TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Serwery wykorzystywane są codziennie na całym świecie – zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i w prywatnych domach. Korzystamy z nich, przeglądając strony internetowe, wysyłając e-maile czy pobierając muzykę. Ogólnie rzecz biorąc, serwerem nazywa się infrastrukturę, dzięki której można udostępniać różne zasoby. Mowa tu m.in. o plikach, bazach danych, połączeniu internetowym, drukarkach i innych dodatkowych urządzeniach. Wyróżnia się m.in. serwery plików, firewalle, serwery WWW, serwery baz danych czy serwery poczty. Lista ta jest naprawdę długa! Inny podział rozróżnia serwery ze względu na rodzaj obudowy. Jednym z najpopularniejszych typów jest tzw. serwer RACK.
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Serwery typu RACK to serwery zamknięte w charakterystycznej obudowie. Są one w pełni przystosowane do montażu w szafie RACK i obecnie stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań w wielu firmach, którym zależy na własnej infrastrukturze serwerowej. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona, przechowywanie i wysyłanie ogromnych ilości danych. Muszą być więc do tego dobrze dostosowane i odpowiednio zaprojektowane. Serwer RACK to jeden z popularniejszych rodzajów serwerów, wykorzystywanych w wielu przedsiębiorstwach na całym świecie.
Serwery RACK wyposażone są w specjalną obudowę, dzięki której możliwy jest ich montaż w szafach serwerowych. To w nich mogą tworzyć zaawansowane systemy i ogromne centra danych. Bardzo dużą zaletą serwerów RACK jest ich uniwersalność – świetnie sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych firmach, choć najczęściej spotkać się można z nimi w przedsiębiorstwach, które codziennie pracują na bardzo dużej ilości danych lub w takich, które w niedalekiej przyszłości planują dynamiczny rozwój. Najczęstsze zastosowania serwerów RACK to m.in. placówki edukacyjne, administracja publiczna czy studia nagraniowe.
Wybierając serwer RACK, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, ponieważ serwer serwerowi nierówny. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa oraz jego możliwości. Najważniejszym podzespołem, który ma szczególne znaczenie w późniejszym użytkowaniu, jest dysk twardy. Jeśli firma nastawiona jest na szybką i efektywną pracę, powinien być on przede wszystkim pojemny i oszczędny. Niektóre z dostępnych modeli na rynku wyposażone są w kilka portów SATA, dzięki czemu możliwe jest podpięcie do serwera większej ilości dysków, a tym samym poszerzenie całej sieci serwerowej. Przy wyborze serwera RACK, warto również zwrócić uwagę na funkcję RAID, która umożliwia tworzenie wydajnych macierzy dyskowych. Kolejny bardzo ważny parametr to rozmiary serwera. Podstawowy moduł serwerowy ma rozmiar 1U, co jest odpowiednikiem 1,75’’.
Na rynku dostępna jest cała masa serwerów typu RACK, które różnią się od siebie rozmiarami, możliwościami, budową oraz ceną. W ostatnich latach do najpopularniejszych modeli należą te oferowane przez markę HP, Dell, Fujitsu, Lenovo, Synology i QNAP. Warto również wspomnieć o tym, że serwery typu RACK to nie jedyne dostępne na rynku. Do innych, równie często wybieranych rodzajów należą serwery z obudową typu TOWER oraz BLADE. Pierwsze z nich swoim wyglądem przypominają standardowe komputery, natomiast drugie charakteryzuje tzw. budowa kasetowa.
Waszych ulubionych kamer