Rzeszów na weekend - 5 atrakcji turystycznych, które Cię zachwycą. 

  

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego, a przy tym największy ośrodek przemysłowy, akademicki i kulturalny w południowo - wschodniej Polsce. Miasto leży u stóp Karpat, nad rzeką Wisłok, w pięknym krajobrazie lesistej Kotliny Sandomierskiej i pagórkowatego Pogórza Karpackiego. Rzeszów znajduje się na liście 20 największych polskich miast (pod względem liczby mieszkańców), ale jego kompaktowość sprawia, że nie odczuwamy tego podczas zwiedzania. Zwiedzanie Rzeszowa to propozycja, która idealnie wpisuje się w weekendowy wyjazd, lub przy okazji “rzucania wszystkiego” dla Bieszczad. Bieszczady od Rzeszowa dzielą dwie godziny drogi samochodem, przez malownicze miejscowości. Jakie atrakcje turystyczne oferuje nam to miasto? 

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego, a przy tym największy ośrodek przemysłowy, akademicki i kulturalny w południowo - wschodniej Polsce. zdjęcie: widok z kamery na rynek w Rzeszowie 


1. Rzeszowskie piwnice

To nie tylko trasa turystyczna przypominająca o historii Rzeszowa ale i interaktywna przestrzeń, w której organizowane są imprezy kulturalne – koncerty, warsztaty i pokazy filmowe.

Słynne dziś piwnice zaczęły powstawać jeszcze w czasach średniowiecza, kiedy w Rzeszowie lokowanym w 1354 roku przez króla Kazimierza Wielkiego, kwitł handel i rzemiosło. Piwnice pełniły rolę magazynów handlowych oraz tzw. "sklepów ziemnych". Nieregularną sieć komór i korytarzy drążono na głębokości kilku metrów, nawet do 10 metrów, w miękkim gruncie lessowym. Dla bezpieczeństwa wzmacniano je drewnem dębowym, a także murowano kamieniem bądź cegłą.

Podziemna trasa turystyczna w Rzeszowie ma 396 metrów długości. To unikatowy kompleks podziemnych piwnic i korytarzy, tworzący jedną z największych atrakcji miasta. Sieć podziemnych korytarzy budowana była latami przez mieszkańców Rzeszowa, a służyła jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, a podczas wszelkich zagrożeń jako schronienie. 

2. Zamek Lubomirskich

Jest to obszerna, czteroboczna budowla z dziedzińcem pośrodku i wysoką wieżą bramną od strony zachodniej. Zamek otaczają kamienne fortyfikacje, a wysokość murów sięga 5 m.

Historia Zamku Lubomirskich w Rzeszowie ma swoje początki w XVI wieku, gdy u jego schyłku szlachcic, Mikołaj Spytko Ligęza, w miejscu obecnego zamku wzniósł dwukondygnacyjną rezydencję otoczoną murem obronnym. Niedługo później, w 1620 roku, dobudowano do niej warowną fortecę wyposażoną w bastiony i wały. Dzieło Ligęzy po jego śmierci kontynuowała córka, która wyszła za Hieronima Augustyna Lubomirskiego.

W czasach II Wojny Światowej okupanci wykorzystali więzienie do wykonywania zbrodni na Polakach, z kolei podczas trwania PRL-u zamek służył torturom i egzekucjom uczestników sprzeciwiających się komunistycznej władzy. Od 1981 roku więzienie nie funkcjonuje. Dziś zamek stanowi siedzibę sądu okręgowego i jest otwarty w godzinach pracy instytucji.

3. Muzeum Dobranocek

Muzeum Dobranocek to jedyna tego typu placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej. Muzeum powstało dzięki pomysłowi i pasji Wojciecha Jamy – na bazie przekazanych przez niego w darze eksponatów. Otwarcie muzeum miało miejsce 22 marca 2009 roku. Liczne zbiory muzealne tworzą m.in. bezcenne eksponaty z realizacji filmów animowanych: oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, folie animacyjne. Są także różnorodne przedmioty z życia codziennego ozdobione wizerunkami bajkowych postaci m.in.: wydawnictwa, zabawki, figurki, ceramika, walory filatelistyczne, numizmaty, i wiele innych. W muzeum spotkać można Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Colargola, Małego Pingwina Pik-Poka, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, oraz wiele innych postaci.

4. Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Galeria Szajny

Jest to obiekt historyczny pochodzący z okresu 1890-1900. Od chwili swojego powstania, na jego deskach grywały znane i popularne zespoły teatralne między innymi z takich ośrodków kulturalnych jak: Lwów czy Kraków. Dzisiaj występują tu głównie zawodowe trupy aktorskie z samego Rzeszowa ale nie tylko. Sama budowla utrzymana jest w stylu neorenesansowo – eklektycznym stąd też przeznaczenie teatru na dramatyczny. 

W jego murach mieści się słynna Szajna Galeria. Jest to stała i jedyna w Polsce oraz na świecie ekspozycja prac Józefa Szajny – najwybitniejszego artysty naszych czasów. Liczy sobie przeszło 15 lat. W jej zbiorach znajdują się między innymi: monumentalne obrazy, kolaże, kompozycje przestrzenne oraz liczne dobrze zachowane elementy scenografii autorstwa Szajny. 

5. Rynek i ratusz

Wybudowano go na podstawie nierównomiernego czworoboku o wymiarach: 100 x 50 cm. Na jego obszarze znajdują się między innymi zabytkowe jedno – lub dwupiętrowe kamieniczki pochodzące z XV – XIX wieku a także Miejski Ratusz. Budowla powstała pierwotnie w wieku XVI, jednakże w wyniku pożaru została zniszczona. Ponownie odbudowano ją w XIX wieku. Przyjęła wówczas postać nieco bardziej nowoczesną. Jej cechy charakterystyczne to: liczne zdobione wieżyczki oraz różnokształtne okna, podcienie a także ozdobna balustrada.


Redakcja poleca

Widok na plażę w Niechorzu - NOWOŚĆ NIECHORZE - widok na plażę i morze Widok na panoramę gór ze stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa Polana Szymoszkowa Kamera w Ostrowie z pięknym widokiem na plażę NOWOŚĆ OSTROWO - widok na plażę NOWOŚĆ Widok na malowniczą plażę w Ostrowie, to ukryty klejnot na wybrzeżu Bałtyku. Plaża położona jest między znanymi kurortami Karwią, a Jastrzębią Górą. Plaża w Ostrowie oferuje spokój i przestrzeń, które trudno znaleźć w innych zatłoczonych miejscach. Jej szerokość i długość sprawiają, że nawet w sezonie letnim można tu znaleźć swoje prywatne miejsce nad morzem.Z dostępem z kilkunastu zejść, od 28 przybliżonego do Jastrzębiej Góry, aż po 38 obok Karwi, każdy może łatwo dotrzeć do plaży w Ostrowie. Sosnowy las oddziela brzęk samochodów od szumu fal, tworząc idealne warunki do relaksu i plażowania. Widok z pylonu na plażę, latarnię morską i kanał portowy. USTKA - widok z pylonu na plażę Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Bielsko-Biała kamera na Rynek Starego Miasta online NOWOŚĆ Bielsko-Biała Rynek NOWOŚĆ Rynek w Bielsku Białej ulokowany jest w dzielnicy Śródmieście. Na płycie rynku znajduje się nowoczesna fontanna na środku której ustawiono rzeźbę Neptuna. W centralnej części rynku wyeksponowano archeologiczne odkrycia. Są to fundamenty wagi miejskiej oraz studnia. Pochodzą one najprawdopodobniej z XVII wieku. Na płycie rynku umiejscowiono także kopię pomnika Jana Nepomucena, którego oryginał mieści się w katedrze św. Mikołaja. Dookoła rynku stoją XVII i XVIII wieczne kamienice. Znajdujące się w nich podcienia dodają wyjątkowego uroku. Obecnie w kamienicach tych funkcjonuje sporo restauracji i barów. W sezonie letnim wystawiane są tu ogródki zewnętrzne, a na rynku odbywają się liczne imprezy artystyczne, koncerty muzyczne. W 2022 roku rynek stał się tłem dla wielu scen świątecznej komedii „Uwierz w Mikołaja”. Rynek jest jednym z bardziej klimatycznych i romantycznych miejsc w Bielsku Białej. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Kościelisko - panoramiczny widok na Tatry NOWOŚĆ Kościelisko - widok panoramiczny na Tatry NOWOŚĆ

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów