Skituring – alternatywa dla tych, którzy kochają narty i góry

  

Moda na skituring pojawiła się około 10 lat temu i z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej osób uprawia narciarstwo wysokościowe, a w czasach pandemii i po zamknięciu ośrodków narciarskich, jest to wspaniała alternatywa do tego aby bez względu na wszystko, cieszyć się z uroków pięknej białej i mroźnej zimy.

Widok z Hali Gąsienicowej na kilku skiturowców.źródło: archiwum redakcji webcamera.pl

Wcześniej trudno było dostać sprzęt oraz znaleźć odpowiednie trasy. Obecnie jest wiele firm, które specjalizują się w produkcji tego typu nart oraz sprzętu a tras dla skiturowców jest naprawdę sporo.

Skialpinizm jest alternatywą do typowych nart zjazdowych, ale także daje nam w obecnych czasach pewien rodzaj wolności.


źródło: archiwum redakcji webcamera.pl

Od czego zacząć skituring?

Na pewno od przygotowania fizycznego. Sport ten jest wymagający. Powinniśmy pamiętać, że nie da się rozpocząć przygody na jakichkolwiek nartach zaraz po odejściu od przysłowiowego - biurka. Nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi dobrej kondycji.

Narty, wiązania, foki.

Skitury pozwalają nam wchodzić pod górę jak i z niej zjeżdżać. Możemy wspinać się poza przygotowanymi trasami narciarskimi – to takie połączenie biegówek i nart zjazdowych. Narty są lekkie, a specjalne wiązania, które mają podpórki pozwalają na swobodne podejście pod jakąkolwiek górkę.

Nie sprawdzi się tu zasada im drożej tym lepiej. Najdroższe modele są ultralekkie, trudniej się na nich zjeżdża i nadają się dla osób, które od kilku lat uprawiają ten wymagający kondycyjnie sport. Mniej profesjonalne, lepiej będą trzymać się nogi i zapewnią lepszą sterowność.


źródło: archiwum redakcji webcamera.pl


Jakie buty Skiturowe najlepsze?

Najlepiej wybrać buty stabilnie utrzymujące kostkę, ale umożliwiające jej zginanie w przypadku podejść. Posiadające blokadę, którą sterujemy w zależności od tego czy idziemy czy zjeżdżamy z góry i są lżejsze niż do typowego narciarstwa zjazdowego. Należy pamiętać, że pod wysoki oblodzony szczyt nie wejdziemy na skiturach. Najlepiej wtedy zapiąć je do plecaka a na buty założyć raki. Niezbędne będą również kijki, najlepiej teleskopowe.


źródło: archiwum redakcji webcamera.pl


Foki - kolejny niezbędny sprzęt wytrawnego skiturowca.

Foki to kawałki syntetycznego materiału zaczepiane do nart, które dzięki włosom układającym się w jedną stronę zapobiegają ześlizgiwaniu się nart. Dobierając foki trzeba dobrze dobrać je do konkretnych nart, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich długość ale także szerokość. Dobrze mieć też w czasie wędrówki zapasowy zestaw fok.

Najpopularniejsze Trasy Skiturowe

W Tatrach najpopularniejsza jest trasa na Kasprowy Wierch z Kuźnic przez Kalatówki lub nieco dłużej przez Halę Gąsienicową. 


źródło: archiwum redakcji webcamera.pl


W Beskidach proponujemy wyjście na Skrzyczne, Pilsko, Rysiankę, Szyndzielnię, Potrójną czy Czarny Groń.

widok ze Skrzycznego

źródło: screen z kamery widok ze Skrzycznego


W Sudetach warto wybrać się na Śnieżnik lub Szrenicę a w Bieszczadach nie można omijać Tarnicy, Przełęczy Bukowskiej, Połoniny Caryńskiej i koniecznie należy zajrzeć do Chatki Puchatka.


źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl


Pamiętajcie, że to sport, który wymaga nie tylko dobrej kondycji, ale także umiejętności zjeżdżania na nartach poza trasą czy znajomości topografii terenu, w końcu przy śnieżnej zimie wszystko białe dookoła. 

Warto również mieć ze sobą „zestaw lawinowy” – detektor, sonda, łopatka. Nie zapomnijcie również o wyposażeniu plecaka, który powinien być zaopatrzony w zapasową odzież, termos z napojem na rozgrzanie i czymś do jedzenia, koniecznie z kaloryczną przekąską.

Zachęcamy wszystkich do aktywności na świeżym powietrzu. Podróżujcie zimą po górach bez ograniczeń. Skitury dają nam wolność, skorzystaj z niej i wyznaczaj swój szlak. 


Artykuł powstał przy współpracy z opako.com.pl


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów