Ruszają sporty zimowe. Produkcja śniegu także…

  

W listopadzie rozpoczyna się sezon zimowy w niektórych sportach. Tak jest na przykład w skokach narciarskich, a tradycyjnym miejscem inauguracji Pucharu Świata jest Wisła. Ma ona już spore doświadczenie w… organizowaniu sztucznego śniegu. 


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

2017,2018 i 2019 – to ostatnie lata, w których najlepsi skoczkowie narciarscy zimowe zmagania rozpoczynali w Beskidzie Śląskim. Jako że w drugiej połowie listopada rzadko kiedy mamy zimową aurę, problem z przygotowaniem skoczni jest głównym tematem. Tak było w latach poprzednich nie inaczej jest obecnie.

Ciepło w Wiśle, ale śnieg będzie

W pogodzie na południu Polski prawdziwej zimy nie widać. W listopadzie ostatnio zdarza się więcej dni z temperaturą powyżej 10 stopni niż z przymrozkami. O opadach śniegu już nie mówiąc. Dla skoczni w Wiśle to spory problem, bo nowy sezon w skokach narciarskich tuż-tuż i już 23 listopada odbędzie się tam inauguracja Pucharu Świata. Jednym z faworytów zakładów bukmacherskich STS jest oczywiście Kamil Stoch. Z powodu niezimowej aury organizatorzy już od dłuższego czasu magazynują wyprodukowany sztuczny śnieg. Jest on na razie składowany przede wszystkim na dole skoczni w Wiśle. Po zakończeniu jego produkcji, rozpocznie się proces rozkładania go ratrakami po całej skoczni. Od trzech lat obowiązuje umowa ze specjalną firmą specjalizującą się w produkcji sztucznego śniegu. Organizatorzy przyznają, że potrzebują 3 dni na rozłożenie na skoczni trzycentymetrowej warstwy śniegu. 

Coraz lepsze systemy naśnieżania


fot. shutterstock.com

Rozwój technologii ma miejsce w wielu dziedzinach naszego życia. Historia sztucznego śniegu nie jest tak krótka, jak mogłoby się niektórym wydawać. Pierwsze armatki śnieżne powstawały w Stanach Zjednoczonych w latach 50. poprzedniego wieku. Dopiero jednak dwadzieścia lat później zaczęto ich często używać. Armatka jest jedynie jednym z elementów całego systemu produkcji i naśnieżania stoków narciarskich czy obiektów sportowych. Jest to element jednak najbardziej widoczny. Cały system jest jednak skomplikowanym zbiorem urządzeń – zbiorników z wodą, chłodnic, pomp, rur, kompresorów itd.

Jak powstaje sztuczny śnieg?

Może niektórzy się zdziwią, ale sam proces aż tak bardzo nie różni się od naturalnego procesu powstawania śniegu. Potrzebna jest woda i powietrze, które rozprężają się po wydostaniu się z armatki. Drobne cząsteczki wody w niskiej temperaturze zamieniają się w śnieg. Co ciekawe i ważne dla całego procesu istotna jest nie tylko temperatura, ale też wilgotność powietrza. Im jest ona niższa, tym łatwiej wyprodukować sztuczny śnieg. W związku z tym, gdy wilgotność powietrza nie przekracza 20%, systemy naśnieżania mogą działać efektywnie nawet przy dodatniej temperaturze. Jak można się domyślać cały proces jest czasochłonny i zarazem kosztowny. Szacuje się, że na całym świecie w ostatnich latach wydawano około 200-250 milionów euro rocznie. Gra jest jednak warta zachodu, bo kibice skoków narciarskich przez wiele miesięcy z utęsknieniem czekają na zawody.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Redakcja poleca

Widok na plażę w Niechorzu - NOWOŚĆ NIECHORZE - widok na plażę i morze Widok na panoramę gór ze stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa Polana Szymoszkowa Kamera w Ostrowie z pięknym widokiem na plażę NOWOŚĆ OSTROWO - widok na plażę NOWOŚĆ Widok na malowniczą plażę w Ostrowie, to ukryty klejnot na wybrzeżu Bałtyku. Plaża położona jest między znanymi kurortami Karwią, a Jastrzębią Górą. Plaża w Ostrowie oferuje spokój i przestrzeń, które trudno znaleźć w innych zatłoczonych miejscach. Jej szerokość i długość sprawiają, że nawet w sezonie letnim można tu znaleźć swoje prywatne miejsce nad morzem.Z dostępem z kilkunastu zejść, od 28 przybliżonego do Jastrzębiej Góry, aż po 38 obok Karwi, każdy może łatwo dotrzeć do plaży w Ostrowie. Sosnowy las oddziela brzęk samochodów od szumu fal, tworząc idealne warunki do relaksu i plażowania. Widok z pylonu na plażę, latarnię morską i kanał portowy. USTKA - widok z pylonu na plażę Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Bielsko-Biała kamera na Rynek Starego Miasta online NOWOŚĆ Bielsko-Biała Rynek NOWOŚĆ Rynek w Bielsku Białej ulokowany jest w dzielnicy Śródmieście. Na płycie rynku znajduje się nowoczesna fontanna na środku której ustawiono rzeźbę Neptuna. W centralnej części rynku wyeksponowano archeologiczne odkrycia. Są to fundamenty wagi miejskiej oraz studnia. Pochodzą one najprawdopodobniej z XVII wieku. Na płycie rynku umiejscowiono także kopię pomnika Jana Nepomucena, którego oryginał mieści się w katedrze św. Mikołaja. Dookoła rynku stoją XVII i XVIII wieczne kamienice. Znajdujące się w nich podcienia dodają wyjątkowego uroku. Obecnie w kamienicach tych funkcjonuje sporo restauracji i barów. W sezonie letnim wystawiane są tu ogródki zewnętrzne, a na rynku odbywają się liczne imprezy artystyczne, koncerty muzyczne. W 2022 roku rynek stał się tłem dla wielu scen świątecznej komedii „Uwierz w Mikołaja”. Rynek jest jednym z bardziej klimatycznych i romantycznych miejsc w Bielsku Białej. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Kościelisko - panoramiczny widok na Tatry NOWOŚĆ Kościelisko - widok panoramiczny na Tatry NOWOŚĆ

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów