TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Tradycja rogali świętomarcińskich narodziła się w Poznaniu w drugiej połowie XIX wieku. Ten regionalny przysmak jest nieodłącznym elementem obchodów dnia głównej ulicy miasta - Świętego Marcina, które to właśnie przypada na 11 listopada.
Poznański rogal wypiekany jest z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku, wanilii, cukru, orzechów, rodzynek, margaryny czy skórki pomarańczowej. Natomiast jego kształt pochodzi od podkowy, którą według legendy, zgubił koń Świętego Marcina. Święty Marcin zaś jest symbolem dobroczynności, który zawsze szedł z pomocą bliźniemu.
Tradycja kultywowania jedzenia i dzielenia się wypiekami, przypada właśnie na dzień 11 listopada i jest obchodzona już od 1860 roku, kiedy to w Dzienniku Poznańskim pojawiała się reklama rogala świętomarcińskiego.
źródło: widok z kamery na Stary Rynek w Poznaniu
Według innego źródła, kształt rogali ma duży związek z królem Janem III Sobieskim. Król bowiem w 1638 roku wyruszył na Odsiecz Wiedeńską zdobywając wszystkie tureckie chorągwie zdobione półksiężycem, symbolem Imperium Osmańskiego. Być może na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie pod Wiedniem, powstał ten słodki wypiek.
Pewne jest, że tradycja wypieków rogali Świętego Marcina przetrwała wieki i kultywowana jest co roku 11 listopada. W tym dniu zjadanych jest ok 1 mln sztuk tego słodkiego wypieku.
Waszych ulubionych kamer