SUP. Odkryj nową formę aktywności na wodzie

  

SUP - czyli Stand Up Paddle cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.  Uniwersalność tej formy sportu sprawia, że jest ona idealna zarówno dla osób poszukujących spokoju i relaksu na wodzie, jak i dla tych, którzy chcą podjąć wyzwanie i doskonalić swoje umiejętności na desce. Przygotowaliśmy dla was poradnik, z którego dowiecie się jak dobrać odpowiednią deskę, wiosła, a także jakie akcesoria przydadzą się z trakcie supowania. Na koniec przedstawimy parę propozycji miejsc, gdzie pływanie na desce może być czystą przyjemnością. 


źródło: shutterstock.com/ mężczyzna pływający na desce SUP

SUP - co to znaczy?

Deski SUP mają swoje korzenie w dawnych tradycjach polinezyjskich, gdzie stały się popularnym środkiem transportu na wodzie. Jednak ich współczesna popularność rozpoczęła się w latach 2000, kiedy to surferzy z Hawajów zaczęli wykorzystywać deski SUP do treningu i rozrywki na wodach oceanu. Od tamtego czasu deski SUP stały się coraz bardziej powszechne na całym świecie, przyciągając zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.

Stand Up Paddling to sport wodny, podczas którego pływa się na specjalnej desce oraz wiosłuje jednym wiosłem. W każdym momencie można dopłynąć do brzegu i zejść z deski.

Jak dobrać właściwą deskę?

Rozmiar deski jest bardzo ważny. Jeśli na dzień dobry staniesz na desce, która jest zbyt krótka i wąska, w stosunku do Twojego wzrostu i wagi, możesz zrazić się do tego niezwykłego sportu. Dziób deski SUP może zanurzać się pod wodą, utrzymanie stabilności będzie trudne, a samo poruszanie dość wolne. Lepiej tego uniknąć. Dlatego tak ważny jest właściwy rozmiar.  

Wybierając rozmiar deski SUP weź pod uwagę kilka podstawowych czynników m.in. poziom zaawansowania, wagę i wzrost użytkownika deski oraz planowaną aktywność i rodzaj zbiornika, po którym będziesz pływać. 

 Inna deska z wiosłem sprawdzi się podczas surfowania po wzburzonym morzu, inna na spokojnym jeziorze, a inna na długie trasy wzdłuż rzeki.


 Ujęcie z kamery na Zatokę Pucką

Jaką długość deski SUP wybrać?

Długie deski SUP (12’-13’)*. Najczęściej są używane podczas wyścigów lub na długich, prostych, turystycznych trasach.

Krótkie modele (9’-10’). Są idealne jako deska dla dzieci oraz do pływania po wzburzonym morzu lub rwącej rzece. Ułatwiają skręty, ale są zdecydowanie wolniejsze na długich trasach. 

Uniwersalne deski SUP (10’-12’). Takie deski sprawdzają się podczas rekreacyjnego pływania na jeziorach, czy rzekach o spokojnym nurcie. Sprawdzają się także, jeśli chcesz uprawiać jogę SUP, fitness SUP lub jesteś osobą początkującą i dopiero zaczynasz swoją przygodę z deską. 


Ujęcie z Chałup na Bałtyk 


Pamiętaj! Dobieraj deskę do swojej wagi. Jeśli masz wątpliwości, poradź się sprzedawcy. 

Szerokość deski SUP

Jest istotna w przypadku osób zaczynających dopiero przygodę z tą formą aktywności. 

Szersze deski SUP (31’-34’) są sztywne i zdecydowanie bardziej stabilne. Idealne do nauki, rekreacyjnego pływania z wiosłem, dla dzieci lub do uprawiania fitness, jogi oraz wędkarstwa. Sprawdzą się także, jeśli chcesz pływać ze swoim czworonogiem. 

Wąskie deski SUP (30’) są szybsze, ale mniej stabilne. Doskonałe na wyścigach i podczas surfingu. 

Grubość deski SUP 

Deski o grubości 5’, czyli około 12 cm. Idealne na dzieci i szczupłych osób 

Deski o grubości 6’ (15 cm) są bardziej sztywne, idealne dla osób, które ważą około 80 kg i więcej.

Co oprócz deski?

Sama deska to nie wszystko. Przed rozpoczęciem pływania warto zaopatrzyć się w: 

Leash - czyli smycz, która w razie wpadnięcia do wody utrzyma deskę w pobliżu.

Wiosło - składa się z pióra, trzonu i uchwytu. Trzon może być wykonany z włókna węglowego, szklanego, aluminium lub kevlaru. Ten ostatni materiał uchodzi za lekki i trwały. Podobnie jest z włóknem węglowym, choć tutaj trzeba przygotować się na większy wydatek. Rozmiar pióra dobiera się do rodzaju aktywności. Zasada jest jednak taka, że im jest ono większe, tym większą prędkość można rozwinąć.

Kamizelka – to niezbędny element wyposażenia każdego, kto planuje wyprawę na desce SUP. Należy pamiętać, że woda jest nieprzewidywalna, a nawet najbardziej doświadczeni pływacy mogą znaleźć się w trudnej sytuacji. 

Pianka – dla osób, które chcą się cieszyć pływaniem przez cały rok. Do pływania na desce SUP najlepiej wybrać piankę o grubości 3-4 mm, co zapewni odpowiednią izolację termiczną. Dodatkowo, warto wybierać modele z podwójnymi mankietami oraz kapturem, które dodatkowo zabezpieczą przed utratą ciepła.  


Zdjęcie z kamery w Jastarni na Morze Bałtyckie 

Jak zacząć pływać na desce SUP?

Skoro już mamy gotowy ekwipunek, czas na praktykę. 

Na początku kładziemy wiosło w poprzek deski ok 30-40cm przed rączką i jednocześnie trzymając je oparte na desce wchodzimy na deskę kolanami i pozostajemy w pozycji klęczącej:

Wiosłujemy odpowiednią stroną pióra, czyli zagięciem do przodu. Pamiętajmy o tym, aby wkładać do wody całe pióro, a nie tylko połowę, czy 1/3

Zatrzymanie, czyli wkładamy pióro do wody i mocno przytrzymujemy. Daje to duży opór i jest jakby naszym hamulcem, deska wytraci prędkość i po chwili zatrzyma się.

Próba zawrócenia, czyli wiosłujemy mocniej z jednej strony, robiąc mocniejsze, dłuższe ruchy, przez co zagarniamy więcej wody i deska zaczyna gwałtowniej skręcać.

Po chwili spróbujmy unieść się do góry, ale wciąż pozostajemy w pozycji klęczącej, teraz środek ciężkości naszego ciała będzie nieco wyżej i deska będzie nieco szybciej reagować, a utrzymanie równowagi będzie nieco trudniejsze.

Następny krok to nic innego jak próba wstania, czyli znowu opieramy wiosło w poprzek deski i trzymając je wstajemy najpierw jedną stopą, i dopiero drugą. Próbujemy wyprostować się do końca. Na początku możemy lekko ugiąć nogi w kolanach aby środek ciężkości pozostał nieco niżej, niż w pozycji totalnie wyprostowanej.



Gdzie pływać na desce SUP?

Odpowiedź jest prosta – praktycznie wszędzie. 

Na jeziorze – idealne miejsce dla początkujących. 

Na morzu – dla osób już doświadczonych. 

Na stawie – podobnie jak na jeziorze – dla początkujących. Upewnij się tylko jaka roślinność i zwierzyna zamieszkuje dany zbiornik i czy w ogóle możesz z niego korzystać (np. czy nie jest własnością prywatną).

Na rzece – dla doświadczonych ze względu na możliwy wartki nurt. Nie każda rzeka i nie każde miejsce nadaje się do pływania. 

Z deską SUP na Mazury?

Raj dla miłośników sportów wodnych. Znajdziecie tam wiele jezior, takich jak jezioro Śniardwy, Mamry, Nidzkie czy Bełdany, które są idealne do pływania na desce SUP. 

Zdjęcie na marinę w Giżycku z widokiem na Jezioro Niegocin

Zdjęcie na marinę w Giżycku z widokiem na Jezioro Niegocin

W Beskidy na desce SUP

Jezioro Rożnowskie - położone w malowniczych Beskidach, to kolejne miejsce, w którym warto spróbować SUP. 

Wisłą na desce SUP

Najdłuższa rzeka w Polsce musi mieć ciekawe miejscówki na SUP! Jej malownicze odcinki, choćby w okolicach Krakowa, Zakopanego czy na Mazowszu, zapewniają różnorodne trasy i możliwość podziwiania przyrodniczych krajobrazów.


Redakcja poleca

Widok na plażę w Niechorzu - NOWOŚĆ NIECHORZE - widok na plażę i morze Widok na panoramę gór ze stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa Polana Szymoszkowa Kamera w Ostrowie z pięknym widokiem na plażę NOWOŚĆ OSTROWO - widok na plażę NOWOŚĆ Widok na malowniczą plażę w Ostrowie, to ukryty klejnot na wybrzeżu Bałtyku. Plaża położona jest między znanymi kurortami Karwią, a Jastrzębią Górą. Plaża w Ostrowie oferuje spokój i przestrzeń, które trudno znaleźć w innych zatłoczonych miejscach. Jej szerokość i długość sprawiają, że nawet w sezonie letnim można tu znaleźć swoje prywatne miejsce nad morzem.Z dostępem z kilkunastu zejść, od 28 przybliżonego do Jastrzębiej Góry, aż po 38 obok Karwi, każdy może łatwo dotrzeć do plaży w Ostrowie. Sosnowy las oddziela brzęk samochodów od szumu fal, tworząc idealne warunki do relaksu i plażowania. Widok z pylonu na plażę, latarnię morską i kanał portowy. USTKA - widok z pylonu na plażę Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Bielsko-Biała kamera na Rynek Starego Miasta online NOWOŚĆ Bielsko-Biała Rynek NOWOŚĆ Rynek w Bielsku Białej ulokowany jest w dzielnicy Śródmieście. Na płycie rynku znajduje się nowoczesna fontanna na środku której ustawiono rzeźbę Neptuna. W centralnej części rynku wyeksponowano archeologiczne odkrycia. Są to fundamenty wagi miejskiej oraz studnia. Pochodzą one najprawdopodobniej z XVII wieku. Na płycie rynku umiejscowiono także kopię pomnika Jana Nepomucena, którego oryginał mieści się w katedrze św. Mikołaja. Dookoła rynku stoją XVII i XVIII wieczne kamienice. Znajdujące się w nich podcienia dodają wyjątkowego uroku. Obecnie w kamienicach tych funkcjonuje sporo restauracji i barów. W sezonie letnim wystawiane są tu ogródki zewnętrzne, a na rynku odbywają się liczne imprezy artystyczne, koncerty muzyczne. W 2022 roku rynek stał się tłem dla wielu scen świątecznej komedii „Uwierz w Mikołaja”. Rynek jest jednym z bardziej klimatycznych i romantycznych miejsc w Bielsku Białej. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Kościelisko - panoramiczny widok na Tatry NOWOŚĆ Kościelisko - widok panoramiczny na Tatry NOWOŚĆ

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

Zobacz również

POZNAŃ - widok na Stary Rynek

POZNAŃ - Stary Rynek

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów