SPRZĘT NARCIARSKI DLA DZIECKA - kupić czy wypożyczyć?

  

Jeśli zamierzacie zachęcić dzieci do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach, ważne jest odpowiednie przygotowanie malucha. Do każdego należy podejść indywidualnie i starać się pokazać mu, że sporty zimowe to nie tylko fajna zabawa, ale przede wszystkim dbanie o kondycje i zdrowie dziecka.

Niech wyjazd na stok narciarski nie kojarzy się tylko z obowiązkiem nauki, ale także z innymi atrakcjami jak bitwa na śnieżki, budowanie bałwana lub zjazdy na dmuchanych oponach.

Warto naukę rozpocząć od najmłodszych lat, bowiem dzieci uczą się wtedy lepiej. Szybciej przyswajają nowe umiejętności, wiele czynności wykonują też instynktownie.
Pamiętać należy jednak, że nie każdy z nich złapie, narciarskiego bakcyla mając trzy, cztery lata. Wówczas należy dać dziecku czas i spróbować w kolejnym sezonie.

A jak wygląda nauka, możecie zobaczyć dzięki kamerom zainstalowanym przy wyciągach orczykach czy taśmowych.

Screen z kamery ośrodka narciarskiego Góry Żar woj. małopolskie. Widok na wyciąg talerzykowy.

 


Ujęcie z kamery ośrodka narciarskiego w Kompleksie Beskid Spytkowice woj. małopolskie. Widok na część trasy z wyciągiem taśmowym dla najmłodszych. 

Sprzęt narciarski – co wybrać?

Rodzice często stają przed dylematem czy kupić sprzęt narciarski dla młodych adeptów jazdy na nartach czy jednak skorzystać z usług wypożyczalni.

To dość trudne pytanie a decyzja zależy od wielu czynników: od intensywności wyjazdów, zasobności portfela, rodzaju transportu na stok czy indywidualnych preferencji.

O ile w przypadku dorosłych fanów sportów zimowych wady i zalety wypożyczania sprzętu się równoważą o tyle w przypadku dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dyscypliną sportu, według nas zalet jest więcej.

Wypożyczenie sprzętu narciarskiego dla dziecka 

Po pierwsze wypożyczenie sprzętu – jest tańsze. Jeżeli w sezonie odwiedzamy stację narciarską przez kilka weekendów lub jeśli zapisaliśmy dziecko na 2 tygodniowy kurs, to zdecydowanie bardziej opłacalna opcja.

Po drugie wygoda – wyprawa z małym dzieckiem lub dwójką w zimie to już spore wyzwanie logistyczne, nieoceniona jest wtedy możliwość skorzystania ze sprzętu dostępnego na miejscu, a nie transportowanie go samochodem.

Po trzecie, możliwość wyboru – obecnie większość ośrodków narciarskich posiada w swojej ofercie profesjonalną wypożyczalnie sprzętu z wykwalifikowanym doradcą, gdzie każdy narciarz może wybierać spośród najnowszych modeli, wzorów czy kolorów sprzętu narciarskiego.

Najistotniejszą kwestią przy wyborze odpowiedniego sprzętu dla małego dziecka jest bezpieczeństwo na stoku.


Na co zwrócić uwagę?

Dobierz odpowiednią długość nart do wzrostu dziecka. Pierwsze narty dla 3, 4 - latka powinny być jak najkrótsze o 30 - 25 cm mniejsze niż wzrost dziecka. W kolejnych latach długość nart nie powinna przekraczać od 10 - 5 cm od wzrostu dziecka, które na stoku czuje się już pewniej.

Postaw na taką konstrukcję sprzętu, aby narty umożliwiały doskonalenie techniki i kontrolę nad trasą.

Najważniejszą cechą przy wyborze nart prócz wygody i bezpieczeństwa są wiązania. Tu dla dzieci, jak i dla dorosłych, wiązania powinny być dobierane według wagi narciarza. I tak dla małych dzieci odpowiednie wypięcia w skali DIN to 0,5 - 2,5. Dzieci starsze do 50 kg od 0,7 do 4,5 DIN. Skala wypięcia to inaczej wyznacznik przy jakiej sile w razie wypadku, narty odczepią się od butów narciarza, skala ta wyznacza jego wagę. 

Kijki to kolejny jakże ważny element w zestawie małego narciarza. Niezwykle pomocne przy stawianiu pierwszych kroków na śniegu, gdzie nieraz pomagają utrzymać równowagę czy dystans w kolejce do wyciągu. Najprostszą metodą na właściwy dobór długości kijków jest uchwycenie kijków tak, aby ramię zginało się w łokciu pod kątem prostym. 


Ujęcie z kamery na wyciąg talerzykowy w stacji narciarskiej Ząb Potoczki woj. małopolskie.

Oprócz nart należy wyposażyć dziecko w kask oraz gogle, często sprzedawane w komplecie. W tym przypadku polecamy dokonać zakupu, ale to oczywiście osobista decyzja. Zwróćmy uwagę aby kask był dobrze dopasowany i odpowiednio chronił głowę jeśli mamy wątpliwości to zawsze można zasięgnąć wiedzy eksperta i doradcy sklepowego.

Nie zapominajmy o rękawiczkach wyposażonych w odpowiednią membranę chroniącą dłonie od wiatru i mrozu ze specjalnymi zaczepami, które można z łatwością przyczepić do kurtki dziecka.

Jeśli już wiesz czego potrzebuje Twoje dziecko a ty wiesz jaki sprzęt wybrać. To nie pozostaje nic innego jak sprawdzić warunki na stoku i w drogę. Dziś przy każdym większym kompleksie narciarskim w Polsce, znajdziesz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego czy snowboardowego. 

Kolor i wzór? Jest ich tyle, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie ale ten wybór pozostawmy już dziecku, przecież to właśnie dla niego wyjazd na narty ma być frajdą i wspaniałą zabawą.


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.061989 ms