Serwery RACK – co warto o nich wiedzieć?

  

Serwery wykorzystywane są codziennie na całym świecie – zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i w prywatnych domach. Korzystamy z nich, przeglądając strony internetowe, wysyłając e-maile czy pobierając muzykę. Ogólnie rzecz biorąc, serwerem nazywa się infrastrukturę, dzięki której można udostępniać różne zasoby. Mowa tu m.in. o plikach, bazach danych, połączeniu internetowym, drukarkach i innych dodatkowych urządzeniach. Wyróżnia się m.in. serwery plików, firewalle, serwery WWW, serwery baz danych czy serwery poczty. Lista ta jest naprawdę długa! Inny podział rozróżnia serwery ze względu na rodzaj obudowy. Jednym z najpopularniejszych typów jest tzw. serwer RACK.Serwer RACK – czym tak właściwie są?

Serwery typu RACK to serwery zamknięte w charakterystycznej obudowie. Są one w pełni przystosowane do montażu w szafie RACK i obecnie stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań w wielu firmach, którym zależy na własnej infrastrukturze serwerowej. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona, przechowywanie i wysyłanie ogromnych ilości danych. Muszą być więc do tego dobrze dostosowane i odpowiednio zaprojektowane. Serwer RACK to jeden z popularniejszych rodzajów serwerów, wykorzystywanych w wielu przedsiębiorstwach na całym świecie.

Serwer RACK – zastosowanie

Serwery RACK wyposażone są w specjalną obudowę, dzięki której możliwy jest ich montaż w szafach serwerowych. To w nich mogą tworzyć zaawansowane systemy i ogromne centra danych. Bardzo dużą zaletą serwerów RACK jest ich uniwersalność – świetnie sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych firmach, choć najczęściej spotkać się można z nimi w przedsiębiorstwach, które codziennie pracują na bardzo dużej ilości danych lub w takich, które w niedalekiej przyszłości planują dynamiczny rozwój. Najczęstsze zastosowania serwerów RACK to m.in. placówki edukacyjne, administracja publiczna czy studia nagraniowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze serwera RACK?

Wybierając serwer RACK, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, ponieważ serwer serwerowi nierówny. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa oraz jego możliwości. Najważniejszym podzespołem, który ma szczególne znaczenie w późniejszym użytkowaniu, jest dysk twardy. Jeśli firma nastawiona jest na szybką i efektywną pracę, powinien być on przede wszystkim pojemny i oszczędny. Niektóre z dostępnych modeli na rynku wyposażone są w kilka portów SATA, dzięki czemu możliwe jest podpięcie do serwera większej ilości dysków, a tym samym poszerzenie całej sieci serwerowej. Przy wyborze serwera RACK, warto również zwrócić uwagę na funkcję RAID, która umożliwia tworzenie wydajnych macierzy dyskowych. Kolejny bardzo ważny parametr to rozmiary serwera. Podstawowy moduł serwerowy ma rozmiar 1U, co jest odpowiednikiem 1,75’’.

Serwery RACK dostępne na rynku

Na rynku dostępna jest cała masa serwerów typu RACK, które różnią się od siebie rozmiarami, możliwościami, budową oraz ceną. W ostatnich latach do najpopularniejszych modeli należą te oferowane przez markę HP, Dell, Fujitsu, Lenovo, Synology i QNAP. Warto również wspomnieć o tym, że serwery typu RACK to nie jedyne dostępne na rynku. Do innych, równie często wybieranych rodzajów należą serwery z obudową typu TOWER oraz BLADE. Pierwsze z nich swoim wyglądem przypominają standardowe komputery, natomiast drugie charakteryzuje tzw. budowa kasetowa.


Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów