Rzeszów na weekend - 5 atrakcji turystycznych, które Cię zachwycą. 

  

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego, a przy tym największy ośrodek przemysłowy, akademicki i kulturalny w południowo - wschodniej Polsce. Miasto leży u stóp Karpat, nad rzeką Wisłok, w pięknym krajobrazie lesistej Kotliny Sandomierskiej i pagórkowatego Pogórza Karpackiego. Rzeszów znajduje się na liście 20 największych polskich miast (pod względem liczby mieszkańców), ale jego kompaktowość sprawia, że nie odczuwamy tego podczas zwiedzania. Zwiedzanie Rzeszowa to propozycja, która idealnie wpisuje się w weekendowy wyjazd, lub przy okazji “rzucania wszystkiego” dla Bieszczad. Bieszczady od Rzeszowa dzielą dwie godziny drogi samochodem, przez malownicze miejscowości. Jakie atrakcje turystyczne oferuje nam to miasto? 

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego, a przy tym największy ośrodek przemysłowy, akademicki i kulturalny w południowo - wschodniej Polsce. zdjęcie: widok z kamery na rynek w Rzeszowie 


1. Rzeszowskie piwnice

To nie tylko trasa turystyczna przypominająca o historii Rzeszowa ale i interaktywna przestrzeń, w której organizowane są imprezy kulturalne – koncerty, warsztaty i pokazy filmowe.

Słynne dziś piwnice zaczęły powstawać jeszcze w czasach średniowiecza, kiedy w Rzeszowie lokowanym w 1354 roku przez króla Kazimierza Wielkiego, kwitł handel i rzemiosło. Piwnice pełniły rolę magazynów handlowych oraz tzw. "sklepów ziemnych". Nieregularną sieć komór i korytarzy drążono na głębokości kilku metrów, nawet do 10 metrów, w miękkim gruncie lessowym. Dla bezpieczeństwa wzmacniano je drewnem dębowym, a także murowano kamieniem bądź cegłą.

Podziemna trasa turystyczna w Rzeszowie ma 396 metrów długości. To unikatowy kompleks podziemnych piwnic i korytarzy, tworzący jedną z największych atrakcji miasta. Sieć podziemnych korytarzy budowana była latami przez mieszkańców Rzeszowa, a służyła jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, a podczas wszelkich zagrożeń jako schronienie. 

2. Zamek Lubomirskich

Jest to obszerna, czteroboczna budowla z dziedzińcem pośrodku i wysoką wieżą bramną od strony zachodniej. Zamek otaczają kamienne fortyfikacje, a wysokość murów sięga 5 m.

Historia Zamku Lubomirskich w Rzeszowie ma swoje początki w XVI wieku, gdy u jego schyłku szlachcic, Mikołaj Spytko Ligęza, w miejscu obecnego zamku wzniósł dwukondygnacyjną rezydencję otoczoną murem obronnym. Niedługo później, w 1620 roku, dobudowano do niej warowną fortecę wyposażoną w bastiony i wały. Dzieło Ligęzy po jego śmierci kontynuowała córka, która wyszła za Hieronima Augustyna Lubomirskiego.

W czasach II Wojny Światowej okupanci wykorzystali więzienie do wykonywania zbrodni na Polakach, z kolei podczas trwania PRL-u zamek służył torturom i egzekucjom uczestników sprzeciwiających się komunistycznej władzy. Od 1981 roku więzienie nie funkcjonuje. Dziś zamek stanowi siedzibę sądu okręgowego i jest otwarty w godzinach pracy instytucji.

3. Muzeum Dobranocek

Muzeum Dobranocek to jedyna tego typu placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej. Muzeum powstało dzięki pomysłowi i pasji Wojciecha Jamy – na bazie przekazanych przez niego w darze eksponatów. Otwarcie muzeum miało miejsce 22 marca 2009 roku. Liczne zbiory muzealne tworzą m.in. bezcenne eksponaty z realizacji filmów animowanych: oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, folie animacyjne. Są także różnorodne przedmioty z życia codziennego ozdobione wizerunkami bajkowych postaci m.in.: wydawnictwa, zabawki, figurki, ceramika, walory filatelistyczne, numizmaty, i wiele innych. W muzeum spotkać można Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Colargola, Małego Pingwina Pik-Poka, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, oraz wiele innych postaci.

4. Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Galeria Szajny

Jest to obiekt historyczny pochodzący z okresu 1890-1900. Od chwili swojego powstania, na jego deskach grywały znane i popularne zespoły teatralne między innymi z takich ośrodków kulturalnych jak: Lwów czy Kraków. Dzisiaj występują tu głównie zawodowe trupy aktorskie z samego Rzeszowa ale nie tylko. Sama budowla utrzymana jest w stylu neorenesansowo – eklektycznym stąd też przeznaczenie teatru na dramatyczny. 

W jego murach mieści się słynna Szajna Galeria. Jest to stała i jedyna w Polsce oraz na świecie ekspozycja prac Józefa Szajny – najwybitniejszego artysty naszych czasów. Liczy sobie przeszło 15 lat. W jej zbiorach znajdują się między innymi: monumentalne obrazy, kolaże, kompozycje przestrzenne oraz liczne dobrze zachowane elementy scenografii autorstwa Szajny. 

5. Rynek i ratusz

Wybudowano go na podstawie nierównomiernego czworoboku o wymiarach: 100 x 50 cm. Na jego obszarze znajdują się między innymi zabytkowe jedno – lub dwupiętrowe kamieniczki pochodzące z XV – XIX wieku a także Miejski Ratusz. Budowla powstała pierwotnie w wieku XVI, jednakże w wyniku pożaru została zniszczona. Ponownie odbudowano ją w XIX wieku. Przyjęła wówczas postać nieco bardziej nowoczesną. Jej cechy charakterystyczne to: liczne zdobione wieżyczki oraz różnokształtne okna, podcienie a także ozdobna balustrada.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów