Odszkodowanie za odwołany lot

  

Problem opóźnionych lotów występuje bardzo często, choć powinien być to najbardziej punktualny środek transportu, ponieważ unosi się w powietrze, gdzie nie musi stać w korkach, a mimo to większość samolotów startuje z lotnika z dość dużym opóźnieniem lub jest całkowicie odwołanych. Wobec takich sytuacji, niewielu pasażerów zdaje sobie sprawę, że może ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot, oczywiście niezbędne jest wówczas jednoczesne spełnienie kilku warunków. Jeżeli pasażer będzie w stanie udowodnić wszystkie aspekty, linie lotnicze zostaną zobowiązane do wypłaty stosownego odszkodowania. 

Przesłanki do uzyskania odszkodowania za odwołany lot

Odwołanie lub opóźnienie lotu może wiązać się z obowiązkiem wypłaty odszkodowania pasażerowi, który został w ten sposób pokrzywdzony. Obowiązek wypłaty odszkodowania za odwołany lot pojawia się w sytuacjach, gdy:

  1. Do pasażerów nie została wystosowana informacja o możliwości wystąpienia utrudnień z zarezerwowanym lotem. W przypadku, gdy taka wiadomość pojawiła się do 14 dni przed wylotem, linie lotnicze mogą zostać zwolnione z wypłaty rekompensaty, ale tylko pod warunkiem zorganizowania zastępczego lotu, w możliwie najbliższym terminie. Dodatkowym obowiązkiem jest to, że zastępczy lot musi rozpocząć się najpóźniej 2 godziny od zastępowanego, a różnica w czasie lądowania nie może przekroczyć 4 godzin, w stosunku do pierwotnie zarezerwowanego lotu. Jeżeli natomiast linie lotnicze poinformowały pasażera o opóźnieniu lub odwołaniu lotu w późniejszym terminie, warunki są zaostrzone, odstępstwa wynoszą w przypadku startu minimalnie 1 godzinę wcześniej, a lądowanie musi odbyć się z maksymalnym opóźnieniem w ilości 2 godzin.
  2. Linie lotnicze opóźniają lot o minimalnie 3 godziny, przy czym kluczowa jest rzeczywista godzina wylądowania samolotu w porównaniu do ujęcia tego w pierwotnych planach przewoźnika. Ważny jest fakt, że za moment lądowania uważa się otwarcie drzwi samolotu.
  3. Winny opóźnieniu lub odwołaniu lotu jest przewoźnik – nie zawsze jest to oczywiste, ponieważ czasami za utrudnienia odpowiada niewłaściwa pogoda, która stwarza realne zagrożenie dla wszystkich podróżnych. Innymi okolicznościami może być awaria techniczna, która uniemożliwia start zgodnie z założeniami. Jednak w praktyce linie lotnicze bez skrupułów zrzucają winę na wspomniane czynniki, liczą wówczas na to, że unikną konsekwencji związanych z umyślnym działaniem w postaci wypłaty należnego odszkodowania.

Drogi dochodzenia roszczeń odszkodowawczych

O zamiarze ubiegania się o odszkodowanie należy w pierwszej kolejności poinformować konkretne linie lotnicze, na stronach internetowych większości przewoźników umieszczane są formularze, które pasażer może wypełnić i przesłać do siedziby firmy. Jednak w celu uniknięcie ewentualnego rozczarowania, warto zdawać sobie sprawę, że przewoźnicy często udzielają odmownej odpowiedzi lub nie przesyłają żadnej. Alternatywą jest zgłoszenie sprawy do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ale tutaj czas oczekiwania na odniesienie się do zgłoszenia jest maksymalnie wydłużony, a efektem są jedynie przeprowadzane rozmowy mające doprowadzić do podpisania ugody. Dlatego zdecydowanie zaleca się wstąpienie na drogę sądową z liniami lotniczymi, w wielu przypadkach jest to jedyne rozsądne i dobrze rokujące rozwiązanie.

Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu odszkodowania?

Rozpoczynając walkę o odszkodowanie za odwołany lot lub jego opóźnienie warto podjąć samodzielne kroki w postaci złożenia stosownego wniosku do sądu i udowodnić winę przewoźnika. Wiele osób wygrało sprawy, jednak nie każdy ma tyle szczęścia, w przypadku gdy poszkodowanym brakuje stosownej wiedzy, czy nie potrafią oni udowodnić winy linii lotniczych, niezbędne jest skorzystanie z pomocy zewnętrznej firmy specjalizującej się w prowadzeniu takich spraw.

Wśród cenionych firm prowadzących tego rodzaju sprawy wyróżniająca się jest DelayFix.com. Wystarczy, że pasażer złoży stosowny wniosek, który następnie jest kierowany do specjalisty w zakresie prawa lotniczego. Po realnej ocenie możliwości uzyskania odszkodowania, firma DelayFix.com podejmuje się sprawy i jednocześnie przystępuje do działań mających na celu wypłatę stosownej rekompensaty. Wynagrodzeniem dla pośrednika jest prowizja, lecz rozliczenie to następuje dopiero po wygranej sprawie.

Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów