Ruszają sporty zimowe. Produkcja śniegu także…

  

W listopadzie rozpoczyna się sezon zimowy w niektórych sportach. Tak jest na przykład w skokach narciarskich, a tradycyjnym miejscem inauguracji Pucharu Świata jest Wisła. Ma ona już spore doświadczenie w… organizowaniu sztucznego śniegu. 


2017,2018 i 2019 – to ostatnie lata, w których najlepsi skoczkowie narciarscy zimowe zmagania rozpoczynali w Beskidzie Śląskim. Jako że w drugiej połowie listopada rzadko kiedy mamy zimową aurę, problem z przygotowaniem skoczni jest głównym tematem. Tak było w latach poprzednich nie inaczej jest obecnie.

Ciepło w Wiśle, ale śnieg będzie

W pogodzie na południu Polski prawdziwej zimy nie widać. W listopadzie ostatnio zdarza się więcej dni z temperaturą powyżej 10 stopni niż z przymrozkami. O opadach śniegu już nie mówiąc. Dla skoczni w Wiśle to spory problem, bo nowy sezon w skokach narciarskich tuż-tuż i już 23 listopada odbędzie się tam inauguracja Pucharu Świata. Jednym z faworytów zakładów bukmacherskich STS jest oczywiście Kamil Stoch. Z powodu niezimowej aury organizatorzy już od dłuższego czasu magazynują wyprodukowany sztuczny śnieg. Jest on na razie składowany przede wszystkim na dole skoczni w Wiśle. Po zakończeniu jego produkcji, rozpocznie się proces rozkładania go ratrakami po całej skoczni. Od trzech lat obowiązuje umowa ze specjalną firmą specjalizującą się w produkcji sztucznego śniegu. Organizatorzy przyznają, że potrzebują 3 dni na rozłożenie na skoczni trzycentymetrowej warstwy śniegu. 

Coraz lepsze systemy naśnieżania


fot. shutterstock.com

Rozwój technologii ma miejsce w wielu dziedzinach naszego życia. Historia sztucznego śniegu nie jest tak krótka, jak mogłoby się niektórym wydawać. Pierwsze armatki śnieżne powstawały w Stanach Zjednoczonych w latach 50. poprzedniego wieku. Dopiero jednak dwadzieścia lat później zaczęto ich często używać. Armatka jest jedynie jednym z elementów całego systemu produkcji i naśnieżania stoków narciarskich czy obiektów sportowych. Jest to element jednak najbardziej widoczny. Cały system jest jednak skomplikowanym zbiorem urządzeń – zbiorników z wodą, chłodnic, pomp, rur, kompresorów itd.

Jak powstaje sztuczny śnieg?

Może niektórzy się zdziwią, ale sam proces aż tak bardzo nie różni się od naturalnego procesu powstawania śniegu. Potrzebna jest woda i powietrze, które rozprężają się po wydostaniu się z armatki. Drobne cząsteczki wody w niskiej temperaturze zamieniają się w śnieg. Co ciekawe i ważne dla całego procesu istotna jest nie tylko temperatura, ale też wilgotność powietrza. Im jest ona niższa, tym łatwiej wyprodukować sztuczny śnieg. W związku z tym, gdy wilgotność powietrza nie przekracza 20%, systemy naśnieżania mogą działać efektywnie nawet przy dodatniej temperaturze. Jak można się domyślać cały proces jest czasochłonny i zarazem kosztowny. Szacuje się, że na całym świecie w ostatnich latach wydawano około 200-250 milionów euro rocznie. Gra jest jednak warta zachodu, bo kibice skoków narciarskich przez wiele miesięcy z utęsknieniem czekają na zawody.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów