Skituring – alternatywa dla tych, którzy kochają narty i góry

  

Moda na skituring pojawiła się około 10 lat temu i z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej osób uprawia narciarstwo wysokościowe, a w czasach pandemii i po zamknięciu ośrodków narciarskich, jest to wspaniała alternatywa do tego aby bez względu na wszystko, cieszyć się z uroków pięknej białej i mroźnej zimy.

Widok z Hali Gąsienicowej na kilku skiturowców.źródło: archiwum redakcji webcamera.pl

Wcześniej trudno było dostać sprzęt oraz znaleźć odpowiednie trasy. Obecnie jest wiele firm, które specjalizują się w produkcji tego typu nart oraz sprzętu a tras dla skiturowców jest naprawdę sporo.

Skialpinizm jest alternatywą do typowych nart zjazdowych, ale także daje nam w obecnych czasach pewien rodzaj wolności.


źródło: archiwum redakcji webcamera.pl

Od czego zacząć skituring?

Na pewno od przygotowania fizycznego. Sport ten jest wymagający. Powinniśmy pamiętać, że nie da się rozpocząć przygody na jakichkolwiek nartach zaraz po odejściu od przysłowiowego - biurka. Nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi dobrej kondycji.

Narty, wiązania, foki.

Skitury pozwalają nam wchodzić pod górę jak i z niej zjeżdżać. Możemy wspinać się poza przygotowanymi trasami narciarskimi – to takie połączenie biegówek i nart zjazdowych. Narty są lekkie, a specjalne wiązania, które mają podpórki pozwalają na swobodne podejście pod jakąkolwiek górkę.

Nie sprawdzi się tu zasada im drożej tym lepiej. Najdroższe modele są ultralekkie, trudniej się na nich zjeżdża i nadają się dla osób, które od kilku lat uprawiają ten wymagający kondycyjnie sport. Mniej profesjonalne, lepiej będą trzymać się nogi i zapewnią lepszą sterowność.


źródło: archiwum redakcji webcamera.pl


Jakie buty Skiturowe najlepsze?

Najlepiej wybrać buty stabilnie utrzymujące kostkę, ale umożliwiające jej zginanie w przypadku podejść. Posiadające blokadę, którą sterujemy w zależności od tego czy idziemy czy zjeżdżamy z góry i są lżejsze niż do typowego narciarstwa zjazdowego. Należy pamiętać, że pod wysoki oblodzony szczyt nie wejdziemy na skiturach. Najlepiej wtedy zapiąć je do plecaka a na buty założyć raki. Niezbędne będą również kijki, najlepiej teleskopowe.


źródło: archiwum redakcji webcamera.pl


Foki - kolejny niezbędny sprzęt wytrawnego skiturowca.

Foki to kawałki syntetycznego materiału zaczepiane do nart, które dzięki włosom układającym się w jedną stronę zapobiegają ześlizgiwaniu się nart. Dobierając foki trzeba dobrze dobrać je do konkretnych nart, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich długość ale także szerokość. Dobrze mieć też w czasie wędrówki zapasowy zestaw fok.

Najpopularniejsze Trasy Skiturowe

W Tatrach najpopularniejsza jest trasa na Kasprowy Wierch z Kuźnic przez Kalatówki lub nieco dłużej przez Halę Gąsienicową. 


źródło: archiwum redakcji webcamera.pl


W Beskidach proponujemy wyjście na Skrzyczne, Pilsko, Rysiankę, Szyndzielnię, Potrójną czy Czarny Groń.

widok ze Skrzycznego

źródło: screen z kamery widok ze Skrzycznego


W Sudetach warto wybrać się na Śnieżnik lub Szrenicę a w Bieszczadach nie można omijać Tarnicy, Przełęczy Bukowskiej, Połoniny Caryńskiej i koniecznie należy zajrzeć do Chatki Puchatka.


źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl


Pamiętajcie, że to sport, który wymaga nie tylko dobrej kondycji, ale także umiejętności zjeżdżania na nartach poza trasą czy znajomości topografii terenu, w końcu przy śnieżnej zimie wszystko białe dookoła. 

Warto również mieć ze sobą „zestaw lawinowy” – detektor, sonda, łopatka. Nie zapomnijcie również o wyposażeniu plecaka, który powinien być zaopatrzony w zapasową odzież, termos z napojem na rozgrzanie i czymś do jedzenia, koniecznie z kaloryczną przekąską.

Zachęcamy wszystkich do aktywności na świeżym powietrzu. Podróżujcie zimą po górach bez ograniczeń. Skitury dają nam wolność, skorzystaj z niej i wyznaczaj swój szlak. 


Artykuł powstał przy współpracy z opako.com.pl


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów