Zakopane - najwyżej położone miasto w Polsce 

  

Zakopane – to zlokalizowane na wysokości 750 - 1126 m n.p.m. miasto u podnóża Tatr, potocznie zwane zimową stolicą PolskiPierwotna osada pasterska prężnie rozwijała się pod koniec dziewiętnastego wieku. Tytus Chałubiński zaczął rozsławiać to miasto, zwracając uwagę na jego środowisko naturalne, położenie geograficzne oraz doskonałe warunki klimatyczne. W roku 1886 miasto oficjalnie zostało uznane za uzdrowisko. 

Widok na Zakopane z kamery na Gubałówce

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl


W tym okresie zaczęli do Zakopanego przyjeżdżać lub osiedlać się w nim ludzie kultury, którzy szukali tu „miejsca na ziemi”, inspiracji, regeneracji zdrowia. Wymienić wśród nich należy koniecznie Stanisława Witkiewicza, który po kilku latach odwiedzania postanowił zostać pod Tatrami na stałe. Mocno zaangażował się w życie kulturalne – jest autorem tzw. zakopiańskiego stylu w zdobnictwie i budownictwie. Budynki, które zostały stworzone z projektu Witkiewicza to np. Willa Koliba, Willa Oksza czy Dom pod Jedlami.

Zasłużonym dla miasta i pierwszym jego honorowym obywatelem był Tytus Chałubiński. Jako botanik zajmował się, badaniem przyrody szczególną uwagę poświęcając, mchom tatrzańskim. Materiały do badań zbierał podczas pionierskich wypraw w Tatry, podczas których towarzyszyli mu ks. Stolarczyk, Walery Eljasz-Radzikowski czy Helena Modrzejewska. Chałubiński miał także swój udział w powstaniu Towarzystwa Tatrzańskiego a dziś jego imieniem nazwane jest Muzeum Tatrzańskie przy ulicy Krupówki 10.

Zakopane często odwiedzali także Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Karol Szymanowski, Stefan Żeromski. Po dziś dzień zjeżdżają tu ludzie kultury i sztuki. W połowie drogi między Krupówkami a Wielką Krokwią usytuowana jest Astoria Willa Literatów i to właśnie w niej przebywała na wypoczynku Wisława Szymborska kiedy otrzymała wiadomość, że została laureatką nagrody Nobla. 

Zaprzęgi konne, fiakrzy, górale i turyści na Krupówkach Dolnych

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl Kamery Zakopane 

Najbardziej znaną ulicą w stolicy Tatr są oczywiście Krupówki, które można oglądać nawet nie będą w górach dzięki kamerze live transmitującej obraz z głównego deptaka Zakopanego. 

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl - Krupówki zimową porą

 

W pobliżu Krupówek swoją siedzibę ma Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. W miejscu tym w dziale przyrodniczym zobaczymy około 71 tysięcy okazów botanicznych i zoologicznych. W muzeum jest również dział etnograficzny, dział sztuki oraz biblioteka. Nieopodal Krupówek znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku, na którym pochowany jest Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Kornel Makuszyński.  

Krupówki i dolną stację kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Zakopanego i skorzystania z walorów zarówno tych przyrodniczych jak i licznych atrakcji znajdujących się bezpośrednio przy Krupówkach i ich najbliższej okolicy.


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów