Trampoliny ogrodowe różnią się rozmiarem, czyli powierzchnią do skakania. Wybór odpowiedniego rozmiaru trampoliny wpływa zarówno na komfort i bezpieczeństwo skakania, jak również na funkcjonalność ogrodu. Jakie są rozmiary trampolin? I jak duży batut kupić dla dziecka? Podpowiadamy.
Jakie są rozmiary trampolin ogrodowych?
Rozmiar trampoliny oznacza wielkość powierzchni do skakania. Mata z reguły ma kształt okręgu, chociaż na rynku znaleźć można także prostokątne batuty. Najmniejsze trampoliny ogrodowe mają średnicę 140 cm. Największe mierzą 4-5 metrów, a nawet więcej. Rozmiar podawany jest w stopach (ft), a na polskim rynku dodatkowo w centymetrach, więc średnice to przykładowo 252 cm czy 312 cm. Trampoliny ogrodowe wywodzą się z USA, gdzie jednostką miary jest właśnie stopa (ft). 10 ft odpowiada 312 cm, a 8 ft - 252 cm.
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Trampolina ogrodowa mała czy duża – jaką wybrać dla dziecka?
Aby wybrać optymalnie dopasowany rozmiar trampoliny, należy wziąć pod uwagę zarówno wiek, wzrost i masę ciała głównych użytkowników, jak również dostępną ilość miejsca na posesji. Trampolina do ogrodu wymaga ustawienia na stabilnym podłożu, nie na pełnym słońcu ani pod drzewami czy niskim dachem. Oczekiwaniom najmłodszych skaczących powinna w pełni sprostać mała trampolina ogrodowa. Z kolei duży model o średnicy powyżej 3 metrów zapewni swobodne akrobacje, efektywny trening i fantastyczną zabawę nastolatkom i dorosłym – Klientom, którzy poszukują trampoliny ogrodowej dla dzieci, najczęściej polecamy modele o średnicy 252 cm lub 312 cm – przyznaje przedstawiciel
firmy Dollo, polskiego producenta trampolin – To optymalne rozmiary. Zapewniają wygodę skakania wszystkim członkom rodziny i pasują do większości ogrodów – dodaje.
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Trampolina ogrodowa w jednym z najpopularniejszych rozmiarów (śr. 312 cm)
Czym jeszcze różnią się od siebie trampoliny ogrodowe?
Rozmiar to oczywiście nie jedyny czynnik dywersyfikujący segment trampolin ogrodowych. Batuty różnią się także pod względem dopuszczalnego obciążenia. Parametr ten dostarcza konsumentowi informacji o maksymalnej, łącznej wadze osób, które jednocześnie skaczą na batucie. Jeśli dopuszczalne obciążenie zostanie przekroczone, może dojść do uszkodzenia sprężyn, puszczenia szwów na macie, a nawet wygięcia się lub złamania stelaża. Grozi to poważnymi urazami. Różnice w dostępnych na rynku trampolinach tkwią również w jakości wykonania elementów konstrukcji oraz dołączonym wyposażeniu. W zestawie z kupowaną trampoliną może znajdować się m.in. drabinka, siatka ochronna wewnętrzna lub zewnętrzna, pokrowiec czy akcesoria montażowe.
Na co zwrócić uwagę, kupując trampolinę ogrodową dla dzieci?
Wybierając trampolinę ogrodową dla dzieci, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość wykonania i bezpieczeństwo produktu. Musi on spełniać normy europejskie i posiadać certyfikat bezpieczeństwa. Dla dzieci przeznaczone są trampoliny ogrodowe z siatką i drabinką. Najlepiej, jeśli siatka ochronna jest wysoka (co najmniej 180 cm), mocowana wewnętrznie, wyposażona w zamykane wejście. Konstrukcja powinna być stabilna, a wszystkie metalowe elementy osłonięte i zabezpieczone przed korozją. Upewnij się, że mata ma lekko chropowatą strukturę. Warto wiedzieć, że tanie trampoliny nie muszą oznaczać kiepskiej jakości. Podobnie najdroższe modele niekoniecznie oferują coś więcej niż znaną markę. O jakości i trwałości batutu sporo powie Ci okres gwarancji.
Trampoliny ogrodowe a certyfikaty bezpieczeństwa
Certyfikat CE oznacza, że trampolina spełnia standardy unijne w zakresie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska. Z kolei TÜV to rozpoznawalny na całym świecie, niemiecki certyfikat bezpieczeństwa. Trampolina może być oznaczona także znakiem GS, który komunikuje, że produkt spełnia znacznie podwyższone normy bezpieczeństwa.