Plecak turystyczny: jaki będzie najlepszy?

  

Planujesz wędrówki po górach i zastanawiasz się jaki plecak turystyczny będzie najlepszy? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci dokonać trafnego wyboru.


Dobierz wielkość plecaka

Pojemność plecaka musi być adekwatna do potrzeb. Szukanie koniecznie czegoś małego może się zemścić. Wybieranie czegoś ogromnego „na wszelki wypadek” również. Jak więc wybierać? Plecaki małe, o pojemności liczącej do 30 litrów, sprawdza się jedynie w trakcie krótkich wypadów, na przykład na szlak dookoła miasta.


W większości przypadków odpowiednim wyborem będą plecaki turystyczne od 35 do 50 litrów. Mieszczą wystarczająco dużo, by wybrać się na całodniową wędrówkę (a niektórym osobom przy mało wymagających szlakach, starczą i na więcej.


Duże plecaki sprawdzają się przy dłuższych wyprawach lub w okolicznościach, gdy na przykład zmienna pogoda wymaga uwzględnienia w bagażu większej ilości odzieży.


Jakość wykonania plecaka

Przeglądając plecaki turystyczne różnych producentów dość szybko można zauważyć, że bardziej wyspecjalizowani producenci, jak Jack Wolfskin czy Deuter, dbają o bardzo przemyślane konstrukcje plecaków. Objawia się to nie tylko mocniejszym materiałem, ale też i mniejsza wagą samego plecaka, czy chociażby łatwością dostępu do różnych komór i dodatkowych kieszonek plecaka.


Ale jakość wykonania to nie tylko materiał i kieszenie. To także sposób rozmieszczenia pasów i szelek, ich regulacja, czy sposób zapinania. Te zaś powinny umożliwić jak najwygodniejsze dopasowanie plecaka do sylwetki jego użytkownika. Tak, aby nie bujały się na boki, zwłaszcza w trakcie schodzenia ze stromego terenu. Nawiasem mówiąc pas zapewniając stabilizację plecaka, pozwala też odpowiednio stabilizować jego ciężar.




Wentylacja pleców

W wielu tańszych modelach plecaków pojawia się problem znany ze starego podejścia do projektowania tego typu sprzętu, czyli przyleganie do pleców. Tymczasem ze względu na długi czas wędrówek, plecaki turystyczne powinny posiadać odpowiednie systemy wentylacyjne, które pozwolą plecom oddychać.


Uchwyt na kijki

To element, który nie wszystkich zainteresuje, ale niektórych owszem. Część plecaków posiada specjalne troczki (a czasem wręcz kieszenie) do mocowania kijków trekkingowych. Jeśli używasz tego rodzaju sprzętu w trakcie wędrówek po szlakach, może warto uwzględnić owe troki w wyborze plecaka – w razie czego zapewni to łatwiejsze wyciąganie kijów i ich późniejsze ponowne mocowanie do plecaka.




Pokrowce przeciwdeszczowe

Nawet jeśli plecak sam w sobie jest wodoodporny, zawsze warto pomyśleć o dodatkowym pokrowcu zabezpieczającym przed deszczem. Przyczyna jest prosta – impregnacja może nie wystarczyć w przypadku bardzo mocnej ulewy.


Część plecaków posiada pokrowce już w na starcie, do niektórych trzeba je niestety dokupić. W takim przypadku zawsze warto upewnić się, że wybrany egzemplarz będzie zasłaniać plecak w całości, nawet gdy ten będzie bardzo mocno wypakowany. Jednocześnie należy jednak zadbać, by był na tyle luźny, by można było go szybko założyć i na tyle dopasowany, bo nie „latał” jak żagiel. Przyda się też ściągacz, który pozwoli zabezpieczyć się przed odsłonięciem bagażu w razie podmuchów wiatru.


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów