicy NOWOŚĆ Warszawa - widok na centrum NOWOŚĆ  Panoramiczny widok na centrum Warszawy gdzie już na stałe w krajobraz wpisały się drapacze chmur.Z pierwszej dziesiątki najwyższych budynków w Polsce aż 9 jest w stolicy. Do najwyższych budynków w Warszawie należą: Varso Place ( (310 m całkowitej wysokości i 230 m do dachu), Pałac Kultury i Nauki (237 m całkowitej wysokości i 188 m do dachu), Warsaw Spire (220 m całkowitej wysokości i 180 m do dachu), Warsaw Trade Tower, Skyliner, Warsaw Financial Center.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów