Sałatka z buraków - cenny dodatek w twojej diecie 

  

Z dodatkiem owocu granatu, ogórków kiszonych, sera feta, orzechów włoskich lub awokado... Sałatkę z buraków można przygotować na niezliczoną ilość sposobów. Warto to zrobić, ponieważ włączenie tego warzywa do diety, okazuje się bardzo cenne dla naszego organizmu. Sprawdź, jak przygotować sałatkę z buraków i dlaczego warto podawać ją częściej. 

Sałatka z buraków — dlaczego warto włączyć ją do diety?

źródło: pixabay.com

Sałatka z buraków — dlaczego warto włączyć ją do diety?

 Z burakiem gotowanym, jak i surowym startym na grubych oczkach naprawdę warto się zaprzyjaźnić. Buraka warto docenić przede wszystkim za bezcenne z punktu widzenia zdrowia naszego organizmu składniki odżywcze, jakie zawiera. Sałatkę z buraczków powinny jeść osoby, które chcą uzupełnić braki wapnia, potasu, magnezu i sodu. Po buraki powinny także sięgać osoby z niedoborami żelaza, karotenów, witamin z grupy B. Buraki zawierają również niewielką ilość witaminy C. Oczywiście więcej jej mają choćby cytryny, ale fermentowany burak ma kwasu askorbinowego już całkiem sporo. Sałatka z buraczków ćwikłowych to także cenne źródło foliantów ważnych dla pracy układu krwionośnego i nerwowego. 

Burakami powinny się zajadać przede wszystkim osoby, które:

- chcą wzmocnić układ krwionośny, zmagają się z anemią; obecność przeciwutleniaczy zawartych w burakach poprawia przyswajanie tonu przez komórki, obniżają poziom homocysteiny, która może wywoływać choroby serca; buraki zapobiegają także zwapnieniu naczyń krwionośnych

- chcą obniżyć cholesterol — sałatki z burakami pomagają normalizować poziom cholesterolu, a także obniżają ciśnienie tętnicze krwi; 

- chcą wzmocnić odporność organizmu

- cierpią na bezsenność — zawarty w burakach kwas foliowy ma działa uspokajająco, a ponadto buraki stanowią cenne źródło litu oraz magnezu poprawiających pamięć i koncentrację,

- zmagają się z podwyższonym ryzykiem nowotworowym — betaina, która zawarta jest w burakach, to silny antyoksydant, który chroni przed działaniem wolnych rodników, które często przyczyniają się do powstawania nowotworów.  

 Sałatka z buraków to tylko jeden ze sposobów, aby włączyć to warzywo do diety. Bardzo cennym napojem jest także kwas buraczany, który regularnie wypijany (zaleca się robienie tego przede wszystkim na czczo) nie tylko poprawia samopoczucie, ale także reguluje łaknienie, przyspiesza trawienie, napędza metabolizm i poprawia wchłanianie w przewodzie pokarmowym. 

Upieczone buraki i... - co dodać do sałatki?

 Sałatkę z buraków możesz przygotować na niezliczoną ilość sposobów. Idealnie będzie ona smakować z przygotowanym sosem na bazie octu balsamicznego i cytryny. Dobrze komponuje się także z klasycznym winegretem lub sosem na bazie musztardy. Wiele zależy od dodatków, a jakie podstawisz. Najpopularniejsze składniki, które pasują do sałatki z buraczków to: ser feta, ogórek kiszony, ziemniak pieczony/gotowany, orzech włoski, śledź a'la Matjas. Wśród lekkich i bardzo zdrowych dodatków do buraków świetnym rozwiązaniem jest rukola oraz awokado. Oczywiście nie chodzi o to, aby wszystkie te elementy wymieszać z burakami jednocześnie, natomiast z tego zestawu można komponować bardzo różnorodne sałatki. 

Sałatka z buraków gotowanych i innych warzyw

 Klasyczna sałatka z buraków z dodatkiem odrobiny octu, cytryny i pieprzu świetnie sprawdza się jako dodatek do mięs oraz innych dań obiadowych. Można ją jednak zastąpić nieco bardziej oryginalnym dodatkiem, jakim może być carpaccio z buraka. Warzywa wystarczy ugotować lub upiec w piekarniku, a następnie pokroić na bardzo delikatne plastry. Te wystarczy ułożyć na spodzie przygotowanym z rukoli. Wszystko wystarczy delikatnie posypać odrobiną fety i drobno posiekanymi orzechami i delikatnie skropić winegretem. Nie dość, że całość wygląda, to i smakuje obłędnie. 

Z gotowanych buraków możesz także przygotować bardzo smaczną i zdrową przekąskę do pracy. Buraki pokroić wystarczy w nieco większe kawałki, dodać do nich fetę, rukolę oraz ulubioną kaszę (np. jaglaną lub pęczak). Wszystko delikatnie wystarczy skropić olejem lnianym lub sosem na bazie balsamico. Taka przekąska to idealny lunch w pracy, którego wcześniejsze przygotowanie w domu nie zabiera zbyt dużo czasu.

Pyszna sałatka — buraki pieczone i śledzie 

 Z buraków możesz przygotować także pyszną sałatkę ze śledziami. Te dwa składniki bardzo dobrze się ze sobą komponują. Tutaj najlepiej sprawdza się połączenie buraków, gotowanych ziemniaków, ogórków kiszonych cebuli i śledzi. Do tego idealnym rozwiązaniem będzie sos na bazie gęstej śmietany lub majonezu z dodatkiem cytryny, świeżego koperku, soli i pieprzu. Genialna propozycja na święta i nie tylko. Sprawdza się przede wszystkim zimą, ale smakosze sięgają po nią także poza sezonem.

Buraki czerwone na surowo

 Surowy burak nie jest wskazany dla wielu osób ze względu na wysoką zawartość cukru, natomiast od czasu do czasu można postawić na sałatkę z dodatkiem cytryny, surowego jabłka i sparzonych wrzątkiem rodzynek. To bardzo dobra propozycja obiadowa, która stanowi ciekawą odmianę dla klasycznej sałatki z buraków, jak i sałatki z czerwonej kapusty. Warto spróbować!



Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów